Ciągle wilgotne podłoże może utrudniać założenie ogrodu lub nawet eksploatację domu. Jednym ze sposobów, by wyeliminować ten problem, jest sadzenie odpowiednich gatunków flory. Dowiedz się, które rośliny osuszające teren można zasadzić na wilgotnym gruncie.
Wiele czynników wpływa na zaleganie wody w ziemi. Ważne są odległość od większych akwenów wodnych, poziom wód gruntowych oraz stan rowów melioracyjnych. Mogą one wpływać na wysoki stopień wilgotności w glebie. Naturalną metodą, by pozbyć się nadmiaru wody, jest posadzenie gatunków, które w naturze preferują sporą wilgotność terenu. Sprawdź, które rośliny osuszające teren warto zasiać na podmokłej posesji.
Sposoby na odsączenie wody z gruntu
Istnieje kilka sposobów na pozbycie się nadmiaru wody z gleby. W zależności od przyczyny, wymienia się parę skutecznych metod drenujących teren z wilgoci:
- drenaż opaskowy – stosowany w razie wysokiego poziomu wód gruntowych;
- odwodnienie liniowe – wybierane, gdy działka jest zalewana przez wody opadowe;
- skrzynki rozsączające;
- sadzenie roślin drenujących.
Rośliny osuszające teren – które sprawdzą się najlepiej?
Do roślin osuszających teren należą niektóre gatunki drzew liściastych, iglastych i krzewów. Nasianie odmian wilgociolubnych wpływa naturalnie na ilość wody w ziemi. W ten sposób można niewątpliwie wpłynąć na poprawę jakości gleby, a także udekorować ogród położony na zawilgotniałej posesji.
Brzoza
Najbardziej charakterystyczne drzewo występujące w strefie umiarkowanej. Wyróżnia się pniem pokrytym białą korą. Często brzozę można spotkać na brzegach lasów i torfowiskach. Gatunkiem szczególnie preferującym stanowiska wilgotne, a nawet błotne jest brzoza omszona. Toleruje nawet długotrwałe zalewania gruntu. Najlepiej rośnie w ziemi mokrej, o wysokim poziomie wód.
Olsza szara
Występuje powszechnie na terenie całej Europy. Spotkać ją można nad brzegami rzek, ze względu na wyjątkowo mocny system korzeniowy, często jest wykorzystywana w celu umocnienia warstwy brzegowej. Jest drzewem o średniej wielkości. Charakteryzuje się pniem jasnoszarym, dosyć krzywym z widocznymi nierównościami. Alnus incana to jedna z roślin osuszających teren, pionierskich. Ma zdolność wiązania azotu atmosferycznego, co dzięki symbiozie z bakteriami pozwala na przekazywanie go pozostałym gatunkom. W miejscach suchych, bez stałego dostępu do wody pozostaje krzewem o dużej ilości korzeni.
Cypryśnik błotny
Drzewo pochodzące z południowo-wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych. Porasta szczególnie błotniste tereny stanu Floryda. W Polsce można spotkać cypryśnik np. w parkach. Charakteryzuje się czerwonobrązową lub brunatną korą oraz płaskimi igłami w ułożeniu dwurzędowym. Na zimę zrzuca igły. Jest to stosunkowo duże drzewo, dorasta nawet do 25 m wysokości. Rośnie na obszarach wodnistych i okresowo zalewanych, dlatego należy do roślin osuszających teren. Lubi dużą ilość światła.
Dereń
Dereń to pospolity krzew sadzony na terenach zalewowych. Można wymienić kilka odmian tego wilgociolubnego krzewu:
- rozłogowy – o jasnozielonych pędach i liściach, które nie tracą koloru nawet zimą;
- biały – o pędach w kolorze czerwonym, posiada dwie odmiany „Ivory Halo” i „Spaethii”.
Dereń biały wytwarza kwiaty w kolorze białym, a później równie białe, kuliste owoce. Porasta tereny o wilgotnych glebach zasobnych w dużą ilości składników odżywczych. Cięcie rośliny należy przeprowadzić wiosną, zostawiając pędy o najbardziej intensywnym kolorze.
Byliny na mokrą działkę
Nie tylko krzewy i drzewa sprawdzają się jako rośliny osuszające teren. Możesz wybrać też różnego rodzaju byliny ozdobne, które w naturze rosną na mokrych łąkach czy obszarach bagnistych. Wybierz też kaczeńce, jaskry, mieczyki, liliowce czy krwawnicę. W wilgotnej glebie rosną dobrze trawy ozdobne np. miskant chiński czy rozplenica.
Warto pamiętać, że siejąc rośliny osuszające teren, zmieniasz strukturę wodną. Z czasem ogród stanie się bardziej suchy i gotowy, by posadzić w nim bardziej urozmaicone gatunki roślin.
Zobacz także:- Rośliny ruderalne lub synantropijne – czy chwasty można traktować jako rośliny uprawne?
- Rośliny pionierskie – gatunki, które adaptują się w każdych warunkach. Poznaj bliżej rośliny kolonizujące mało sprzyjające tereny
- Rośliny inwazyjne – których gatunków nie powinieneś mieć w swoim ogrodzie i dlaczego? Niebezpieczne gatunki obce
- Rośliny monokarpiczne – charakterystyka, przykłady i cykl życiowy hapaksantów
- Kaczeniec błotny – wiosenna roślina z podmokłych terenów. Uprawa, pielęgnacja i hodowla w ogrodzie
- Rośliny sucholubne do ogrodu – grupa roślin ogrodowych odpornych na suszę