Tkaniny są niezbędne do produkcji odzieży i pozostałych tekstyliów. Dlatego uprawa roślin, z których pozyskuje się włókna, jest cennym elementem gospodarki większości krajów. Przedstawiamy wymagania konopi i lnu oraz ich zastosowanie.
Zapamiętaj!
- Produkcja włókien roślinnych jest niezbędna do wytwarzania tekstyliów.
- Konopie są popularną rośliną uprawną do pozyskiwania wysokiej jakości włókien, nasion oraz produktów farmaceutycznych.
- Len uprawiany jest w Polsce od wieków ze względu na włókna przędzalnicze oraz zastosowanie jako olej jadalny i dodatek do żywności ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3.
- Uprawy włókniste wymagają dużej ilości wody do wzrostu, co czyni je wrażliwymi na niedobory wody i zmiany pogody.
- Polskie rolnictwo obejmuje produkcję różnych roślin przemysłowych, takich jak len i konopie, których znaczenie może wzrosnąć w przyszłości.
Konopie jako cenne rośliny włókniste
Obecnie popularną rośliną na włókno są konopie włókniste. Gospodarstwa chcące zająć się taką produkcją muszą spełniać określone warunki regulowane przepisami prawa. Zastosowanie konopi nie ogranicza się do pozyskiwania surowców na włókno. Te wyjątkowe rośliny dostarczają włókna naturalnego, a oprócz tego nasion. Ich części wykorzystywane są także w przemyśle farmaceutycznym, ponieważ wykazują silne właściwości przeciwbólowe i antydepresyjne. Używa się ich też do produkcji etanolu jako dodatku do paliw płynnych.
Len zwyczajny, czyli roślina włóknista i oleista
Rośliną z długimi tradycjami jest także len. Bywa on uprawiany w gospodarstwach rolnych również jako roślina oleista. Z łyka lnu otrzymuje się włókna przędne na tkaniny, a z jego nasion dodatek do potraw oraz olej jadalny o cennych właściwościach. Siemię lniane jest bogate w kwasy Omega i przypisuje się mu właściwości prozdrowotne.
Jakie zapotrzebowanie na wodę ma uprawa roślin na włókno?
Rośliny włóknodajne wymagają obfitego podlewania. Dlatego opłacalność ich uprawy w tym przypadku zależy w głównej mierze od przebiegu pogody w danym roku na określonym obszarze. Można to przeliczać na kg surowego materiału uzyskanego z części roślin. Pod tym względem produkcja bawełny i innych surowców na tekstylia wymaga zużycia ogromnych ilości wody.
Ciekawostka na dziś
Rolnictwo polskie jest dość mocno zróżnicowane i obejmuje produkcję warzyw, owoców, zbóż oraz roślin przemysłowych. Rośliny włókniste zajmują wśród nich istotne miejsce. Część gospodarstw rolniczych specjalizuje się w produkcji roślin, takich jak len i konopie, przy czym gatunki te mają duży potencjał i być może w przyszłości znaczenie takich upraw wzrośnie.
Często zadawane pytania
Jaka jest najważniejsza roślina włóknista?
Wśród roślin włóknistych najbardziej znaczącą rolę odgrywa bawełna, która jest powszechnie używana w przemyśle tekstylnym. Inne ważne rośliny włókniste to len, konopie, juta czy sizal.
Co powstaje z roślin włóknistych?
Z roślin włóknistych wytwarza się różne produkty. Najczęściej są to włókna służące do produkcji tkanin, lin, sznurów, papieru, czy materiałów izolacyjnych. Przykładowo bawełna służy do wyrobu odzieży, a z lnu wytwarza się tkaniny lniane.
Jakie to są rośliny oleiste?
Rośliny oleiste to takie, które zawierają wysoki procent tłuszczów. Przykłady roślin oleistych to rzepak, słonecznik, soja, oliwka, orzechy, migdały czy lnianka. Z tych roślin wytwarza się oleje roślinne wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, w tym spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.
Jaka roślina daje najwięcej oleju?
Wśród roślin oleistych największe plony oleju na jednostkę powierzchni daje właśnie rzepak, który jest powszechnie uprawiany na całym świecie. Również palma olejowa daje dużą ilość oleju, ale ze względu na kontrowersje związane z jej uprawą (takie jak wycinanie lasów deszczowych), rzepak jest bardziej zrównoważoną alternatywą.