Nie ulega wątpliwości, że złocień to piękna roślina, która może pełnić funkcje dekoracyjne w przydomowym ogródku. Występuje on w rozmaitych wariantach, dlatego też możliwości w sferze aranżacji terenu zielonego są tutaj szerokie. Sprawdź przydatne informacje!
Złocień właściwy, czy też polny bez wątpienia może się atrakcyjne prezentować w przestrzeni ogrodowej, dlatego też warto wiedzieć, jak hodować poszczególne okazy. Można je wykorzystywać na swoim terenie zielonym jako urozmaicenie całościowej kompozycji oraz w charakterze ozdoby, ponieważ kwiaty tych roślin są naprawdę piękne. Ważne jest to, aby skrupulatnie planować podejmowane działania i zastanowić się szczegółowo nad tym, jakie efekty wizualne pragniesz osiągnąć. Nie można zapominać o tym, aby w umiejętny sposób dbać o złocień. Dowiedz się więcej na ten temat!
Złocień właściwy – jak wygląda? Sprawdź podstawowe informacje o tej roślinie!
Złocień właściwy, nazywany przez niektórych również margerytką, czy też chryzantemą, to bylina należąca do rodziny astrowatych. Ma ona proste łodygi, na których znajdują się kwiatostany w formie koszyczków. Są one białego koloru i mają żółty środek. Gęste rozmieszczenie pędów może przywodzić tutaj na myśl bukiety. Języczkowe kwiaty wspaniale się prezentują i mogą kojarzyć się z polnym krajobrazem. Jego wykorzystanie w ogrodzie w charakterze kwiatowej dekoracji rabat okazać się może bardzo ciekawym rozwiązaniem, nad którym z pewnością warto się zastanowić. Roślina może przypominać stokrotkę.
Jastrun właściwy – z jakimi roślinami może się estetycznie komponować?
Omawiany wariant złocienia można wykorzystać do tworzenia rozmaitych kompozycji kolorystycznych w swoim ogrodzie. Biel i żółć są bowiem dosyć subtelnymi barwami, dzięki czemu można je łatwo dopasować do różnorodnych koncepcji. Możesz zdecydować się tutaj na kontrastowe zestawienia z kwiatami czerwonymi. Ciekawą opcję stanowić może również wykorzystywanie roślin o delikatnych kolorach i kreowanie w ten sposób dość stonowanego krajobrazu. Złocień może być też główną dekoracją twojego ogrodu i znajdować się w otoczeniu dominującej zieleni. Wszystko zależy tutaj od indywidualnych upodobań.
Uprawa margerytki – podstawowe informacje, które z pewnością warto znać!
Chrysanthemum leucanthemum możesz siać bezpośrednio do gruntu lub też przygotować rozsadę i później wsadzić rośliny na wyznaczone stanowiska. W pierwszym wariancie należy przeprowadzić całościową operację pomiędzy kwietniem a czerwcem. W drugim natomiast pamiętaj o tym, aby przyszykować sadzonki w maju i dokonać ich przeniesienia do ziemi w okresie od czerwca do września. Dzięki temu, że Leucanthemum vulgare kwitnie od czerwca mniej więcej do września, można dość długo cieszyć się pięknymi kwiatami w swoim ogrodzie. Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem takiego rozwiązania na swój teren.
Jakie wymagania ma złocień właściwy? Dowiedz się!
Margerytka nie ma dużych wymagań, niemniej jednak trzeba zatroszczyć się o to, aby zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu. Warto zadbać o żyzną i wilgotną glebę oraz o nasłonecznione stanowisko. Stosowanie nawozów często nie jest konieczne, chociaż zależy to w dużej mierze od okoliczności, dlatego też należy monitorować stan swoich okazów. Podczas sadzenia dobrze jest mieć na uwadze to, aby rozmieszczenie roślin nie było zbyt ciasne. Można zastosować tutaj mniej więcej półmetrowe odległości.
Pielęgnacja złocienia właściwego – o czym warto pamiętać w tym zakresie?
Zasadniczo dbanie o omawianą roślinę nie jest trudnym zadaniem. Trzeba jednak wykazać się tutaj czujnością i dbałością o szczegóły, gdyż należy obserwować potrzeby hodowanych okazów. Regularne podlewanie nie jest konieczne, niemniej jednak może okazać się niezbędne w okresie suszy. Ważne jest to, aby podczas nawadniania być ostrożnym. Trzeba uważać na to, żeby nie dostarczać margerytce zbyt dużo wody, gdyż wówczas jej korzenie mogą po prostu zacząć gnić.
Złocień polny – jak wygląda? Sprawdź informacje, które mogą ci się przydać!
Kwiaty złocienia polnego mają żółty odcień. Warto zastanowić się nad zasadzeniem go w zestawieniu z wariantem właściwym, gdyż może być to ciekawe połączenie kolorystyczne. Obie rośliny są bowiem do siebie dosyć podobne i można je wykorzystać do tworzenia w swoim ogrodzie kompozycji przypominającej polną łąkę. Tutaj również ma się do czynienia z kwiatostanami w formie koszyczków, które mogą mieć żółte lub czarne środki.
Uprawa i pielęgnacja wspomnianego okazu – poznaj praktyczne wskazówki!
Omawiana roślina potrzebuje żyznego podłoża, a jej nasiona można siać do gruntu w kwietniu. Należy zatroszczyć się o nasłonecznione stanowisko dla złocienia polnego. Okaz ten również nie zalicza się raczej do szczególnie wymagających. Można go spotkać na polach i terenach przydrożnych. Niejednokrotnie potrafi on osiągać nawet do metra wysokości. Kwiaty pojawiają się w okresie od czerwca do sierpnia.
Złocień maruna – jak się prezentuje? Zobacz informacje o tej roślinie!
Kwiaty złocienia maruny bardzo przypominają te należące do wariantu właściwego. Mogą one również kojarzyć się z rumiankiem. Są białej barwy i mają żółte środki. Wspaniale nadają się do stworzenia w ogrodzie kwiatowej łąki. Kwitnie od końca czerwca do jesieni, dlatego też można cieszyć się latem wspaniałymi kwiatami na swoim terenie zielonym. Jest to dosyć niski okaz, co z pewnością trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania przydomowej przestrzeni.
Hodowla wskazanej rośliny i dbanie o nią – co warto wiedzieć na ten temat?
Wspomniany wariant złocienia nie ma wysokich wymagań. Warto zapewnić mu dobrze nasłonecznione stanowisko. Można przygotować rozsadę wczesną wiosną lub siać nasiona wprost do gruntu mniej więcej od maja do września. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, choć niejednokrotnie okaz może rosnąć również na dość suchej ziemi. Należy obserwować jego stan i podejmować działania dopasowane do okoliczności.
Dla tych, którzy w swoim przydomowym ogrodzie pragną stworzyć łąkowy krajobraz, wykorzystanie rozmaitych wariantów złocieni okazać się może w wielu przypadkach bardzo interesującym rozwiązaniem. Warto zastanowić się dokładnie nad rozmieszczeniem poszczególnych okazów, a także dbać o to, aby miały one odpowiednie warunki do rozwoju.