Świeże, własne owoce to znakomity i zdrowy deser. Jak się okazuje, wcale nie musimy ograniczać się tylko do tych, które dojrzewają w kraju. Niektóre owoce możemy hodować w domu jak na przykład mandarynki z pestki. Już za kilka złotych możemy rozpocząć wysiew tych cytrusów, jednak na pierwsze owoce trzeba poczekać nawet kilka lat. Dlatego nie zwlekaj, przeczytaj nasz artykuł i przystąp do uprawy mandarynek w swoim domu już dzisiaj! Warto, bo nie chodzi tylko o owoce – drzewko pięknie ozdobi twoją domową przestrzeń.

Zapamiętaj!

  • Hodowla mandarynek z pestek jest możliwa, ale wymaga trochę pracy 🍊
  • Pozyskaj nasiona z miękkich, bardzo dojrzałych mandarynek 🍊
  • Przygotuj podłoże dla mandarynek – wymieszaj torf z piaskiem w proporcjach 1:1, a na dno doniczek wsyp keramzyt 🌱
  • Po zasadzeniu pestek (niezbyt głęboko) podlej ziemię i ustaw doniczki na słońcu, w miejscu o wysokiej wilgotności powietrza 💧☀️
  • Unikaj przestawiania doniczek, podlewaj miękką wodą i co roku przesadzaj do większych pojemników 🪴
  • Wiosną i latem stosuj nawóz do cytrusów 🍊

Jak wyhodować mandarynkę z pestki?

Aby rozpocząć uprawę własnych mandarynek w domu, potrzebujesz kilku rzeczy: niewielka doniczka, torf, piasek, keramzyt oraz oczywiście pestki tych owoców. Możesz po prostu kupić je w sklepie i poczekać aż dobrze dojrzeją i dopiero wtedy pozyskać nasionka. Gdy już je otrzymasz, musisz od razu przystąpić do pracy, ponieważ pestki powoli będą tracić zdolność do kiełkowania.

Dokładnie wymieszaj torf z piaskiem – pół na pół. Do doniczki wsyp keramzyt, a następnie przygotowane podłoże. W kolejnym kroku możesz już umieścić pestki w podłożu, lekko je wciskając na niezbyt dużą głębokość. Po zakończeniu pracy podlej obficie ziemię i ustaw doniczkę w dobrze nasłonecznionym miejscu. 

Mandarynki w domu – jak pielęgnować drzewko?

Zanim jeszcze przystąpisz do wysiewania mandarynek, postaraj się od razu zagospodarować odpowiednie miejsce. Mandarynkowe drzewko jest bowiem wrażliwe na przestawianie. Najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i słonecznym, a latem można ją wynieść na podwórko. Trzeba się jednak liczyć z tym, że początkowo może to negatywnie odbić się na jego kondycji, właśnie ze względu na brak tolerancji wobec przestawiania. Drzewko mandarynkowe należy podlewać miękką wodą w sposób umiarkowany, tak by podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre. Roślina preferuje ziemię o odczynie lekko kwaśnym lub kwaśnym.

Nawożenie i przesadzanie mandarynki z pestki

Początkowo, mandarynka wyhodowana z pestki to roślinka o niewielkich rozmiarach. Jednak w ciągu kilku lat może ona osiągać dość spore rozmiary. Z tego powodu wymaga przestrzeni i należy ją przesadzać co roku do nieco większej doniczki. Drzewko należy nawozić od początku wiosny do końca lata nawozem do cytrusów, zgodnie z instrukcją producenta preparatu.

Choroby i szkodniki

Zdrowa roślina jest odporna na choroby i szkodniki, jednak warto obserwować swoje drzewko pod tym kątem.  Zbyt mokre podłoże może prowadzić do zagniwania korzeni. Gdy drzewko jest w złej kondycji, wówczas jest bardziej narażone na ataki szkodników, na przykład mszyc czy przędziorków. Jeśli padło ofiarą dużej kolonii owadów, najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie właściwy oprysk chemiczny. Warto też zastanowić się, co mogło wcześniej doprowadzić do osłabienia rośliny (zbyt mokre podłoże, niedostatek światła, za niska temperatura powietrza).

Wilgotność powietrza 

Hodowla mandarynki z pestki nie jest trudna, jednak warto stosować się do zaproponowanych przez nas w tym poradniku wskazówek. Należy pamiętać, że roślina wymaga dość wysokiej wilgotności powietrza (przynajmniej 50%), dlatego czasem niezbędne jest ustawienie w jej pobliżu nawilżacza powietrza. Alternatywnie, sadzonki i drzewka można zraszać miękką wodą w temperaturze pokojowej. 

Mandarynka to niejedyna roślina, którą możesz wyhodować z pestki. Podobnie możesz uczynić z cytryną i pomarańczą. Jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki do wzrostu i owocowania, będziesz cieszyć się świeżymi, a przede wszystkim własnymi owocami egzotycznymi.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023