Przetacznik kłosowy (Veronica spicata) należy do rodziny roślin babkowatych. Naturalnie występuje na terenie Europy i Azji. Łatwość uprawy i wytrzymałość sprawiły, że szybko zaczął być wykorzystywany również jako roślina ogrodowa. Przetacznik kłosowy należy do roślin o niewielkich rozmiarach – osiąga około 30–50 cm wysokości – a jego nazwa jest nieprzypadkowa. Kwiatostany przybierają bowiem formę kłosa. Występują w kilku kolorach – białym, niebieskim, różowym i fioletowym. Jakie odmiany warto poznać? Jak wygląda uprawa tej rośliny i czy rzeczywiście jest nieskomplikowana? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w naszym poradniku!
Zapamiętaj!
- To wytrzymała i łatwa w uprawie roślina ogrodowa 🏡
- Występuje w licznych odmianach, z których większość kwitnie od czerwca do sierpnia 🌺
- Przetacznik potrzebuje dużo słońca i przepuszczalnego podłoża ☀️🌱
- Trzeba go regularnie podlewać, aby kwitł długo i obficie 💧
- Co kilka tygodni możesz go zasilić nawozem wieloskładnikowym 🌱
- Warto przycinać przekwitłe pędy, aby zakwitły po raz drugi ✂️
- Na zimę okryj go włókniną, aby chronić go przed zimnem i nadmierną wilgocią ❄️
Przetacznik kłosowy – odmiany
Jak wspomnieliśmy wcześniej, występuje wiele wariantów przetacznika kłosowego. Warto teraz poznać najpopularniejsze odmiany:
- ’Anniversary Blue’ – kwiaty ciemnoniebieskie;
- ’Rotfuchs Red Fox’ – kwiaty różowo-czerwone;
- ’First Choice’ – kwiaty jasnoróżowe;
- ’Icicle’ – kwiaty białe;
- ’Ulster Blue Dwarf’ – kwiaty niebiesko-zielone;
- ’First Match’ – kwiaty fioletowe.
Przetacznik kłosowy – kwitnienie
Kwitnienie przetacznika kłosowego jest naprawdę długie i trwa od czerwca do sierpnia. Jeśli chcesz, aby twoja rabata kwiatowa przez całe lato była kolorowa, przetacznik Veronica spicata to idealny wybór.
Przetacznik kłosowy – wymagania
Kolejną zaletą omawianej rośliny są niewielkie wymagania. Zapoznaj się z poniższą tabelą i dowiedz się, jakich warunków do harmonijnego rozwoju potrzebuje przetacznik.
stanowisko | słoneczne |
podłoże | dobrze przepuszczalne |
odczyn gleby | obojętny |
wytrzymałość | odporny na mrozy |
Przetacznik kłosowy – uprawa
Przetacznik może być odpowiedni nawet dla osób, które czasem zapominają o pielęgnacji swoich roślin. Jeśli jednak chcesz się cieszyć obfitym kwitnieniem i zdrowym wzrostem tej byliny, powinieneś ją regularnie podlewać i nawozić.
Przetacznik kłosowy – podlewanie
W czasie suszy przetaczniki kłosowe wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Pamiętaj, aby podlewać roślinę w godzinach porannych lub wieczorem.
Przetacznik kłosowy – nawożenie
Przetacznik kłosowy ma niewielkie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Wystarczy nawozić go w okresie wegetacji co kilka tygodni niewielkimi dawkami nawozu wieloskładnikowego.
Przetacznik kłosowy – rozmnażanie
Przetaczniki kłosowe można rozmnażać na kilka sposobów. Te metody to:
- podział kępy na wiosnę;
- wysiew nasion;
- ukorzenianie sadzonek pobranych z letniego cięcia.
Jeśli znasz osobę, która już uprawia taką roślinę, możesz poprosić ją o kilka sadzonek pędowych lub o możliwość zebrania nasion latem.
Przetacznik kłosowy – przycinanie
Przekwitłe pędy przetacznika można przycinać i warto to robić. Dzięki temu roślina prawdopodobnie zakwitnie po raz drugi. Przycinanie trzeba wykonać przed zimą, a wiosną należy przeprowadzić jedynie delikatne cięcie pielęgnacyjne.
Przetacznik kłosowy – zimowanie
Przetacznik kłosowy jest odporny na mrozy, jednak nie lubi bardzo mokrej gleby. Jak zatem powinno wyglądać zimowanie? Okrycie rośliny włókniną na czas zimy jest bardzo dobrym pomysłem. Pamiętaj zwłaszcza o zabezpieczeniu młodych sadzonek przetacznika.
