Czosnek kojarzy się z warzywem o charakterystycznym, wyrazistym smaku. Jednak jego kuzyn – czosnek ozdobny – to niezwykle dekoracyjny gatunek, idealny do ogrodu przydomowego. Sprawdź, jak wygląda jego uprawa.
Allium giganteum to łacińska nazwa czosnku ozdobnego. Ta wyjątkowa roślina wiosenna wytwarza charakterystyczne kuliste kwiatostany w kolorze fioletowym. Świetnie wygląda na rabacie, ale nadaje się również na kwiat cięty. Podpowiadamy, jak dbać o czosnek ozdobny i które odmiany najlepiej prezentują się w ogrodzie.
Czosnek ozdobny – idealne stanowisko w ogrodzie
Większość roślin cebulowych pochodzących z terenów Europy i Azji dobrze czuje się na stanowisku słonecznym. Czosnek ozdobny nie jest wyjątkiem i najlepiej będzie rósł na rabacie w słońcu. Czosnek nie ma dużych wymagań co do gleby. Doskonale poradzi sobie na podłożu żyznym i przepuszczalnym, piaszczystym i piaszczysto-gliniastym o odczynie zbliżonym do obojętnego. Idealne pH podłoża w uprawie czosnku ozdobnego to 6,5 do 7. Gatunek ten preferuje nieco wyższą wilgotność powietrza i gleby. Aby wspomóc kwitnienie, czosnek można zasilić nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących.
Zasady uprawy czosnku ozdobnego
Z uwagi na spore rozmiary czosnek powinien rosnąć na trzecim planie rabaty. Pędy kwiatostanowe osiągają wysokość nawet do 150 cm, dlatego można go również sadzić wzdłuż ogrodzeń i pod ścianami budynków. Z uwagi na wydłużoną łodygę zwieńczoną sporym kulistym kwiatostanem, czosnek ozdobny powinien rosnąć w miejscu osłoniętym od wiatru. Przekwitnięte kwiatostany należy usuwać, aby nie osłabiały niepotrzebnie pozostających w ziemi cebul.
Jak pielęgnować i podlewać czosnek główkowaty?
Jeśli posadziłeś czosnek ozdobny na stanowisku suchym, będziesz musiał pamiętać o regularnym i umiarkowanym nawadnianiu. Roślina niezbyt dobrze znosi suszę, więc należy pamiętać o dostarczaniu wody w tym okresie. Czosnek warto też zasilać nawozami wieloskładnikowymi lub kompostem. Można to robić maksymalnie 3 razy w sezonie.
Kiedy i jak sadzić cebule czosnku olbrzymiego i innych gatunków?
Czosnek ozdobny to roślina cebulowa, którą najlepiej jest sadzić w terminie jesiennym. Dobrym czasem na sadzenie cebulek w ogrodzie jest wrzesień lub początek października, gdy jeszcze daleko do pierwszych przymrozków, a wilgotność gleby jest wystarczająca. Wtedy zdąży ona dobrze się ukorzenić przed nastaniem mrozów. Warto przy tym pamiętać, że obecność cebul czosnku odstrasza gryzonie, które unikają zapachu wydzielanego przez te rośliny. Dzięki temu nie trzeba się martwić, że zakopane cebulki zostaną podgryzione przez te zwierzęta.
Jak sadzić cebule i jak zabezpieczyć je przed mrozem?
Zanim posadzisz roślinę, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Zacznij od odchwaszczenia i przekopania, a następnie spulchnij głęboko ziemię przy pomocy grabi lub wideł. Cebule czosnku ozdobnego należy sadzić na głębokość około 15 cm. Na dno dołka można nasypać odrobinę kompostu wymieszanego z podłożem ogrodniczym. Trzeba zaplanować nasadzenia z uwzględnieniem odpowiednio dużej rozstawy. Optymalnie jest to 20 cm x 25 cm, ponieważ organy podziemne znacznie się rozrastają, a łodygi niektórych odmian czosnku tworzą duże kępy. Przed zimą można dodatkowo okryć je warstwą ściółki lub rozdrobnionej kory. Powinna ona mieć grubość kilku centymetrów.
Co to są cebule przybyszowe i jak o nie dbać?
