Milin amerykański to roślina wieloletnia, rosnąca w formie pnącza. Pochodzi z terenów USA, skąd też wzięła się jego nazwa. W Polsce uprawiany jest przede wszystkim z uwagi na walory estetyczne. Sprawdź, jakich warunków wymaga!

Milin amerykański (Campsis radicans lub Bignonia radicans) to gatunek, który przez wiele lat uprawiany był głównie na obszarach przypałacowych. Z czasem zyskał sporą popularność jako roślina ozdobna, dodatkowo odporna na mróz. Jego walory dekoracyjne, zwłaszcza gdy rośnie na podporach, są nie do przecenienia. Dowiedz się, jak uprawiać ten gatunek milinu.

Milin amerykański – wygląd i charakterystyka

Milin amerykański jest rośliną zaliczaną do grupy pnączy z rodziny bignoniowatych. Jego ojczyzną są Stany Zjednoczone. Jako roślina ozdobna jest uprawiany również w Polsce.

Gatunek ten jest pnączem dorastającym nawet do aż 10 m długości. Jego pędy wyposażone są w tak zwane korzonki przybyszowe. Choć w niewielkim stopniu się wiją i są stosunkowo grube jak na pędy pnącza, to jednak mają dużą zdolność przytwierdzania się do rozmaitych powierzchni, np. występków skalnych, ścian domów. Milin amerykański ma duże, piłkowane liście w ciemnozielonym kolorze, które stanowią jego ozdobę. Mogą osiągać one nawet 30 cm długości! Są pierzaste w sposób nieparzysty.

Kwitnienie i owocowanie rośliny

W okresie od lipca aż do września milin amerykański kwitnie. Ma charakterystyczne kwiaty o kształcie trąbki. Mogą osiągać nawet do 9 cm i mieć kolory:

 • pomarańczowy o różnej intensywności;
 • żółty;
 • czerwony o głębokim, szkarłatnym odcieniu.

Po okresie kwitnienia na milinie amerykańskim pojawiają się owoce przypominające bób, jednak o wiele większe, liczące nawet do 12 cm długości. W owocach znajdują się nasiona, które są roznoszone przez wiatr w momencie, gdy torebka dojrzewa. Nasiona po okresie stratyfikacji – sztucznej lub naturalnej na mrozie – kiełkują wiosną.

Odmiany milinu

Do kilku odmian milinu, które warto znać, zaliczają się:

 • „Ursynów” – polska odmiana o pomarańczowych kwiatach przypominających trąbki;
 • „Gabor” – odmiana z krwistoczerwonymi kwiatami;
 • „Flava” – odmiana z żółtymi kwiatami;
 • „Flamenco” – odmiana o czerwonych kwiatach.

Milin amerykański – uprawa i pielęgnacja

Milin amerykański zaliczany jest do roślin mrozoodpornych. Pomimo tego sadzonki wiosenne należy osłonić np. agrowłókniną, aby chronić je przed przymrozkami w mroźne dni. Jest też mało podatny na wirusy i rozmaite choroby przez nie wywoływane oraz szkodniki. Warto wiedzieć, jak o niego zadbać, aby efektownie kwitł.

Gleba i stanowisko

Z uwagi na kraj pochodzenia milin amerykański to roślina lubiąca odpowiednio dużą ilość światła. Świetnie sprawdza się przy ekspozycji południowej, ale rośnie też przy południowo-wschodniej. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, odpowiednio przygotowane, czyli przekopane na znaczą głębokość. Idealne pH wynosi ok. 6,5.

Nawożenie i nawadnianie

Milin amerykański bardzo intensywnie rośnie, osiągając duże roczne przyrosty. Przede wszystkim trzeba go nawadniać, zwłaszcza w okresie ukorzeniania sadzonek. W takim czasie warto podlewać go tak, aby gleba utrzymywała się na stale lekko wilgotnym poziomie. Można zastosować również ściółkowanie tuż po posadzeniu. W ten sposób wilgoć nie będzie tak uciekać z podłoża, co sprzyja wzrostowi młodych roślin.

Z uwagi na szybkie przyrastanie warto nawozić regularnie milin amerykański. Można stosować nawóz uniwersalny do drzew i krzewów. Pozwoli to rozwinąć system korzeniowy bez strat dla młodych pędów.

Jak sadzić i przycinać Campsis radicans?

W Polsce rozmnaża się milin amerykański na trzy sposoby:

 • przez nasiona;
 • przez sadzonki – szkółka jest dobrym miejscem do ich zakupu;
 • przez odkłady.

Roślinę zazwyczaj sadzi się jesienią. Rośliny w pojemnikach można wsadzać do gruntu jeszcze nawet w październiku. Możliwe jest też sadzenie wiosenne, jednak wtedy młody okaz może przemarzać i warto go odpowiednio zabezpieczyć.

Przycinanie milinu

Zazwyczaj egzemplarz przycina się do długości 30 cm. Za pierwszym razem należy go przycinać do długości nawet 15 cm. Pierwsze cięcie powoduje nie tylko szybki wzrost, ale i efektywne rozkrzewienie. W kolejnych latach wystarczy obcinać stare pędy, by po prostu kształtować milin amerykański. Zwykle pędy z zeszłego roku przycina się tak, aby zostały na nich przynajmniej 3 pąki. Gatunek należy przyciąć na przełomie marca i kwietnia. Jeśli potrzebne jest kolejne cięcie, możesz wykonać je jesienią, pod koniec okresu wegetacji.

Milin amerykański – gdzie się sprawdzi?

Z uwagi na estetyczne, efektowne kwiatostany to szybko rosnące pnącze sprawdzi się przede wszystkim w ogrodzie. Ma sztywne i grube pędy, dlatego potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Pergola, zwłaszcza delikatna, może być dobrym rozwiązaniem dla młodszych pędów czepnych. Pamiętaj, że nawet pojedynczy listek jest bardzo duży, dlatego milin amerykański powinien mieć odpowiednie wsparcie.

Sprawdzi się na przykład podczas sadzenia:

 • wokół altany zbudowanej z trwałego materiału;
 • przy ogrodzeniu, na przykład z betonu, kamienia, metalu;
 • wokół pnia drzewa, zwłaszcza dość wysokiego drzewa.

Wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby zapewnić milinowi amerykańskiemu bujny wzrost. Młode rośliny potrzebują regularnego podlewania; należy nawozić milin, aby intensywnie rósł. Na początku sezonu wegetacyjnego roślinę warto przyciąć, aby dobrze się rozkrzewiła. Jej kwiaty przypominające trąbki i pierzaste liście na pewno zachwycą każdego, kto znajdzie się w ogrodzie.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022