Maczek kalifornijski to jednoroczna roślina o niezwykłych kwiatach. Ziele nie jest popularne w naszym kraju, jednak ze względu na nietuzinkową urodę i łatwość w uprawie warto zwrócić na nie uwagę i wkomponować w ogrodowe rabaty. Jak dbać o tę roślinę?

Maczek kalifornijski (Eschscholzia californica), nazywany inaczej pozłotką kalifornijską i eszolcją kalifornijską, to gatunek rośliny z rodziny makowatych (Papaveraceae). Pochodzi z Kalifornii, jednak jego naturalne środowisko stanowi cała południowo-zachodnia część Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj dorasta do około 50 cm wysokości i ma luźny, wzniosły pokrój. Cechują ją szarozielone liście o charakterystycznym pierzastym kształcie, swoim wyglądem przypominające koper. Poznaj zasady pielęgnacji maczka kalifornijskiego.

Maczek kalifornijski – odmiany

Gatunek doczekał się licznych interesujących odmian o kwiatach, które fantastycznie prezentują się na rabatach. Najciekawsze z nich to:

 • „Wisienka” – intensywnie purpurowe kwiaty;
 • „Perła” – pełne, żółte kwiaty;
 • „Alba” – śnieżnobiała barwa kwiatów;
 • „Kard” – średni wzrost i krwistoczerwone kwiaty.

Pozłotka – uprawa i wymagania

Roślina pochodzi z Kalifornii, więc chyba nie będzie zaskoczeniem, że najlepiej rozwija się na stanowiskach dobrze nasłonecznionych i w wysokich temperaturach. Podłoże powinno być luźne, próchnicze i bogate w składniki pokarmowe, dlatego dobrze jest wcześniej zasilić ziemię obornikiem, kompostem lub nawozem mineralnym. Jednak to odpowiednie naświetlenie jest nadrzędną potrzebą eszolcji. Przy dużej ilości promieni słonecznych maczek kalifornijski zakwitnie nawet w jałowej, piaszczystej glebie.

Wytwarza długi korzeń, który sięga głęboko, dlatego nie wymaga częstego i obfitego podlewania. Wyjątkiem są okresy suszy, kiedy nawet w głębokich partiach gleby brakuje wody. Nawet w takich sytuacjach nie należy przesadzać z ilością wody, ponieważ jej nadmiar sprowadzi na roślinę chorobę grzybową, która może zarażać sąsiednie nasadzenia.

Zobacz także  Bukwica zwyczajna. Jak uprawiać czyściec lekarski w swoim ogrodzie?

Maczek kalifornijski – kwitnienie

Okres kwitnienia przypada od czerwca do września. Maczek kalifornijski wytwarza pojedyncze, okazałe kwiaty osadzone na wydłużonych szypułkach w kolorze:

 • białym;
 • żółtym;
 • czerwonym;
 • pomarańczowym;
 • purpurowym.

Dosyć szybko przekwita, jednak we wskazanym czasie ciągle wydaje nowe pąki. Kielichy reagują na zmiany temperatur; kiedy jest zimno i wietrznie, zamykają się, aby ponownie otworzyć się na ciepłe promienie słoneczne.

Systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów pobudza roślinę do wytwarzania jeszcze większej ilości nowych pąków i dłuższego czasu kwitnienia. Następnie maczek kalifornijski wydaje owoce w formie wydłużonych torebek z dużą ilością nasion.

Jak wysiewać maczek kalifornijski w ogrodzie?

Mak kalifornijski uprawiany jest tylko z siewu. Nasiona trzeba wysiewać wiosną (przełom kwietnia i maja) wprost do gruntu. Po wschodach należy przerwać siewki i pozostawić rośliny w odpowiedniej rozstawie, czyli ok. 15–20 × 15–20 cm. A co z wysiewaniem do pojemników z osłonami? Roślina bardzo źle znosi przesadzanie, z tego względu ta metoda jest odradzana. Nasiona dobrze zimują w gruncie i szybko wschodzą przy pierwszych wiosennych temperaturach. Z tego powodu można zaryzykować wysiew nasion jesienią.

Eszolcja kalifornijska – do jakich kwiatów pasuje?

Maczek kalifornijski dobrze funkcjonuje w wielu kompozycjach ogrodowych. Sprawdzi się między innymi w towarzystwie:

 • szałwii;
 • lawendy;
 • heliotropów;
 • kosmosów podwójnie pierzastych;
 • chabrów bławatków.

Dobrze komponuje się z cienkimi trawami jak np. z kostrzewą siną.

Równie atrakcyjnie roślina wygląda w kompozycji jednogatunkowej jako dekoracja przydomowego skalniaka, murku lub ogródkach żwirowych. Można też ją stosować jako roślinę obwódkową do otaczania trawników lub wyznaczania ścieżek. Ponadto warto ją siać jako łąkę kwietną. W tej formie można ją spotkać w rodzimej Kalifornii.

Właściwości lecznicze rośliny

Maczek kalifornijski zawiera flawonoidy oraz aktywne alkaloidy. Z tego powodu podkreśla się jego prozdrowotne właściwości w kontekście zwalczania następujących problemów:

 • bezsenność;
 • nadciśnienie;
 • wzmożony stres;
 • rozdrażnienie;
 • stany lękowe;
 • zmęczenie fizyczne i umysłowe.
Zobacz także  Miłek wiosenny – uprawa, rozmnażanie, właściwości. Jak pielęgnować tę roślinę we własnym ogrodzie?

Roślina jest stosowana w medycynie. Nie należy jednak stosować jej samodzielnie w procesie leczenia, ponieważ jej działanie może być odwrotne do zamierzonego.

Maczek kalifornijski (Eschscholzia californica) to roślina jednoroczna, która nie wymaga specjalnych warunków uprawowych ani skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto się jej bliżej przyjrzeć, bo może być doskonałym uzupełnieniem kompozycji roślinnych w każdym ogrodzie. Dzięki stosunkowo niewielkiej popularności z pewnością będzie przyciągać uwagę i budzić zachwyt innych osób.

Zobacz także: