Śliwa tarnina często nazywana po prostu tarniną lub tarką. To drzewo owocowe, które może być również uprawiane w formie krzewu lub drzewka bonsai. Występuje w różnych odmianach a jej sadzonki stanowią podkładkę dla innych gatunków śliw. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jakich ogrodach będzie wyglądała najlepiej oraz jakie jest lecznicze zastosowanie jej owoców.
Śliwa tarnina – jak wygląda?
Tarnina jest krzewem średniej wielkości. Osiąga najwyżej 3 metry długości. Jej pokrój jest wzniesiony a gałęzie rozrastają się zarówno na boki, jak i ku górze. Liście są niewielkie i eliptyczne o ząbkowanych brzegach, Na długich pędach można zauważyć ciernie.
Kwitnienie rozpoczyna się wczesną wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści. Kwiaty tarniny są malutkie i w zależności od odmiany białe lub różowe. Licznie obrastają całą koronę krzewu. Kora na starszych drzewach jest ciemnofioletowa i mogą tworzyć się w niej lekkie pęknięcia.
Owoce pojawiają się późną jesienią – od października do grudnia. Mają formę kulistych fioletowych jagód, nieco przypominających z wyglądu owoce borówki amerykańskiej. Są jadalne, chociaż bardzo kwaśne. Należy jednak ustrzegać się pestek, które mogę powodować zatrucia a przy większym spożyciu nawet śmierć.
Krzew jest dostępny w różnych odmianach. Najbardziej popularne to Purpurea, Variegata oraz Rosea.
Zastosowanie tarniny w ogrodzie
Śliwa tarnina jest nieco niedocenianym ciernistym krzewem, który zdecydowanie częściej można spotkać na skrajach lasów, przy strumieniach, a nawet w parkach miejskich. Tymczasem ma ona bardzo szerokie zastosowanie ozdobne i praktyczne.
Z tarniny często tworzone są kwitnące i nieformowane żywopłoty. Tworzy gęste i cierniste zarośla, które utrudniają przedostanie się ludziom i zwierzętom. Chętnie korzystają z niej natomiast ptaki, które tworzą gniazda w gęstych zaroślach. Śliwa tarnina będzie doskonale prezentowała się rosnąc pojedynczo w ogrodach naturalistycznych i angielskich. Nie wymaga cięcia.
Śliwa tarnina – uprawa
Śliwa tarnina jest bardzo odpornym drzewem, które nie ma szczególnie dużych wymagań co do gleby. Rośnie niemal wszędzie, co można zaobserwować spotykając tę roślinę na bardzo różnych obszarach całego kraju. Chętnie zamieszkuje gleby gliniaste i kamieniste. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie jej przepuszczalnego, wapiennego gruntu o średniej żyzności. W innych warunkach również powinna sobie poradzić.
To roślina w pełni odporna na przymrozki oraz niskie temperatury. Nie trzeba zabezpieczać jej na zimę. Odpowiednie stanowisko to te, które znajduje się w słońcu lub półcieniu. Jej pielęgnacja jest banalnie prosta. Nie wymaga podlewania ani dodatkowego nawożenia.
Przycinanie śliwy tarniny
Zazwyczaj tarnina rosnąca pojedynczo nie wymaga cięcia. Jeżeli jednak zdecydujesz się na jej formowanie, możesz mieć pewność, że zniesie to bardzo dobrze. Przycinanie może okazać się konieczne w przypadku formowania żywopłotów z tego krzewu. Mocne rozgałęzienia trzeba wówczas regulować.
Pamiętaj, żeby nigdy nie dokonywać cięcia w okresie gniazdowania ptaków, które chętnie zamieszkują tworzone przez tarninę zarośla. Cięcia wykonuj na przedwiośniu lub jesienią. Pamiętaj o rękawicach ochronnych, ponieważ ciernie tarniny mogą być bardzo uporczywe a nawet niebezpieczne.
Ekspansywność tarniny
Śliwa tarnina jest rośliną, która bardzo szybko się rozrasta, wypuszczając odrosty korzeniowe. W przypadku mniejszych ogrodów może to doprowadzić do zagłuszania sąsiadujących roślin a także osłabiania głównego krzewu.
Wyrastające odrosty najlepiej usuwać na bieżąco. W tym celu odsłania się korzeń i usuwa odrost przy samej nasadzie. Rozmnażania tarniny z uzyskanych w ten sposób fragmentów rośliny nie jest jednak możliwe.
Śliwa tarnina – właściwości lecznicze owoców
Owoce tarniny, zwane ciarpką, mają właściwości lecznicze, dlatego są chętnie zbierane na jesieni. Cierpki i kwaśny smak łagodnieje po przemrożeniu. Wówczas z owoców można tworzyć przetwory – dżemy i nalewki. Owoce mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Działają również łagodząco na układ pokarmowy w rozmaitych stanach zapalnych.
W medycynie naturalnej zastosowanie mają również kwiaty, w których znajdziemy między innymi sole mineralne, flawonoidy, czy kemferol. Działają przeczyszczająco i oczyszczająco.
Śliwa tarnina jest rośliną, która owocuje na jesień a wiosną pięknie kwitnie. Wyrasta nawet w ubogiej i piaszczystej glebie. Lubi nasłonecznione miejsca, ale da sobie radę również w półcieniu. Można formułować z niej żywopłoty, w których chętnie gniazdują różne gatunki ptaków.