Z pąków bocznych cebul roślin mogą wyrastać cebulki przybyszowe. Jest to forma wegetatywnego rozmnażania roślin. Osobniki potomne mają te same cechy, co rośliny mateczne. Po kilku sezonach wegetacyjnych przy organach podziemnych czosnku ozdobnego powstają nowe cebulki przybyszowe. Są one nieco mniejsze od cebuli głównej i łatwo je od niej odróżnić oraz oddzielić. Warto je delikatnie odłamać, przenieść w chłodne i suche miejsce na jakiś czas. Najlepiej jest to robić latem, by jesienią znowu zakopać je do ziemi na odpowiednią głębokość (2 wysokości cebuli). Czosnek olbrzymi i okazały z cebul przybyszowych zakwitnie po upływie maksymalnie 3 lat, a czosnek złocisty w kolejnym roku. Należy przy tym pamiętać, aby nie uprawiać zbyt długo tych roślin na jednym stanowisku ze względu na substancje, które wydzielają do podłoża.
Jak wygląda kwiat czosnku ozdobnego?
Główną ozdobą czosnku są kuliste kwiatostany o dużej średnicy, nawet do kilkunastu centymetrów. Wyrastają na szczycie bezlistnej łodygi i mają zwykle kolor intensywnie fioletowy (choć u odmian spotyka się także inne barwy). Składają się z licznych drobnych kwiatów o budowie promienistej. Długi okres kwitnienia czosnku ozdobnego sprawia, że jest on rośliną dekoracyjną przez większą część sezonu. Pierwsze kwiaty rozwijają się już w maju, a zaczynają przekwitać dopiero w sierpniu. Czosnki ozdobne kwitną w okresie gdy wiosenne rośliny cebulowe już zakończyły kwitnienie, dlatego mogą skutecznie wypełnić kolorami twój późnowiosenny ogród. Długie pędy kwiatostanowe z kulami kwiatów można ściąć do wazonu oraz zasuszyć.
Kwiaty różnych gatunków i odmian Allium
Poszczególne odmiany czosnku ozdobnego różnią się od siebie kolorem kwiatów, kształtem kwiatostanów i wysokością. Wśród nich wyjątkowo cenne okazy do uprawy amatorskiej to:
- Allium giganteum „Gladiator” o ogromnych kwiatostanach o średnicy aż do 15 cm. Odmiana dorasta do 90–110 cm, więc idealnie nadaje się na rabaty do niewielkich ogródków;
- Allium cristophii, czyli czosnek białawy, wytwarza delikatnie prezentujące się, ażurowe kwiatostany w kolorze fioletowym z barwą srebrzystoszarą. Wysokość pędów to około 50 cm, a średnica kwiatostanów czosnku może przekraczać 15 cm;
- Allium sphaerocephalon czosnek główkowaty o niewielkich (4 cm średnicy) i intrygujących kwiatostanach, które są w dolnej części zielonkawe, a w górnej bordowoczerwone;
- Allium amethystinum czosnek ogrodowy „Red Mohican” o ozdobnych kwiatostanach w kolorze bordowoczerwonym z charakterystyczną formą czubka u szczytu główki, który przypomina irokeza;
- Allium moly czosnek południowy o niewielkich kwiatostanach (średnica około 8 cm) w kolorze żółtym. Kolejną wyróżniającą cechą jest bardzo wczesne kwitnienie, które rozpoczyna się już w kwietniu;
- Allium ursinum czosnek niedźwiedzi tworzy białe delikatne kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany. Jego długie, 30-centymetrowe lancetowate liście są popularną przyprawą chętnie dodawaną do twarożków i marynat.
Wszystkie odmiany i gatunki czosnku polecane do uprawy można ścinać do bukietu świeżego lub kompozycji z suszonego materiału roślinnego. Wymienione okazy dobrze prezentują się na rabatach z innymi roślinami cebulowymi oraz bylinami tworzącymi spore kępy. Mogą to być piwonie, rudbekie, jeżówki, szałwie, kocimiętki i świecznice.
Warto uprawiać czosnek ozdobny w ogrodzie. Jest niezwykłą rośliną, która jest łatwa w uprawie i doskonale nadaje się na skalniak oraz na rabatę. Odmiany czosnku są odporne na choroby i szkodniki. Posadź cebule w żyznej i przepuszczalnej ziemi i przekonaj się, jak wspaniale będą prezentowały się jako ozdoba późnowiosennego ogrodu.