Jeśli zapewnisz brzoskwini Ince odpowiednie stanowisko i warunki uprawy, z pewnością odwdzięczy się aromatycznymi plonami. Nawet jeśli nie masz wprawy w sadownictwie, możesz spróbować wyhodować własne drzewko owocowe. Sprawdź, jak uzyskać odpowiednią wielkość owoców, jak pielęgnować i kiedy należy przyciąć roślinę.
Jak wygląda brzoskwinia Inka?
To dość wysokie drzewo owocowe może osiągać wysokość nawet 6 metrów. Najczęściej kwitnie w kwietniu. W tym czasie na gałęziach można dostrzec duże różowe kwiaty o wysokich walorach ozdobnych. Ma efektowną, kulistą koronę.
Uprawa tej odmiany brzoskwini
Brzoskwinia Inka wymaga zacisznego stanowiska, osłoniętego od silnego wiatru. Dla jej prawidłowego rozwoju ważna jest też duża ilość słońca i ciepłe, dobrze przepuszczalne podłoże. gatunek ten najlepiej czuje się w przydomowych ogrodach i na działkach. Brzoskwinie rozwijają się bujnie i obficie owocują w tych rejonach Polski, gdzie występują najmniejsze przymrozki.
Dlaczego trzeba przycinać pędy?
Dzięki regularnemu przycinaniu uzyskasz obfite plony bez straty na jakości owoców. Jeśli chodzi o o formowanie kształtu brzoskwini Inki, tego rodzaju zabieg przeprowadza się w ciągu kilku pierwszych lat od posadzenia. Ważne jest jednak, by robić to w okresie spoczynku drzewa.
Pędy wegetatywne przycina się latem (w czerwcu). Łatwo je rozpoznać, ponieważ wyraźnie wystają poza kształtną koronę drzewa. W połowie lata natomiast pędy skraca się za piątym liściem, licząc od dołu. Dzięki temu brzoskwinia Inka pobudzona zostaje do wytwarzania liczniejszych pędów krótkich.
Kiedy brzoskwinia Inka owocuje?
Na dojrzałe owoce można liczyć w sierpniu i wrześniu. Są one zwykle dość duże i mogą ważyć nawet do 200–300 g. Zwykle mają żółtą skórkę z ceglastym rumieńcem. W przypadku Inki miąższ jest jasnożółty, o masłowatej konsystencji i dobrze odchodzący od pestki. Jeśli lubisz lekko słodki, ale jednocześnie kwaskowaty smak, brzoskwinia z własnego drzewa bardzo będzie ci smakować!
Choroby i szkodniki
Niestety brzoskwinia Inka to odmiana niezwykle podatna na wszelkie choroby czy działanie nieproszonych gości. Najtrudniejsza jest w tym wypadku kędzierzawość liści. Zostają one zdeformowane i przedwcześnie opadają. Jest to choroba grzybowa, na którą należy uważać szczególnie na początku wiosny.
Brzoskwinia Inka to wdzięczna odmiana owocowego drzewka. Dzięki stosownej pielęgnacji i właściwej uprawie będziesz mógł cieszyć się smacznymi owocami z własnego ogrodu lub działki.