Sosna czarna, czyli Pinus nigra, to roślina, którą bez problemu możesz posadzić w swoim ogrodzie. Każdy jej podgatunek dobrze się do tego nadaje, zatem wybór będzie zależeć już tylko od twoich preferencji. Nim jednak kupisz i posadzisz jakąkolwiek roślinę, musisz wiedzieć, gdzie i w jaki sposób należy ją posadzić oraz co zrobić, aby rosła dokładnie tak, jak tego od niej oczekujesz. Sosna czarna w ogrodzie będzie rosła zdrowo, jeśli tylko odpowiednio o nią zadbasz!

Sosna czarna (Pionus nigra) – co to za roślina?

Sosna czarna w Polsce znana jest również pod nieco inną nazwą – często spotkasz się z określeniem sosna czarna austriacka. Na tereny Polski trafiła w XVIII wieku i od tamtej pory zagościła w naszych ogrodach na stałe. Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę naturalnie rośnie na terenach Śródziemnomorskich, czyli np. w Hiszpanii czy w Turcji. 

To jednak nie oznacza, że sosna czarna nie jest wytrzymała na mróz. Na całe szczęście polskie zimy raczej jej nie szkodą, bo niektóre z odmian wykazują odporność do nawet -30°C. Dlatego można ją spotkać w ogrodach nawet na wschodzie Polski, gdzie temperatury czasem znacznie spadają. Pionus nigra może wyrosnąć do 50 m wysokości, a dojrzałość drzewo osiąga po co najmniej 15 latach. 

Sosna czarna – jakie są jej cechy charakterystyczne?

Ten gatunek ma prosto rosnący pień, dzięki czemu drzewo wygląda naprawdę elegancko. Jego igły rosną w pęczkach po dwie sztuki, a drzewo nie traci ich co rok. Wymiana następuje co ok. 3-4 lata. Szyszki można podzielić na męskie i żeńskie. Różnią się od siebie wyglądem: pierwsze są małe i podłużne, zaś drugie kuliste i rosną w grupach po 2-3 wokół gałęzi. Sosna ta wytwarza dużo korzeni bocznych. Nie jest gatunkiem w żadnym stopniu zagrożonym i wciąż można powszechnie znaleźć ją w lasach otaczających basen Morza Śródziemnego.

Zobacz także  Cyprysik tępołuskowy – charakterystyka, uprawa i pielęgnacja

Sosna czarna – odmiany do twojego ogrodu

Odmiany sosny czarnej mogą się od siebie znacznie różnić, np. z powodu osiąganych przez nie rozmiarów. Z tego też względu przy wyborze rośliny, pamiętaj, aby najlepiej pasowała do twoich potrzeb, czyli do wielkości ogrodu. Ważny może być też czas wzrostu, są np. odmiany, które rosną powoli. Standardowy przyrost tego gatunku to ok. 40-70 cm rocznie, zależnie od ilości opadów czy od gleby. Wśród odmian sosny czarnej można wyróżnić:

  • sosna czarna „Nana” – wolnorosnąca odmiana o kulistym kształcie, która może pełnić rolę ozdobnego krzewu;
  • sosna czarna „Spielberg” – również wolnorosnąca, początkowo przypominająca kulisty krzew, a następnie zmieniająca swój kształt na jajowaty;
  • sosna czarna „Oregon Green” – o średnim tempie wzrostu i eleganckim pokroju, doskonale sprawdzająca się w parkach.

Do ogrodu staraj się wybierać raczej odmiany karłowate, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Ta z nich, którą można spotkać w przyrodzie, lepiej sprawdza się w różnego rodzaju parkach, gdzie ma wiele miejsca na wzrost i nikt nie musi przejmować się jej wysokością.

Sosna czarna w ogrodzie – jak przygotować stanowisko?

Na początek musisz wybrać dla niej odpowiednie stanowisko. Sosna czarna w ogrodzie lubi być wystawiona na słońce. Nie będzie rosła w cieniu! Dlatego nie sadź jej pod domem bądź w miejscu mocno odsłoniętym od światła. Jest odporna na wiatr i suszę, dlatego tym nie będziesz musiał się martwić. Kolejną ważną kwestią jest gleba. Jednak jeśli o nią chodzi, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. 

Sosna czarna rośnie w naturze na wielu różnych rodzajach ziem, dlatego każda odmiana ma nieco inne wymagania. Niektóre dobrze rosną na wszystkich typach gleb, inne nie chcą piąć się w górę, gdy posadzisz je na glebie wapiennej. Dlatego najpierw dowiedz się, co o konkretnej odmianie mówi osoba sprzedająca sadzonkę. 

Zobacz także  Małe drzewka ozdobne – jakie okazy możesz wykorzystać w swoim ogrodzie?

Sosna czarna austriacka – sadzenie rośliny

Sosna czarna austriacka powinna być sadzona dokładnie tak samo, jak inne iglaki. Gdy kupisz ją w niewielkiej doniczce, możesz posadzić ją między wiosną a październikiem lub listopadem, zależnie od pogody. Dlatego pod tym względem nie ma ona większych wymagań. Pamiętaj jednak, że sosna czarna może dość mocno urosnąć wszerz. Z tego powodu należy sadzić ją co 3-8 m, zależnie od odmiany, którą wybierzesz. Co ciekawe, te rośliny mogą być naprawdę długowieczne. Niektóre znane okazy mają nawet do 500 lat!

Jak dbać o młodą roślinę?

Jak każda młoda roślina, sosna czarna wymaga odrobiny uwagi. Młoda sosna nie ma jeszcze rozbudowanego systemu korzeniowego. Z tego też powodu może być bardziej wrażliwa na suszę. W związku z tym należy regularnie ją podlewać, zwłaszcza w upały. Uważaj jednak, aby nie używać zbyt dużej ilości wody, bo to może doprowadzić do gnicia korzeni. Dodatkowo możesz używać także nawozu wapiennego bądź kompostu, aby dodatkowo ją wzmocnić. Dobrą praktyką jest też stosowanie oprysku przeciw insektom.

Dbaj o różnorodność w swoim ogrodzie

Ogród, w którym rosną różne gatunki roślin, to zdrowszy ogród! Dlatego warto wybierać najróżniejsze. Dzięki temu zadbasz zarówno o glebę, jak i efekty wizualne. Kolorowe otoczenie, pełne roślin o różnych fakturach liści i kory będzie po prostu przyjemnym miejscem do spędzania czasu. Dlatego sosna czarna będzie się świetnie komponować z wieloma gatunkami i może stanowić piękne zwieńczenie twojej roślinnej kompozycji.

Zobacz także:
Zobacz także  Araukaria – czy uprawa małpiego drzewa jest możliwa w Polsce? Co musisz wiedzieć, nim zaczniesz uprawiać araucaria araucana?
Archiwum: grudzień 2021