Rośliny wytwarzające zgrubiałe bulwy lub korzenie, czyli tzw. rośliny okopowe to ważny element diety człowieka. Można je bez większych trudności uprawiać na grządkach. Przedstawiamy zasady pielęgnacji i przykłady popularnych warzyw.
Zapamiętaj!
- Rośliny okopowe stanowią ważny element diety człowieka i bez większych trudności można je uprawiać w przydomowych ogródkach.
- Ziemniaki należy sadzić z kawałków ziemniaków z „oczkiem”, natomiast marchew wysiewa się pod osłonami od marca do maja.
- Buraki pastewne są cennym dodatkiem do paszy dla zwierząt, wymagają obfitego podlewania i zbioru już w październiku.
- Uprawa warzyw korzeniowych jest prosta! Spróbuj posadzić je na swojej działce, aby uzyskać sprawdzone źródło pożywienia.
Rośliny okopowe z własnego ogrodu – jak o nie dbać?
Samodzielna uprawa roślin okopowych to dobry pomysł, gdy zależy ci na sprawdzonym źródle pożywienia. Warzywa korzeniowe nie są drogie, jednak w produkcji na dużą skalę często stosuje się nawozy i środki ochrony roślin. Jeśli chcesz uniknąć takich dodatków, polecamy uprawę w przydomowym ogródku. Ziemniaki należy sadzić, umieszczając fragmenty kartofli z tzw. oczkiem w ziemi. Wykopywanie można rozpocząć jesienią. Z kolei nasiona marchwi sieje się pod osłonami w terminie od marca do maja. W zależności od odmiany zbiór prowadzić należy od połowy września do połowy października. Korzenie powinny trafić do miejsca przechowywania przed wystąpieniem przymrozków.
Buraki pastewne na paszę dla zwierząt
Buraki pastewne należy siać późną wiosną wprost do gruntu. Jest to gatunek roślin, który wymaga obfitego podlewania, aby jego części podziemne mogły wytworzyć odpowiednią masę. Wykształcają duże korzenie, które można zbierać już w październiku, ponieważ są dość wrażliwe na przymrozki. Buraki pastewne nadają się na paszę dla krów, koni i drobiu. Jest to cenny dodatek do ziarna i innego pokarmu.
Uprawa roślin okopowych nie powinna nastręczać trudności. Zapamiętaj nasze wskazówki i spróbuj posadzić na swojej działce sadzonki ziemniaków, buraków lub marchwi. Warzywa korzeniowe stanowią cenny składnik diety, dlatego warto spróbować uprawiać je samodzielnie.