Nachyłek to kwiat o uroczym wyglądzie, na którego uprawę bardzo często decydują się początkujący ogrodnicy i nie tylko. Dowiedz się, jak wygląda i jakie ma wymagania pielęgnacyjne z poniższego tekstu.

Nachyłki to znakomicie wyglądające kwiaty lata, które można spotkać w wielu ogrodach. Dzięki nim każdy zielony zakątek zyskuje niepowtarzalny urok. I choć nachyłek jest kwiatem żyjącym bardzo krótko, to jednak cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników. Najczęściej nachyłek kwitnie na żółto, ale nierzadko można ujrzeć te rośliny w innych barwach m.in. czerwonej, białej czy różowej, a czasem są nawet dwukolorowe! Przeczytaj, jak dokładnie wygląda nachyłek.

Nachyłek – charakterystyka

Nachyłki to nieduże byliny, które zaliczane są do rodziny astrowatych. Ich naturalnym środowiskiem występowania jest Ameryka Północna. W zależności od odmiany osiągają nawet 100 cm wysokości. Nachyłek wyróżnia się silnie rozgałęzioną łodygą, którą pokrywają liście. Te natomiast mogą być ząbkowane, pierzastodzielne lub o pełnych brzegach. Nie da się jednak ukryć, że największym plusem tej rośliny są drobne kwiaty zebrane w małe koszyczki kwiatowe, które mogą mieć wielorakie kolory żółte, czy różowe.

Najpopularniejsze gatunki i odmiany nachyłka

W naszym kraju uprawia się najczęściej kilka gatunków nachyłka. Przedstawiamy ci je poniżej.

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora)

To zdecydowanie najpopularniejszy gatunek, który jest krótkowieczną byliną, wyróżniającą się kępiastym pokrojem. Dorasta do 40–80 cm wysokości. Niektóre odmiany tego gatunku to m.in.:

  • ,,Sunray”;
  • ,,Early Sunrise”;
  • ,,Presto”.

Nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata)

Jest to roślina wieloletnia, mająca krzaczasty pokrój. Najczęściej dorasta do około 40–60 cm wysokości. Wśród najciekawszych odmian nachyłka tego gatunku można wymienić m.in.:

  • ,,Golden Shower”;
  • ,,Zagreb”;
  • ,,Moonbeam”.

Nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria)

Nachyłek barwierski to roślina jednoroczna, która tworzy rozgałęzione, wzniesione i nieco sztywne pędy, które pokrywają liście. Dorasta nawet do 90 cm. Interesujące odmiany to m.in.:

  • ,,Złoty Karzeł”;
  • ,,Roulette”.

Nachyłek lancetowaty (Coreopsis lanceolata)

To roślina o pojedynczych, jaskrawożółtych koszyczkach o średnicy 6 cm. Osiąga wysokość około 55 cm. Do odmian tego gatunku zalicza się m.in.:

  • ,,Baby Gold”;
  • ,,Sunburst”.

Uprawa i pielęgnacja nachyłków

Nachyłki, podobnie jak inne byliny, nie sprawiają większych problemów zarówno w uprawie, jak i pielęgnacji, dlatego bardzo często są wybierane jako dekoracje ogrodowe.

Jakiego stanowiska i podłoża wymaga nachyłek?

Nachyłek lubi w pełni nasłonecznione stanowiska. Jeśli natomiast chodzi o rodzaj gleby, to jest to mało wymagająca roślina, choć najlepiej, aby gleba była próchnicza i przepuszczalna. Odczyn pH podłoża powinien wahać się między 5,5–6,5. Koniecznie musisz dbać też o odpowiednią wilgotność gleby – nie może być zbyt wilgotna, ale też nie powinna być całkowicie sucha.

Jak pielęgnować Coreopsis?

Jest to jedna z niewielu roślin, które dobrze sobie radzą samodzielnie, dlatego też nie wymaga specjalnej opieki. Powinieneś jednak pamiętać o tym, aby umiarkowanie nawozić bylinę, lecz tak, aby nie doprowadzić do osłabienia kwitnienia. Najlepiej nadają się do tego wieloskładnikowe nawozy mineralne. Dobrym pomysłem jest też stosowanie kompostu przynajmniej raz w roku. Zaś jeśli chodzi o podlewanie, to jest ono konieczne jedynie, gdy ma miejsce długotrwały brak opadów. Istotne jest również regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, abyś mógł się cieszyć piękną rośliną jak najdłużej!

Kiedy sadzić nachyłki?

Najlepszym okresem na sadzenie nachyłków jest czas od początku kwietnia aż do końca września.

Jak wygląda rozmnażanie nachyłka?

Rozmnażanie nachyłka możliwe jest na dwa sposoby, choć najłatwiej zrobić to poprzez wysiew nasion do gruntu na początku kwietnia. Inną możliwością jest wysiew już w marcu do pojemników – wtedy na początku maja należy sadzonki przesadzić na właściwe miejsce. To dobry sposób, jeśli chcesz, aby zakwitły nieco wcześniej. Drugą metodą rozmnażania nachyłka jest podział kępy, co jest możliwe wczesną wiosną.

Czy nachyłka atakują choroby i szkodniki?

Niestety tak. Najczęściej nachyłek zmaga się z szarą pleśnią. Jej objawy dość łatwo dostrzec – są nimi m.in. małe, wodniste plamy, które ekspresowo się powiększają i stają się brązowe. Można zauważyć także szary, pylący nalot. Innym często spotykanym problemem jest plamistość liści. Jeśli natomiast chodzi o szkodniki, to nachyłki zwykle atakują ślimaki.

Jeśli chcesz posadzić w swoim ogrodzie roślinę, dzięki której zyska on wiejski i piękny wygląd, to nachyłek będzie najlepszym wyborem. Dodatkowo wiedz, że świetnie prezentuje się z innymi żółtymi kwiatami, takimi jak np. słonecznik.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022