Przetacznik kłosowy – choroby
Veronica spicata jest wyjątkowo odporna na choroby i ataki szkodników. Na pędach i kwiatostanach roślin mogą jednak czasem gromadzić się mszyce. W skrajnych przypadkach pojawiają się infekcje grzybicze, które są spowodowane zbyt mokrym podłożem lub zbyt ciemnym stanowiskiem. W razie problemów najlepiej zastosować chemiczny lub naturalny oprysk przeciw grzybom.
Przetacznik Veronica – cena
Sadzonki przetacznika kłosowego kosztują od kilku do kilkunastu złotych, w zależności od odmiany. Roślinę można wysiać również z nasion. W tym przypadku cena także nie będzie wygórowana (około 2-5 zł).
Przetacznik kłosowy – jego rola w ogrodzie (i nie tylko)
Przetacznik Veronica spicata o konkretnym kolorze na pewno wprowadzi sporo ożywienia do ogrodu. Możesz nim obsadzić rabaty czy skalniaki lub stworzyć łąkę kwietną. Ciekawy pokrój rośliny sprawia, że równie dobrze sprawdza się:
- w uprawie pojemnikowej;
- na tarasach i balkonach.
Ciekawie wyglądające pędy kwiatowe wykorzystuje się również we florystyce. Niestety, kwiatostany po ścięciu pędu dość szybko opadają.
Ciekawostki 🔍
Nazwa rodzajowa Veronica pochodzi od św. Weroniki, która otarła twarz Chrystusa podczas Drogi Krzyżowej. Nie wiadomo, skąd wzięło się to skojarzenie – być może kwiaty przetacznika przypominały wzory na Chuście Weroniki.
W starożytnym Rzymie roślina ta była uważana za cudowne zioło, leczące wiele różnych chorób.
Jej potoczną angielską nazwę, speedwell, można luźno przetłumaczyć jako „wydobrzej szybko”.
Czy przetacznik kłosowy jest trujący dla zwierząt?
Choć nie odnotowano przypadku zatrucia u zwierząt domowych po spożyciu przetacznika kłosowego, należy pamiętać, że roślina może zawierać substancje o pewnej toksyczności. W ziołolecznictwie napar z przetacznika używany jest jako środek wykrztuśny, ale nie wiadomo, jak mógłby wpłynąć na zwierzęta. Jeśli uprawiasz przetacznik w miejscu dostępnym dla zwierząt, zachowaj ostrożność.
Przetacznik kłosowy to roślina, którą bez wątpienia warto wprowadzić na swoją rabatę kwiatową. Ma wyjątkowy pokrój, a przede wszystkim niewielkie wymagania i wysoką odporność na czynniki atmosferyczne i choroby. Wyróżnia ją także długie kwitnienie, które można ponowić, przycinając roślinę. Jeśli nie masz ogrodu, a chciałbyś mieć taką bylinę, nic straconego! Sprawdzi się bowiem również na tarasie i balkonie.
Najczęściej zadawane pytania
Jak sadzić przetacznik kłosowy?
Ukorzenione sadzonki można kupić i posadzić między kwietniem a wrześniem. Zanim to zrobisz, upewnij się, że wybrane stanowisko jest dobrze nasłonecznione, a gleba przepuszczalna. Następnie usuń chwasty, wykop dołek o głębokości 20–45 cm i szerokości 20–30 cm i ponacinaj glebę na dnie i ścianach dołka (szpadlem lub grabiami). Namocz bryłę korzeniową sadzonki, umieszczając ją w wiadrze z wodą na 15–30 minut. Rozluźnij bryłę i skróć korzenie o 1/3 ostrym sekatorem. Wreszcie włóż sadzonkę do dołka i zasyp świeżą ziemią.
Kiedy wysiać przetacznik kłosowy?
Nasiona wysiewamy w maju lub czerwcu do skrzynek. Następnie pikujemy siewki i czekamy do sierpnia. Wtedy przesadzamy sadzonki do gruntu w odstępach 25–30 cm.
Czy przetacznik jest wieloletni?
Tak. Przetacznik to roślina wieloletnia, która potrafi przetrwać zimę w polskim ogródku.
Czy przetacznik się rozrasta?
Tak – jego kłącza rozrastają się w karpy. Może się także rozprzestrzeniać przez nasiona.
Gdzie sadzić przetacznik?
Ta roślina nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę i nasłonecznienie. Poradzi sobie w półcieniu i na ubogim podłożu. Najważniejsze, by ziemia była przepuszczalna.