To warto wiedzieć
- Spotkać go można nie tylko w Europie, ale też w Azji.
- Występuje w kilku odmianach.
- Doskonale pasuje do ogrodów w stylu naturalistycznym, szczególnie w połączeniu z innymi dzwonkami.
Dzwonek brzoskwiniolistny – wygląd
Campanula persicifolia to inaczej dzwonek brzoskwiniolistny, czyli wieloletnia bylina wytwarzająca drobne kwiaty w kształcie dzwonków. Mogą one przybierać kolory od niebieskiego, po fioletowy i biały. Tworzą grona umiejscowione na szczycie łodygi. Liście rośliny są błyszczące, jasnozielone, o lancetowatym kształcie i ząbkowanych brzegach. Pędy mogą osiągać nawet do 100 cm wysokości, ale zazwyczaj są nieco niższe, w zależności od odmiany. Bylina zakwita na przełomie czerwca i lipca. Występuje często na dzikich terenach, jednak bardzo często jest hodowana w ogrodach jako roślina ozdobna.
Warunki glebowe
Najlepiej rośnie na glebach wapiennych i żyznych, lekko wilgotnych. Lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, jednak poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze znosi okresową suszę, jednak podczas wyjątkowo upalnych dni, warto zadbać o dodatkowe nawodnienie podłoża. Pędy rośliny mają skłonność do pokładania się, dlatego dobrze, aby miały dodatkową podpórkę.
Pielęgnacja Campanula persicifolia
Dzwonek brzoskwiniolistny to roślina łatwa w uprawie. Rzadko wymaga dodatkowego nawadniania, najważniejsze dla niej jest właściwe stanowisko i gleba. Bylina ta jest wieloletnia, a co ważne nie wymaga okrycia na zimę, gdyż bardzo dobrze znosi niskie temperatury. Warto jednak zasilać ją kompostem, dzięki czemu pięknie zakwitnie. Warto regularnie przycinać przekwitłe pędy – w ten sposób pobudzamy roślinę do wzrostu. Dzięki temu zabiegowi można też wywołać ponowne, choć mniej obfite kwitnienie jesienią.
Dzwonek brzoskwiniolistny – rozmnażanie
Rozmnażanie rośliny wykonuje się poprzez podział bryły korzeniowej. Najlepszy termin, aby przeprowadzić ten zabieg to wiosna lub jesień. Warto pamiętać, by robić go tuż po kwitnieniu. Innym sposobem jest wysiew nasion w doniczkach i przesadzamy następnie do gruntu. Nasiona sadzimy w kwietniu, zakwitną jednak dopiero w następnym roku.
Odmiany Campanula persicifolia
Dzwonek brzoskwiniolistny spotykany jest w kilku odmianach, które różnią się pomiędzy sobą głównie kolorem kwiatów oraz wielkością. Najbardziej znane odmiany to:
- Azure Beaty – piękna odmiana o pełnych, podwójnych kwiatach w kolorze niebieskim;
- Coronata – posiada również niebieskie i pełne kwiaty;
- Kellys Gold – niebieskie kwiaty i wyróżniające się żółtawe liście;
- Grandiflora – wytwarza kwiaty o barwie fioletowej;
- Alba – kwiaty duże, pełne o białym ubawieniu.
Dzwonek brzoskwiniolistny – zastosowanie
Roślina dobrze wygląda sadzona pojedynczo, w grupach czy w połączeniu z innymi kwiatami z rodziny dzwonkowatych. Nadaje się do rabat, a także ogrodów urządzonych w stylu rustykalnym czy naturalistycznym. Stanowi też nieodłączny element łąk kwietnych, gdzie wyróżnia się swoimi długimi i smukłymi kłączami. Znajduje zastosowanie również jako ozdobny kwiat cięty, który doskonale prezentuje się w każdym wnętrzu. Sadząc młode okazy, dobrze pamiętać, by zachować pomiędzy nimi odpowiednią odległość – najlepiej w rozstawie na szerokość 30-40 cm.
Z jakimi roślinami najlepiej skomponować dzwonek brzoskwiniolistny? Doskonale prezentuje się w zestawieniu z dzwonkiem kropkowanym, karpackim, dąbrówką rozłogową, paprociami czy konwaliami. Razem tworzą barwne kompozycje idealne do ogrodów w stylu angielskim czy leśnym.
Popularne choroby i szkodniki
Dzwonek w ogrodzie powinien być sadzony na stanowiskach słonecznych. Jeśli znajdziemy dla niego odpowiednie miejsce, to unikniemy wielu czynników, które mogłyby powodować ewentualne choroby m.in. grzybowe. Campanula persicifolia jest rzadko atakowana przez szkodniki takie jak np. ślimaki, za to warto zwrócić uwagę, czy nie atakują jej mszyce. To najczęstsza przyczyna obumierania sadzonek. Mszyce atakują łodygi i liście na całej długości. Najskuteczniejszym sposobem, aby się ich pozbyć, jest wykonanie oprysku. W ten sposób pozbędziesz się niechcianych gości w szybkim tempie, oraz zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się szkodników na sąsiednie rośliny.
Gdzie i jak kupować sadzonki?
Jeśli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie wyjątkową, barwną kompozycję z dodatkiem dzwonka brzoskwiniolistnego należy kupować sadzonki w sprawdzonych sklepach ogrodniczych. Decydując się na zakup nasion, również dobrze znaleźć sklep z pozytywnymi opiniami. W przypadku nasion duże znaczenie mają warunki przechowywania nasion, dlatego najlepiej postawić na sprawdzone miejsca.
Dokonując zakupu stacjonarnie, dokładnie obejrzyj roślinę i sprawdź, czy nie ma pasożytów lub uszkodzonych, zgniłych pędów. Zakup przez internet jest zawsze bardziej ryzykowny, jednak również w tym przypadku można znaleźć sprzedawców godnych zaufania. Niektóre sklepy oferują zakup konkretnej rośliny ze zdjęcia, co daje gwarancję, że trafi do nas sadzonka zgodna z opisem.
Dzwonek brzoskwioniolistny jest popularną byliną ogrodową o podłużnych lancetowatych liściach i uroczych, dzwonkowatych kwiatach. Ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie i łatwą uprawę bardzo często pojawia się w ogrodach różnego typu. Choć w pojedynkę prezentuje się imponująco, warto go uwzględnić także w nasadzeniach z innymi gatunkami roślin. Jego niebieskie i białe kwiaty zdobią ogrody wraz z początkiem lata, a prawidłowa pielęgnacja wspiera ponownie kwitnienie także jesienią.