Nie wszystkie rośliny preferują te same warunki wzrostu. Wybierając rośliny do ogrodu, musisz wiedzieć, w jakim miejscu będziesz sadził poszczególne gatunki. Poznaj rośliny na słońce i suszę, które możesz posadzić w miejscach silnie nasłonecznionych.
Rośliny na słońce i suszę dobrze rosną w miejscach, w których słońce operuje cały dzień. Nie mają wygórowanych wymagań glebowych, dobrze znoszą niedostatek wody. Ich uprawa jest mało skomplikowana, a mimo to zdobią ogrody wielobarwnymi kwiatami. Zapoznaj się z propozycjami roślin, które spokojnie możesz posadzić na słonecznej rabacie.
Rośliny na słońce i suszę – jak zaprojektować słoneczny ogród?
Jeśli twój ogród przez większą część dnia jest mocno oświetlony, to znak, że potrzebujesz roślin na słońce i suszę. Należą do nich gatunki, które poradzą sobie w każdych warunkach. Ważne, by nie wymagały nieustannego podlewania, które jest nie tylko czasochłonne, ale i męczące. W większości są to rośliny wieloletnie, które wymagają pielęgnacji po okresie kwitnienia w postaci lekkiego przycięcia pędów. Ponadto uprawa nie jest uciążliwa, za to różnorodność kolorów nadaje wyjątkowości w każdym zakątku ogrodu.
Byliny do słonecznego ogrodu
Jedną z grup roślin, które doskonale znoszą trudne warunki, są byliny. Najczęściej można je znaleźć w ogrodach skalnych. Preferują przepuszczalną glebę, ale nie trzeba ich zbyt często podlewać. To typowe rośliny na słońce i suszę, które są łatwe w uprawie. Oto kilka przykładów bylin ogrodowych:
- rojnik;
- czyściec wełnisty;
- jeżówka purpurowa;
- krwawnik pospolity;
- gipsówka;
- berberys;
- mikołajek;
- rozchodnik.
Rojnik
Sempervivum to gatunek idealnie dostosował się do trudnych warunków. Potrafi ukorzenić się nawet w szczelinach skalnych wypełnionych piaskiem i niewielką ilością podłoża. Jest sukulentem, dlatego bardzo dobrze znosi suszę. Posiada grube, mięsiste liście, które gromadzą wodę. Tworzy skupiska, rosnąc bardzo blisko siebie. Dachówkowate ułożenie liści zapobiega utracie wody. Przybiera różne kolory – od zielonego po nawet ciemnoczerwone. Duża ilość światła mu sprzyja – to jedna z typowych roślin na słońce i suszę.
Rozchodnik
Rozchodnik to roślina, która może przetrwać bez wody dosyć długi czas. Ma grube liście magazynujące wodę. Jest wytrzymały zarówno na suszę, jak i mróz. Doskonale prezentuje się z pozostałymi roślinami na słońce i suszę. Dorasta nawet do 50 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do listopada, dając kolorowe kwiaty w różnych odcieniach różu i czerwieni.
Czyściec wełnisty
Stachys byzantina wyróżnia się ciekawą barwą liści w kolorze zimozielonym. Pędy rośliny pokryte są małymi włoskami, które chronią przed utratą wilgoci, zimnem i wiatrem. Dorasta do ok. 40 cm wysokości. Kwiatostany pojawiają się w okolicach czerwca i lipca. Kwiaty w kolorze fioletowym przypominają swoim wyglądem kłosy. Roślina jest niezwykle odporna na suszę i nieurodzajną glebę. Nie trzeba go regularnie podlewać.
Krzewy odporne na suszę
Rośliny na słońce i suszę to również wszelkiego rodzaju krzewy ogrodowe. W większości preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Można z nich tworzyć atrakcyjne kompozycje mieszane na rabatach i skalnych ogrodach. Nie wymagają regularnego nawadniania, bez problemu przetrwają okresową suszę. Oto najbardziej popularne krzewy do słonecznego ogrodu:
- forsycja;
- pigwowiec;
- lilaki;
- róża pomarszczona;
- ketmia syryjska.
Forsycja pośrednia
Forsythia x intermedia przy dobrych warunkach pogodowych zakwita już w marcu. Drobne, żółte kwiaty pojawiają się jeszcze przed listkami. Mają słodki zapach, który przyciąga motyle. Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym, który przyjmie się w każdej glebie.
Róża pomarszczona
Róża ta (Rosa rugosa) kwitnie właściwie przez cały okres letni. Kwitnienie rozpoczyna w czerwcu i w sprzyjających warunkach może trwać do jesieni. Osiąga od 1 do 1,5 m wysokości, nie należy więc do wysokich roślin. Aby cieszyć się pachnącymi kwiatami róży, należy ją posadzić w miejscu w pełni słonecznym. Zasadzona w półcieniu może dawać mniej kwiatów. Lubi glebę wilgotną, ale dobrze znosi okresowe susze. Kwiaty i owoce są jadalne i wykorzystywane do robienia naparów, soków, dżemów i konfitur.
Wiele odmian roślin bez problemu adaptuje się do trudnych warunków. Pośród okazów odpornych na suszę znajdują się kwitnące krzewy i odmiany o ozdobnych liściach. Tworząc kompozycje roślinne w swoim ogrodzie, weź pod uwagę najbardziej wytrzymałe gatunki. W czasie suszy nie będziesz się martwić o swoje rabaty. Pamiętaj jednak, że niektóre rośliny na słońce i suszę, choć dzielnie znoszą upalną aurę, nie tolerują silnych mrozów. Należy je więc dokładnie zabezpieczyć przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.
Zobacz także:- Rośliny na miejsca silnie nasłonecznione – poznaj łatwe w uprawie kwiaty na słoneczne stanowiska
- Rośliny na piaszczystą glebę. Jakie krzewy i drzewa posadzić na ziemi suchej i piaszczystej, by mieć piękny ogród?
- Rośliny zimozielone – krzewy i drzewa, które zdobią ogród przez cały rok
- Rośliny kwasolubne do ogrodu – które gatunki roślin ozdobnych preferują kwaśną glebę?
- Ciekawe rośliny o bordowych liściach, które nadają się do nasadzeń ogrodowych
- Rośliny pionierskie – gatunki, które adaptują się w każdych warunkach. Poznaj bliżej rośliny kolonizujące mało sprzyjające tereny