Rośliny na słońce i suszę nie mają wygórowanych wymagań glebowych, dobrze znoszą niedostatek wody. Ich uprawa jest mało skomplikowana, a mimo to zdobią ogrody wielobarwnymi kwiatami. Zapoznaj się z propozycjami roślin, które spokojnie możesz posadzić na słonecznej rabacie.

Zapamiętaj!

 • Byliny odporne na słońce i suszę to np. rojnik, jeżówka, berberys i rozchodnik 🌿
 • Wśród krzewów na uwagę zasługuje forsycja, pigwowiec, lilak i róża pomarszczona 🌺
 • Rośliny wieloletnie, które znoszą upały, warto przycinać po przekwitnięciu ✂️

Rośliny na słońce i suszę – jak zaprojektować słoneczny ogród?

Jeśli twój ogród przez większą część dnia jest mocno oświetlony, to znak, że potrzebujesz roślin na słońce i suszę. Należą do nich gatunki, które poradzą sobie w każdych warunkach. Ważne, by nie wymagały nieustannego podlewania, które jest nie tylko czasochłonne, ale i męczące. W większości są to rośliny wieloletnie, które wymagają pielęgnacji po okresie kwitnienia w postaci lekkiego przycięcia pędów. Ponadto uprawa nie jest uciążliwa, za to różnorodność kolorów nadaje wyjątkowości w każdym zakątku ogrodu.

Najlepsze rośliny na słońce i suszę:
- rojnik
- czyściec
- jeżówka
- ketmia
- pigwowiec
- berberys
- rozchodnik
- forsycja
- lilak

Odrobina cienia 🌳

Da się obsadzić cały ogród roślinami, które przepadają za słońcem. Trudno jednak odpoczywać w takim ogrodzie podczas letnich upałów. Warto zaplanować przynajmniej jeden zacieniony zakątek, gdzie spokojnie będą mogły rosnąć krzewy i kwiaty, które wolą rozproszone światło. Aby zacienić część ogrodu, posadź tam drzewa, krzewy i pnącza o dużych liściach lub gęstym pokroju, np. lipy, klony, irgi, bluszcz czy winobluszcz.

Byliny do słonecznego ogrodu

Jedną z grup roślin, które doskonale znoszą trudne warunki, są byliny. Najczęściej można je znaleźć w ogrodach skalnych. Preferują przepuszczalną glebę, ale nie trzeba ich zbyt często podlewać. To typowe rośliny na słońce i suszę, które są łatwe w uprawie. Oto kilka przykładów bylin ogrodowych:

 • rojnik;
 • czyściec wełnisty;
 • jeżówka purpurowa;
 • krwawnik pospolity;
 • gipsówka;
 • berberys;
 • mikołajek;
 • rozchodnik.
Najlepsze byliny na słońce: rojnik, mikołajek, gipsówka.

Rojnik

Sempervivum to gatunek idealnie dostosował się do trudnych warunków. Potrafi ukorzenić się nawet w szczelinach skalnych wypełnionych piaskiem i niewielką ilością podłoża. Jest sukulentem, dlatego bardzo dobrze znosi suszę. Posiada grube, mięsiste liście, które gromadzą wodę. Tworzy skupiska, rosnąc bardzo blisko siebie. Dachówkowate ułożenie liści zapobiega utracie wody. Przybiera różne kolory – od zielonego po nawet ciemnoczerwone. Duża ilość światła mu sprzyja – to jedna z typowych roślin na słońce i suszę.

Rozchodnik

Rozchodnik to roślina, która może przetrwać bez wody dosyć długi czas. Ma grube liście magazynujące wodę. Jest wytrzymały zarówno na suszę, jak i mróz. Doskonale prezentuje się z pozostałymi roślinami na słońce i suszę. Dorasta nawet do 50 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do listopada, dając kolorowe kwiaty w różnych odcieniach różu i czerwieni.

