Aralia, zwana zwyczajowo dzięgławą to nazwa odnosząca się do rodzaju roślin z rodziny araliowatych. W jej skład wchodzi kilkadziesiąt gatunków. Czym się wyróżnia i jak ją uprawiać? Podpowiadamy!
Rośliny z rodzaju aralia występują przede wszystkim w Azji oraz w obydwu Amerykach. W ich skład wchodzą zarówno niewysokie drzewa, jak i krzewy, czy byliny. Jakie są wspólne cechy tych roślin i na które z nich warto zwrócić największą uwagę? Wszystkiego dowiesz się z artykułu poniżej.
Aralia charakterystyka
Zdecydowana większość aralii to byliny kłączowe. Występują również krzewy, drzewa a nawet pnącza. Wszystkie łączy posiadanie grubych pędów z białym rdzeniem. Bardzo często różne części rośliny pokryte są kolcami.
W rzadkich przypadkach kwiatostany mają formę pojedynczych baldachów. Zdecydowanie częściej są złożone z gron, wiechowate albo baldacho-graniste. Większość gatunków owocuje pestkowcami lub niewielkimi kulistymi jagodami.
Aralia – najpopularniejsze gatunki
Aralia występuje w bardzo różnych gatunkach i odmianach dekoracyjnych. W Polsce zdecydowanie najbardziej popularna jest aralia wysoka (aralia elata), zwana także japońską.
To gatunek, który pochodzi z Azji i wyróżnia się bardzo okazałymi i pierzastymi liśćmi. Aralia japońska ma formę niewielkiego drzewa albo okazałego krzewu o rozłożystym pokroju korony.
Liście jesienią wybarwiają się na ciekawe, czerwonawe i brązowe kolory. Latem natomiast obsypuje się pojedynczymi kwiatostanami złożonymi z kremowo białych kwiatów. Po ich przekwitnięciu w październiku pojawiają się ozdobne kuliste owoce w czarnym kolorze.
Uprawa aralii w ogrodzie
W Polskich ogrodach najczęściej hodowana jest aralia japońska, chociaż można spotkać również inne gatunku z tego bardzo różnorodnego rodzaju. Niemal wszystkie rośliny lubią słońce, dlatego warto wybierać dla nich jasne i słoneczne stanowisko, na którym będzie osłonięta od wiatru.
Jeżeli planujesz zasadzie aralii, przygotuj się na to, że roślina najlepiej rośnie w żyznych glebach, bogatych w liczne substancje odżywcze. Najbardziej odpowiednie będzie dla niej pH o kwaśnym odczynie.
Aralia w większości gatunków jest mrozoodporna, dlatego nie trzeba szczególnie zabezpieczać jej na zimę. Warto jednak pamiętać, że jest to roślina ekspansywna, która daje liczne odrosty, nad którymi trzeba panować poprzez regularne usuwanie. Chociaż szybko rośnie potrzebuje regularnego podlewania. Susza bardzo źle wpływa na jej wygląd i ogólną kondycję.
Egzotyczny wygląd aralii sprawia, że staje się ona prawdziwą ozdobą ogrodu japońskiego lub skalnego. Potrzebuje wokół siebie bardzo dużo miejsca, dlatego najczęściej sadzona jest w roli ogrodowego solitera.
Podsumowanie
Aralia to określenie całego rodzaju roślin o różnych pokrojach i rozmiarach. W Polsce nie są one szczególnie popularne, chociaż ciekawy wygląd sprawia, że coraz częściej sięgają po nie ogrodnicy poszukujący niebanalnych rozwiązań. Uprawa nie jest trudna, trzeba jednak hamować żarłoczność ekspansywnych roślin z tego rodzaju.
Źródło zdjęcia: Uncle Carl via wikipedia, Licencja: GNU Free Documentation License
Zobacz także:- Jakie rośliny mają kolce? Gatunki, które wytwarzają kolce i ciernie
- Rośliny dwupienne – czym się wyróżniają? Poznaj przykłady i biologię roślin rozdzielnopłciowych
- Rośliny jednopienne – charakterystyka i biologia roślin jednodomowych w pigułce. Poznaj przykłady
- Zawilec japoński – wieloletnia roślina do uprawy w twoim ogrodzie
- Szachownica kostkowata – rzadka roślina z rodziny liliowatych. Poznaj ją bliżej!
- Kamelia japońska – gwiazda ogrodu delikatna jak płatek róży
- Złotlin japoński – piękny krzew ozdobny. Sprawdź, jak uprawiać go w swoim ogrodzie
- Rutewka – Sadzenie, uprawa i pielęgnacja. Poznaj najpopularniejsze i najładniejsze odmiany roślin z gatunku Thalictrum
- Celosia – jak z doskonałym skutkiem uprawiać celozje w swoim przydomowym ogrodzie?
- Najpiękniejsze rośliny okrywowe do ogrodu przydomowego. Jakie gatunki zadarniające można posadzić zamiast trawnika?
- Mszaki – bogata i różnorodna grupa roślin zarodnikowych
- Rośliny o bordowych liściach, które nadają się do nasadzeń ogrodowych
Dodaj komentarz