Ogród śródziemnomorski przywodzi na myśl piękne, słoneczne dni i ciepły wiatr na wakacjach we Włoszech. Docenią go przede wszystkim ci, którzy lubią naturalność, nie przepadają zaś za zbędnym przepychem. Dowiedz się, jak stworzyć taki ogród.

Jeżeli posiadasz kawałek podwórka, to z pewnością zastanawiałeś się, jakie rośliny w nim zasadzić, by wszystko do siebie pasowało, a jednocześnie zachwycało. Doskonałym rozwiązaniem jest ogród śródziemnomorski, który daje wrażenie błogości i pozwala się zrelaksować. Jest to dość oryginalne podejście do zagospodarowania przestrzeni działki – wiele osób decyduje się na feerię barw, przez co w ogródku dużo się dzieje. Ty za to możesz wyróżnić się minimalizmem. Jak stworzyć taką przestrzeń? Podpowiadamy!

Aranżacja ogrodu śródziemnomorskiego – co się w nim znajdzie?

Ten typ ogrodu ściśle związany jest z klimatem, jaki panuje w krajach śródziemnomorskich. W związku z tym masz tu do czynienia z ciepłolubną roślinnością. Przykładem są oczywiście wszelkie drzewa cytrusowe i oliwne, sosny pinie czy cyprysy. Nie wszystkie z nich poradzą sobie jednak z naszym klimatem, aczkolwiek jest wiele roślin z tego rejonu, które doskonale odnajdą się także w Polsce. Możesz postawić na różnego rodzaju krzewy, w tym ostrokrzew, kaliny wawrzynowate czy kolcolist.

Kwiaty

Jeśli natomiast chodzi o kwiaty, wybór jest spory. W ogrodzie śródziemnomorskim nie może zabraknąć lawendy, która nie tylko pięknie wygląda, ale i koi zmysły. Poza tym w tego typu ogrodach znajdziesz również jaśminy, bukszpany, albicje jedwabiste, miliny, kocanki włoskie, oleandry, tamaryszki czy bugenwille. Standardowo spotkać w nich można też wszelkie sukulenty i kaktusy, takie jak agawa czy opuncja figowa.

Zioła

W ogrodzie śródziemnomorskim nie można przy tym wszystkim zapominać o bogactwie aromatycznych ziół. Posadź, na przykład, rozmaryn, tymianek, macierzankę, oregano, bazylię czy szałwię. Nie tylko wpasują się one estetycznie w styl ogrodu, ale dodatkowo będą dawać piękny zapach i – co najważniejsze – możesz je potem wykorzystać w kuchni, co jeszcze bardziej wprowadzi cię w klimat Morza Śródziemnego.

Akcesoria i dodatki

Poza roślinnością w ogrodzie śródziemnomorskim nie może zabraknąć innych elementów, tworzących swoistą architekturę. Mowa tu przede wszystkim o kamiennych schodach i murkach czy o patio. Projektując ogród, postaw na drewniane stoły oraz minimalistyczne krzesła, np. z wikliny, metalu lub ażurowe. Ponadto zwróć uwagę na szczegóły i poczuj się jak we Włoszech – zainwestuj w donice, poduszki w pastelowych kolorach czy amfory.

Oczywiście wszystko to można połączyć ze specyficznym wyglądem domu, montując białe lub niebieskie okiennice. Nie jest to jednak wymagane, aby ogród prezentował się dobrze. I bez tego zachwycający efekt gwarantowany!

Czy da się stworzyć prawdziwy ogród śródziemnomorski w Polsce?

Ze względu na odmienny klimat, nie będzie możliwe stworzenie ogrodu 1:1 jak w krajach śródziemnomorskich. Nie jest to jednak powód do zmartwień. Mniejszą różnorodność roślin można nadrobić meblami i dodatkami. Na początek jednak warto zadbać o odpowiednią lokalizację rabat. Dlaczego? Ponieważ muszą one znajdować się w nasłonecznionym miejscu, aby zapewnić roślinom jak najbardziej podobne do śródziemnomorskich warunków.

W samym ogrodzie postaw na patio wykładane terakotowymi bądź kamiennymi płytkami w naturalnych barwach. Dodaj do tego terakotowe doniczki, a w nich posadź ciepłolubne jaśminy lub po prostu zioła. Jeżeli chodzi o meble, zadbaj zarówno o estetykę, jak i o wygodę.

Co poza roślinami?

Świetnym dodatkiem będzie pergola na tarasie, po której wchodzić będą pnącza. Pergola ogrodowa osłoni przed słońcem i upałem, a pod nią możesz zawiesić wygodny hamak. Co jeszcze warto dodać? Między innymi niskie kamienne murki lub takie wykonane z piaskowca. Możesz je wykorzystać na różne sposoby – jako niewysokie ogrodzie, parawan czy po prostu bazę dla rabaty. Charakter aranżacji doskonale podkreślą drewniane lub kamienne korytka na kwiaty. Przyda się też jasny żwirek, którym możesz wyłożyć ścieżki, aleje i rabaty roślinne. Nie chodzi tu tylko o funkcję estetyczną, ale też o ochronę gleby przed szybkim wysychaniem. 

Jakie wybrać rośliny do ogrodu śródziemnomorskiego w Polsce?

Tym, co charakteryzuje klimat śródziemnomorski, jest przede wszystkim łagodność i wysokie temperatury, zwłaszcza latem, kiedy robi się naprawdę sucho. W związku z tym rośliny, które można tam znaleźć, musiały uodpornić na te niezbyt sprzyjające warunki. Upały i susza im niestraszne, ale intensywne opady deszczu czy wyjątkowo niskie, minusowe temperatury nie pozwolą im przetrwać.

Drzewa i krzewy

Wybór i sadzenie roślin w ogrodzie śródziemnomorskim warto rozpocząć od bazy, jaką są drzewa i krzewy. Świetnym rozwiązaniem będą kolumnowe jałowce, oliwniki wąskolistne, cisy pospolite czy grusze wierzbolistne. Zamiast bugenwilli wybierz milina amerykańskiego. Lepiej unikać też agapantów, a zamiast nich zasadzić czosnek ozdobny olbrzymi lub gwiazdkowaty. Agawę z powodzeniem zastąpi juka karolińska. Jeżeli natomiast koniecznie chcesz wprowadzić więcej południowego klimatu, posadź w donicach oleandry, cytrusy, cyprysy, agapanty czy jaśmin właściwy w doniczce, a nie bezpośrednio w gruncie. Podczas chłodniejszych dni i zimą po prostu schowasz je w pomieszczeniu, by spokojnie przetrwały do kolejnego roku. 

Ogród śródziemnomorski to modna i minimalistyczna stylizacja przestrzeni. Jeśli tęsknisz za wakacyjnym klimatem, postaw właśnie na taki styl ogrodu.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022