Mocno przepuszczalne, ubogie w składniki mineralne ziemie to dla wielu działkowców prawdziwe utrapienie. Nie wszystkie rośliny na piaszczystej glebie poradzą sobie równie dobrze. Gatunki wybrane do takiego ogrodu muszą mieć zapewniony dostęp do słońca, by mogły się prawidłowo rozwijać. Nadmierne zacienienie szkodzi roślinom na piaszczystej glebie bardziej niż choćby brak wody. Przed sadzeniem warto dodać do ziemi ok. 5-centymetrową warstwę gliny albo wzbogacić ją rozkładającymi się resztkami bobowców. Poznaj rośliny na piaszczystą glebę!
Rośliny piaskolubne 🏜️
- Drzewa: brzoza, dąb, kosodrzewina, sosna, świerk, topola, wiśnia 🌳
- Krzewy: berberys, perukowiec podolski, jałowiec, rokitnik, róża pomarszczona, tamaryszek, żarnowiec 🌳
- Byliny i krzewinki: czyściec wełnisty, goździk, lawenda, maczek kalifornijski, rojnik, rozchodnik, smagliczka 🌿
- Bobowate: łubin żółty, peluszka, seradela, wyka 🌿
Rośliny na gleby suche i piaszczyste mają małe wymagania
Jeśli marzą ci się grządki pełne licznych kwiatów, postaw na wieloletnie byliny. Na piaszczystą glebę nadają się również niektóre rośliny jednoroczne i dwuletnie – ich kwitnienie bywa niezwykle obfite. Kategorię uzupełniają jeszcze trawy, krzewy oraz drzewa. Większe rośliny na piaszczystą glebę często charakteryzują się wysoką tolerancją na suszę i mróz. Nie jest to cecha wspólna całej grupy, sposób i zakres pielęgnacji zależą zatem od twojego wyboru.
Rośliny na piaszczystą glebę – drzewa i krzewy. Żarnowiec, rokitnik, jałowiec i inne
Na piaszczystych, a do tego suchych glebach, doskonale radzi sobie wiele gatunków roślin liściastych i iglastych. Krzewy oraz drzewa sprawnie wytwarzają rozbudowany i głęboki system korzeniowy, by sięgnąć do składników pokarmowych w głębszych warstwach podłoża. Taki rodzaj gleby to żadna przeszkoda dla:
- berberysa;
- brzozy;
- dębu;
- perukowca podolskiego;
- jałowca;
- jodły kalifornijskiej;
- kosodrzewiny;
- rokitnika pospolitego;
- róży pomarszczonej;
- sosny czarnej;
- sosny pospolitej;
- świerku;
- tamaryszka;
- topoli;
- wiśni;
- żarnowca.
Rośliny na piaszczystą glebę – byliny i krzewinki. Rojnik, rozchodnik i inne
Zwykle kwitną wielokrotnie w okresie całej wegetacji. Do tego te odmiany roślin na piaszczystą glebą są niezwykle wytrzymałe na trudne warunki pogodowe i klimatyczne. Wśród bylin i krzewinek, które mogą ozdobić twój ogród, pięknym wyglądem wyróżniają się:
- czyściec wełnisty;
- goździki;
- lawenda;
- maczek kalifornijski;
- rojnik;
- rozchodnik;
- smagliczka;
- sumak octowiec;
Rośliny na piaszczystą glebę – trawy ozdobne
Trawniki raczej nie zabiorą ci dużo czasu. Mają niskie wymagania glebowe, dobrze rosną na terenach piaszczystych i suchych. Trawy ozdobne bardziej niż żyznej ziemi potrzebują dobrego nasłonecznienia. Co nie znaczy, że ogrodnik zasadzający te rośliny na piaszczystą glebę może później całkowicie zrezygnować z nawożenia. Piękne rezultaty zapewni ci zasadzenie:
- dziurawca kielichowatego;
- dziurawca olimpijskiego;
- kostrzewy sinej;
- krwawnika;
- santoliny cyprysikowatej.
Opinia Redakcji 💬
Jeśli po przeczytaniu powyższej listy zapaliła Ci się w głowie czerwona lampka, przyznajemy, że dziurawce, krwawnik i santolina nie należą do traw. Dziurawiec to właściwie płożący krzew, krwawnik – bylina z rodziny astrowatych, a santolina – zimozielony półkrzew. W ogrodzie spełniają jednak podobną rolę, co trawy ozdobne. Postanowiliśmy kierować się raczej estetyką i zastosowaniem niż opisem botanicznym.
Pielęgnacja ogrodu na piaszczystej glebie – co robić przed sadzeniem? Jaki nawóz stosować?
Przed posadzeniem roślin na piaszczystą glebę warto wymieszać z ziemią trochę gliny, torfu i kompostu. Do wytworzenia próchnicy i zwiększenia stężenia azotu doskonale nadają się rośliny motylkowe. Mają mocno rozwinięte struktury łodyg oraz liści, które po przekopaniu i pozostawieniu w ziemi szybko się rozkładają. Do wspomnianych motylkowców i bobowców, które warto zasiać na pierwszym etapie zakładania ogrodu na glebie piaszczystej, należą m.in.:
- łubin żółty;
- peluszka;
- seradela (saladera);
- wyka.
Później możesz użyźniać ziemię kompostem w okresach wiosennych i obornikiem w okresach jesiennych. W ten sposób poprawisz strukturę gleby, jej przepuszczalność i poziom wilgoci, a także stężenie składników mineralnych.
Znasz już sporo gatunków roślin na piaszczystą glebę. Jak jeszcze poprawić wygląd działki? Doświadczeni ogrodnicy polecają drzewka cytrusowe, kaktusy oraz zioła posadzone w doniczkach i pojemnikach. Doskonałym uzupełnieniem roślinnych kompozycji i rabat będą ozdobne elementy małej architektury – donice z ceramiki lub wikliny, głazy, lampy czy rzeźby z kamienia.
Najczęściej zadawane pytania
Jaki ogród na piaszczystej ziemi?
Na piaszczystej glebie można założyć ogród śródziemnomorski lub inspirowany ogrodem zen. W tych stylach tradycyjnie wykorzystuje się żwir, piasek i skały oraz sadzi się rośliny odporne na suszę. Możesz także stworzyć własną kompozycję z bylin takich jak aksamitki, maczki, nasturcje i inne, które wymieniliśmy wcześniej.
Jakie kwiaty rosną na piasku?
Jeśli Twój ogród jest piaszczysty, wciąż możesz stworzyć kwiatową rabatę! Najlepsze kwiaty na suche, przepuszczalne podłoże to lawenda, macierzanka, kocimiętka, krwawnik, przetacznik kłosowy i juka karolińska.
Co rośnie na słabej ziemi?
Sucha i jałowa gleba spodoba się roślinom iglastym – (nomen omen) jałowcowi, sośnie czarnej, sośnie górskiej, świerkowi kłującemu i świerkowi serbskiemu. Wyrosną na niej także bzy, głogi, wiązy, tawuły, wrzosy, rudbekie i ubiorki.
Z czego żywopłot na piasku?
Na nieurodzajnej, piaszczystej glebie najłatwiej utworzyć żywopłot z jałowców, kosodrzewiny lub berberysów. Dzikie róże czy pigwowce także sprawdzą się w roli swobodnego żywopłotu.
Jak poprawić strukturę gleby piaszczystej?
Zdolność gleby do zatrzymywania wody poprawi naprzemienne stosowanie kompostu i obornika. Można także wmieszać w ziemię trochę mielonej gliny lub torfu z nawozem mineralnym.