Rojnik (Sempervivum) to rodzaj roślin z rodziny gruboszowatych. Większość jego gatunków pochodzi z górzystych rejonów Europy. Jest to ponad 40 różnych roślin. Warto na początek przyjrzeć się, co je wszystkie łączy.

Rojniki – charakterystyka rodzaju

Rojniki mają postać niewysokich roślin zielnych. Można je zaliczyć do sukulentów. Maksymalnie osiągają 60 cm, ale zazwyczaj są sporo mniejsze. Przeciętnie jest to 3-10 cm. Ich liście są grube, mięsiste i często tworzą rozety. Zwykle są zielone, ale często przebarwiają się na inne kolory. W ten sposób część z nich może być fioletowa, bordowa, brązowa lub nawet różowa. 

Latem na roślinach pojawiają się efektownie wyglądające kwiatostany. Mogą mieć różne kolory. Często spotykane są kwiaty żółte lub różowe, siedzące lub wyrastające na krótkich szypułkach. Mają kształt niewielkich gwiazdek.

Rojniki w ogrodzie – gatunki

Jakie gatunki rojnika uprawiane są w ogrodzie? W Polsce występują 4 odmiany tego rodzaju:

  • rojnik murowy (Sempervivum tectorum) – największy gatunek rojników;
  • rojnik ogrodowy (Sempervivum hybridum)to wyhodowany przez człowieka hybrydowy gatunek rojnika;
  • rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum) – pochodzi z Alp i Karpat, ale nie występuje w Polsce dziko;
  • rojnik górski (Sempervivum montanum) – występuje w polskich Tatrach, ale pojedyncze stanowiska odnotowano też w Bieszczadach.

Trzy pierwsze gatunki są często uprawiane w Polsce. Ostatni jest objęty ścisłą ochroną, dlatego nie można go zrywać, aby potem uprawiać w ogrodzie.

Rojniki – odmiany 

Rojnik jest zróżnicowany nie tylko gatunkowo, ponieważ uprawiane rośliny mają też różne ciekawe odmiany. Wśród nich najpopularniejsze są:

  • rojnik murowy „Atropurpureum” o purpurowej rozecie liści;
  • rojnik murowy „Bedivere” z jasnozielonymi liśćmi o pomarańczowych końcówkach;
  • rojnik murowy „Triste” o ciemnoczerwonej barwie;
  • rojnik pajęczynowaty „Red Papaver” o liściach przebarwiających się na czerwono;
  • rojnik pajęczynowaty „Rubrum” z liśćmi przebarwiającymi się na purpurowo;
  • rojnik ogrodowy „Feldmeier” o zielonych liściach przebarwiających się na czerwono.

Rojniki – stanowisko i wymagania

Te rośliny lubią słoneczne miejsca, ale poradzą sobie też, jeśli będą miały trochę słabszy dostęp do słońca. Popularne jest umieszczanie sadzonek rojników na skalniakach. Mają niewielkie wymagania glebowe i urosną nawet na suchej, piaszczystej ziemi. Nie wolno natomiast sadzić ich tam, gdzie woda ma tendencje do stania. Podziemne części roślin mogą wtedy zacząć gnić. 

Rojniki – pielęgnacja

Rojniki sadzone w gruncie są praktycznie bezobsługowe. Nie trzeba ich podlewać ani zabezpieczać na zimę. Jednak kiedy rośliny uprawiane są w doniczce, nie wolno zapomnieć o dostarczaniu im od czasu do czasu niewielkiej ilości wody. Nawożenie nie jest wskazane – przeciwnie, zbyt dobrze odżywione rośliny mogą tracić na intensywności koloru liści.

Rojniki są odporne na różne warunki. Nie straszny im mróz, a dzięki gromadzeniu wody w liściach – także susze. Również choroby i szkodniki bardzo rzadko ich dotyczą. Niewiele jest roślin tak łatwych w uprawie jak rojniki. Sadzonki można posadzić wiosną lub jesienią, natomiast przesadzanie tych rosnących w domu rzadko kiedy jest konieczne, ponieważ ich wzrost jest powolny. Jeśli już trzeba to zrobić, zalecaną porą jest wiosna.

Rojniki – rozmnażanie

Rojniki rozmnaża się bardzo łatwo. Starsze rośliny wypuszczają po bokach młode rozety, które można je z łatwością oddzielić. Należy jedynie pamiętać o podlewaniu świeżo posadzonych, młodych rojników. Sadzonki mogą początkowo być wrażliwe na suszę, ponieważ nie zgromadziły jeszcze dostatecznej ilości wody w swoich liściach. Starsze rośliny są już odporne na jej niedobory. Najlepszą porą na rozmnażanie rojników jest kwiecień lub sierpień, ale sadzonki można pozyskiwać przez cały sezon wegetacyjny.

Rojnik – zastosowanie

Rojniki w ogrodzie sprawdzą się w wielu miejscach. Najpopularniejsze jest sadzenie ich na skalniakach, ale na tym ich zastosowanie się nie kończy. Mogą rosnąć w różnych miejscach, nawet tam, gdzie inne rośliny sobie nie poradzą. Można pokusić się nawet o umieszczenie ich w szczelinach muru czy na studzienkach kanalizacyjnych, oczywiście zapewniając im trochę ziemi. Rojniki sprawdzą się też jako roślina domowa. W doniczce wyrosną na różnych typach gleby i nie będą wymagały częstego podlewania. Bardzo dobrze sprawdzają się w kompozycjach umieszczanych na parapetach.

Jeśli chcesz stworzyć w ogrodzie zakątek gęsto zarośnięty rojnikami, musisz posadzić rośliny w dość niewielkiej odległości od siebie. W końcu rozrastają się one dość wolno. Na 1 m2 powinno przypaść od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu okazów.

Rojniki to piękne i popularne rośliny o wszechstronnym zastosowaniu. Nadają się nie tylko na skalniaki. Można je zasadzić zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Ponadto są bardzo łatwe w uprawie. Dzięki dużemu zróżnicowaniu każdy może wybrać idealną roślinę dla siebie. 

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022