Jastrun to kwiat z rodziny astrowatych występujący na terenach Europy, który można spotkać na łąkach i pastwiskach. Jego łacińska nazwa to Leucanthemum vulgare. Roślina bardzo szybko się rozprzestrzenia, a w Stanach Zjednoczonych i Australii uznawana jest za chwast. Bylina osiąga niecały metr wysokości. Z niewielkiego kłącza wyrasta rozeta odziomkowych, ząbkowanych na brzegach liści margerytki. Kwiat ma cienkie, ale sztywne i wyprostowane łodygi, zwykle lekko omszone. Pędy uprawianych na cienistych stanowiskach margerytek się wydłużają. Jak ją uprawiać, aby pięknie rosła? Sprawdź!
Margerytka – kwiat
W maju na pędach jastruna pojawiają się przepiękne kwiatostany, zwane koszyczkami, o średnicy od 2,5 do 7 cm. Składają się z białych kwiatów języczkowych na zewnątrz i żółtych kwiatów rurkowych pośrodku. Kwitnienie margerytki trwa przez całe lato. Co ciekawe, kwiaty te podobne są do stokrotki i rumianku. Wymienione rośliny należą do tej samej rodziny, jednak są to odmienne gatunki.
Uprawa margerytki
Margerytka to kwiat łatwy w uprawie i tolerancyjny, jednak posadzona na glebie kwaśnej nie wygląda już tak imponująco. Najlepiej uprawiać ją w lekkim, dobrze przepuszczalnym podłożu o odczynie obojętnym. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne, ewentualnie półcieniste.
Podlewanie i nawożenie jastruna
Złocień właściwy nie wymaga regularnego podlewania, jednak w czasie suszy warto umiarkowanie podlewać roślinę. Należy przy tym uważać na zastój wody w podłożu, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na rozwój margerytki. Kwiat ma też małe zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Nie wymaga tradycyjnego nawożenia, jednak sporadycznie dokarmianie kompostem pozytywnie wpłynie na wygląd kwiatostanów.
Rozmnażanie, sadzenie, kontrola rozrostu złocieni
Złocień to kwiat, który bardzo łatwo się rozmnaża. Są na to dwa sposoby:
- wysiew nasion jesienią;
- podział kłączy na wiosnę.
Ten drugi zabieg jest też wskazany w celu odmłodzenia roślin macierzystych. Podczas uprawy margerytek należy pamiętać o ich skłonności do rozprzestrzeniania się poza rabatę. Jeśli więc zależy ci, aby rośliny pozostały w konkretnym miejscu, musisz kontrolować ich rozrost.
Przycinanie
Dlaczego warto przycinać margerytki? Kwiatów będzie więcej, jeśli w kolejnym sezonie zdecydujesz się przyciąć bylinę po zakończeniu kwitnienia, czyli pod koniec lata. Cięcie można wykonać na wysokości kilku centymetrów od ziemi.
Choroby i szkodniki
Margerytki są dość odporne na susze, mróz i choroby, jednak mogą być obiektem ataku szkodników. Lubią je w szczególności przez mszyce, przędziorki i ślimaki. Jeśli zauważysz żerowanie szkodników na swoich roślinach, zastosuj właściwy oprysk. Pomocne mogą być domowe sposoby na odstraszanie insektów. Niestety, jeśli w ogrodzie pojawią się ślimaki, będzie trudno się ich pozbyć. Pamiętaj, że preparaty chemiczne na te szkodniki mogą być niebezpieczne również dla innych mieszkańców ogrodu lub zwierząt domowych. Z tego powodu lepiej stosować profilaktykę – często kosić trawę i sadzić w pobliżu rośliny, których ślimaki nie lubią.
Jastrun właściwy w ogrodzie i nie tylko
Jeśli zdecydujesz się na margerytkę, kwiat w dużym nagromadzeniu doda uroku ogrodowym aranżacjom. Margaretki sprawdzą się doskonale na rabatach i łąkach kwietnych. Świetnie komponują się z innymi roślinami, w szczególności z bylinami kwitnącymi. Pamiętaj jednak, by na wspólnej rabacie sadzić rośliny o podobnych wymaganiach uprawy, aby każda z nich mogła prawidłowo się rozwijać.
Czy jastruny to tylko kwiaty ogrodowe?
Jastrun rewelacyjnie odnajduje się w rustykalnych aranżacjach i można go sadzić również w donicach. Jeśli więc zależy ci na tym, by wprowadzić do swojego ogrodu lub na balkon odrobinę wiejskiego klimatu, posadź rośliny w starych wiadrach, koszach czy skrzyniach. W pojemnikach przygotuj drenaż i umieść dobrze przepuszczalne podłoże.
To jednak nie wszystkie miejsca dla margerytki. Kwiat zdobi nie tylko rabaty, tarasy i balkony, lecz również wnętrza. Jako kwiat cięty jest uwielbiany przez florystów. To jedna z niewielu roślin uprawianych w ogrodzie, która po ścięciu długo zachowuje świeżość.
Margerytka – kwiat jadalny
Zalety margerytek nie kończą się na szerokim zastosowaniu w ogrodzie. Kwiaty znajdują swoje miejsce również w gastronomii. Są jadalne, a ich uroczy, delikatny wygląd sprawia, że mogą być oryginalną ozdobą wielu potraw.
Cena margerytek
Sadzonki margaretek kosztują kilkanaście złotych. Nasiona tych roślin można kupić dosłownie za grosze. Czy jednak warto wysiewać jastruny z nasion? Tak, kwiaty wykazują stosunkowo efektywne kiełkowanie.
Jak można krótko opisać margerytkę? Kwiat ten warto zaprosić na swoje rabaty, bo jest piękny i delikatny. Szczególnie polecamy jastruny osobom, które chcą utrzymać swój ogród w naturalnej, wiejskiej konwencji. Trzeba jednak pamiętać o szybkim rozprzestrzenianiu się złocienia. Mimo łatwej uprawy pielęgnacja rośliny może być dość wymagająca właśnie ze względu na konieczność kontroli rozrostu i odmładzania starszych bylin.