Chcesz, aby w twoim ogrodzie zagościł kosaciec syberyjski? To zdecydowanie piękna roślina, która rewelacyjnie kwitnie. Dowiedz się, jakie są jej najważniejsze wymagania uprawowe i pielęgnacyjne.
Do grupy niezwykle urokliwych roślin z pewnością zalicza się kosaciec syberyjski. To roślina występująca w Europie, która ma niewielkie, kolorowe kwiaty, dlatego stanowi doskonałe dopełnienie skalniaków, czy rabat. Coraz częściej można ją spotkać w przydomowych ogrodach. Co istotne, jest wiele odmian tej rośliny, dlatego kosaciec syberyjski może mieć różne barwy. To natomiast umożliwia tworzenie wielu, fantastycznych kompozycji. Przeczytaj, czym wyróżnia się kosaciec syberyjski!
Jak wygląda kosaciec syberyjski?
Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) to roślina, którą zalicza się do rodziny kosaćcowatych. To popularna bylina kłączowa w ogrodach z tego względu, że ma piękne ozdobne kwiaty i dekoracyjne liście, które tworzą malownicze kępy. Naturalnie występuje przede wszystkim w Europie, Syberii i Turcji. Dorasta nawet do 100–120 cm wysokości. Jej liście są długie, trawiaste i wąskie, jasnozielone z wyraźnie widocznymi nerwami. Pędy natomiast są cienkie, proste oraz puste wewnątrz. Na ich końcach można zauważyć piękne fioletowoniebieskie kwiaty mające około 6–7 cm średnicy, które mogą być zebrane w kwiatostany (2 lub 3-sztukowe) lub występować pojedynczo. Zachwycają swoim urokiem w maju i czerwcu.
Kosaciec syberyjski – odmiany
Największą popularnością cieszy się oczywiście kosaciec wyróżniający się niebieskofioletowymi kwiatami. Musisz jednak wiedzieć, że istnieje także wiele innych ciekawych odmian takich jak m.in.:
- kosaciec syberyjski niebieski – jego cechą charakterystyczną są niebieskie kwiaty;
- kosaciec syberyjski biały – ma wyjątkowo piękne białe kwiaty i najprawdopodobniej pochodzi z Niemiec;
- irys syberyjski ,,Dear Delight” – płatki są w kolorze niebieskim i mają białe przejściowe plamy. Można zauważyć także żyłkową strukturę;
- irys syberyjski ,,Concord Crush” – płatki mają niebieski kolor, który wpada w fioletowy odcień.
Czy kosaciec syberyjski jest pod ochroną gatunkową?
Kosaciec syberyjski jest rozpowszechnioną rośliną na terenie naszego kraju. Występuje dziko m.in. na Dolnym Śląsku, Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu, czy w górach, lecz jest ona okazem chronionym, więc jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. Głównie wynika to z tego, że jest narażona na wyginięcie. Z tego względu absolutnie nie możesz zrywać ani przesadzać kwiatów do swojego ogrodu. Nic jednak straconego – w centrach ogrodniczych bez problemu kupisz sadzonki wielu odmian, więc możesz samodzielnie uprawiać syberyjski kosaciec.
Kosaciec syberyjski – wymagania i uprawa
Masz w planach posadzić kosaciec syberyjski w swoim ogrodzie? Musisz zatem wiedzieć, że jest to bylina, która nie sprawia większych problemów w uprawie i pielęgnacji.
Stanowisko i gleba
Musisz jednak zapewnić jej odpowiednie stanowisko – powinno być ono słoneczne lub lekko ocienione. Jeśli znajdzie się w całkowitym cieniu, to niestety będzie kiepsko kwitła. Gleba natomiast powinna być żyzna, próchnicza, wilgotna i wyróżniająca się lekko kwaśnym pH. Jest to roślina, która jest odporna na mróz. Wiedz, że jeśli chcesz, to irysy syberyjskie możesz sadzić nawet na brzegach oczek wodnych.
Pielęgnacja
Kosaciec syberyjski nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Preferuje jednak wilgotną ziemię, dlatego nie zapominaj o jego regularnym podlewaniu. Istotne jest też bieżące usuwanie przekwitłych kwiatostanów w celu przedłużenia kwitnienia i wzmocnienia rośliny. Nawożenie nie jest konieczne, a co więcej: kosaćce syberyjskie nie przepadają za świeżo zasiloną ziemią. Jeśli jednak chcesz już się zdecydować na nawożenie, to wybierz kompost lub biohumus.
Jakie zastosowanie ma kosaciec syberyjski?
Najczęściej kosaciec syberyjski wykorzystywany jest jako element rabat bylinowych, kompozycji naturalistycznych i rustykalnych. Perfekcyjnie prezentuje się również przy oczkach wodnych, czy zbiornikach wodnych. Interesujące jest także to, że dobrze sprawdza się jako kwiat cięty – irysy syberyjskie można ścinać, gdy 1–2 dolne kwiaty już się rozwiną.
Kosaciec syberyjski to zdecydowanie interesujący gatunek, który powinieneś wybrać do swojego ogrodu, jeśli chcesz, aby prezentował się pięknie i oryginalnie. Dodatkowo wiedz, że nie musisz poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację, aby roślina pięknie kwitła – zatem jest to idealna roślina dla zapracowanych osób!