Czyściec wełnisty

Stachys byzantina wyróżnia się ciekawą barwą liści w kolorze zimozielonym. Pędy rośliny pokryte są małymi włoskami, które chronią przed utratą wilgoci, zimnem i wiatrem. Dorasta do ok. 40 cm wysokości. Kwiatostany pojawiają się w okolicach czerwca i lipca. Kwiaty w kolorze fioletowym przypominają swoim wyglądem kłosy. Roślina jest niezwykle odporna na suszę i nieurodzajną glebę. Nie trzeba go regularnie podlewać.

Krzewy odporne na suszę

Rośliny na słońce i suszę to również wszelkiego rodzaju krzewy ogrodowe. W większości preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Można z nich tworzyć atrakcyjne kompozycje mieszane na rabatach i skalnych ogrodach. Nie wymagają regularnego nawadniania, bez problemu przetrwają okresową suszę. Oto najbardziej popularne krzewy do słonecznego ogrodu:

Najlepsze krzewy na suchą ziemię: forsycja, pigwowiec, ketmia syryjska.

Forsycja pośrednia

Forsythia x intermedia przy dobrych warunkach pogodowych zakwita już w marcu. Drobne, żółte kwiaty pojawiają się jeszcze przed listkami. Mają słodki zapach, który przyciąga motyle. Forsycja najlepiej rośnie na stanowiskach mocno nasłonecznionych. Jest gatunkiem w pełni mrozoodpornym, który przyjmie się w każdej glebie.

Róża pomarszczona

Róża ta (Rosa rugosa) kwitnie właściwie przez cały okres letni. Kwitnienie rozpoczyna w czerwcu i w sprzyjających warunkach może trwać do jesieni. Osiąga od 1 do 1,5 m wysokości, nie należy więc do wysokich roślin. Aby cieszyć się pachnącymi kwiatami róży, należy ją posadzić w miejscu w pełni słonecznym. Zasadzona w półcieniu może dawać mniej kwiatów. Lubi glebę wilgotną, ale dobrze znosi okresowe susze. Kwiaty i owoce są jadalne i wykorzystywane do robienia naparów, soków, dżemów i konfitur.

Wiele odmian roślin bez problemu adaptuje się do trudnych warunków. Pośród okazów odpornych na suszę znajdują się kwitnące krzewy i odmiany o ozdobnych liściach. Tworząc kompozycje roślinne w swoim ogrodzie, weź pod uwagę najbardziej wytrzymałe gatunki. W czasie suszy nie będziesz się martwić o swoje rabaty. Pamiętaj jednak, że niektóre rośliny na słońce i suszę, choć dzielnie znoszą upalną aurę, nie tolerują silnych mrozów. Należy je więc dokładnie zabezpieczyć przed pojawieniem się pierwszych przymrozków.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie rośliny wieloletnie na stanowisko słoneczne?

Polecamy gailardię, nachyłek, szałwię, jeżówkę, rudbekię i ostróżkę. Te rośliny wieloletnie zakwitają w pięknych barwach i nie boją się upałów. Spiszą się też rozchodniki, goździki i piwonie.

Jakie kwiaty posadzić w pełnym słońcu?

Oprócz wspomnianych wyżej kwitnących bylin na słońcu dobrze rosną aksamitki, powojniki, cynie, surfinie, nasturcje i groszek pachnący. Mniej popularne, ale równie dobre opcje to kapusta ozdobna i godecja.

Jakie kwiaty w donicach na słońce?

Najlepsze rośliny doniczkowe na słońce to pelargonie i petunie w różnych odmianach. Jeśli szukasz czegoś innego, wypróbuj werbenę, scewolę, złocień, heliotrop lub koleus.

Co posadzić w suchym miejscu?

W suchej części ogrodu można posadzić jałowce, sosny, świerki i inne niewymagające iglaki. Warto też dać szansę krzewom sucholubnym, takim jak dereń, żarnowiec, krwawnica, prusznik czy suchodrzew.

Jakie drzewko na słoneczny taras?

Miniaturowe świerki i tuje – np. szczepione na pniu – to doskonała ozdoba słonecznego tarasu. Niektórzy chwalą sobie też oliwki, cytryny, figowce czy palmy daktylowe.

Zobacz także: