Rośliny kolumnowe nadają się do uprawy w donicach oraz innych pojemnikach ogrodowych. Kolumnowy pokrój sprawia, że nie musimy sadzić ich w dużych odstępach od siebie, tak jak ma to miejsce w przypadku np. klasycznych drzew. W przypadku kolumnowych drzew, które dają owoce, odległość 1 metra pomiędzy egzemplarzami jest zdecydowanie wystarczająca. Dzięki takiemu rozwiązaniu można stworzyć bardzo bogaty sad lub ogród na małej powierzchni.
Rośliny kolumnowe – ciekawe odmiany drzew i krzewów
O czym marzy każdy ogrodnik? O możliwości skomponowania pięknego, użytkowego ogrodu, który będzie zachwycał każdego gościa. Niestety bardzo często ograniczeniem jest powierzchnia, którą dysponujemy. Ciężko jest zasadzić na niewielkim terenie kilka drzew. Rozwiązaniem tego problemu są rośliny kolumnowe. Pozwalają one na maksymalne wykorzystanie potencjału, jakim dysponujesz. Możesz zasadzić drzewa lub krzewy, które dzięki swojej zwartej strukturze nie zajmą zbyt wiele miejsca. Będą jednak dla ciebie kwitnąć oraz owocować, co pozwoli ci skutecznie rozwijać pasję do ogrodnictwa.
Drzewa owocowe kolumnowe oraz ich zakup
Drzewa owocowe są otaczane specjalną troską, ponieważ poza pięknym wyglądem odwdzięczają się one słodkimi owocami. Niestety nie każdy ma możliwość wyhodowania dużego drzewa o rozłożystej koronie. Stare drzewa, np. śliwy lub jabłonie, są bardzo majestatyczne, jednak często niedostępne. Od około 10 lat w Polsce możemy z łatwością kupić sadzonki drzew owocowych, które rosną w sposób kolumnowy. Każdy może je zamówić w internetowym sklepie ogrodniczym. Jest to rozwiązanie proste oraz szybkie. Już w kilka dni po złożeniu zamówienia pojawi się kurier z twoimi roślinami.
Druga strona medalu 🏅
Nie bylibyśmy uczciwi, gdybyśmy nie wspomnieli też o wadach drzew kolumnowych. Po pierwsze mają słabiej rozwinięte systemy korzeniowe niż ich rozłożyste odpowiedniki. Potrzebują więc bardziej żyznego podłoża, częstszego nawadniania i palikowania. Po drugie, owoce bywają słabiej wybarwione i mniej smaczne. Rośliny kolumnowe nie są więc cenione przez sadowników, a jedynie przez amatorów, którzy chcą połączyć walory dekoracyjne z posiadaniem własnych owoców.
Jabłoń kolumnowa o zwartym pokroju
Jabłonie często nabywane są w szkółkach, które uprawiają najpopularniejsze odmiany. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że możesz na własne oczy zobaczyć egzemplarz przed jego zakupem. Na rynku znajduje się kilka ciekawych odmian jabłoni o zwartej strukturze, z czego każda zapewnia nieco inne doznania wizualne oraz smakowe. To np. jabłoń „Adirondack” czy „Garden Fountain”.
Niektóre jabłka zachęcają swoim żółtym kolorem oraz słodyczą, nadają się one idealnie do domowych przetworów oraz wypieków, podczas gdy inne najlepsze są na surowo. To, jakie owoce preferujesz, zależy już wyłącznie od ciebie. Niewątpliwie znajdziesz odpowiednią odmianę.
Śliwa do 3 metrów wysokości
W przypadku śliwy popularne są dwie odmiany: „Fruca” oraz „Imperial”. Pierwsza ma klasyczne ciemnofioletowe owoce, w przypadku których pestka z łatwością odchodzi od miąższu. Dojrzewa we wrześniu, nadaje się do spożywania na surowo oraz na przetwory. Druga odmiana ma owoce o ciemnofioletowej skórce oraz jasnym, wręcz żółtym miąższu, który jest bardzo soczysty. Owoce dojrzewają podobnie jak w przypadku pierwszej odmiany we wrześniu. To właśnie wtedy możesz cieszyć się owocami, które wyrosły w twoim ogrodzie. Pomimo niewielkich rozmiarów drzewa, potrafi ono bardzo obficie owocować.
Rośliny kolumnowe — krzewy iglaste oraz liściaste
Rośliny kolumnowe to gatunki, które dorastają do 3 m wysokości, zazwyczaj mają one około 80 cm w obwodzie. W związku z tym są to znacznie mniejsze wersje klasycznych drzew. Istotną ich cechą jest to, że krótkopędy porastające roślinę skierowane są pod kątem prostym do głównego przewodnika, z którego wyrastają. Najpopularniejsze drzewa kolumnowe to oczywiście gatunki owocujące. Nie brakuje jednak iglastych oraz liściastych krzewów liściastych, które wykorzystywane są często podczas tworzenia żywopłotu. Krzewy ozdobne w wersji kolumnowej mogą stanowić centrum ogrodu, ze względu na swoje walory.
Krzewy oraz drzewa iglaste, które możesz sadzić w ogrodzie
Zaletą roślin, które mają igły, jest to, że w większości są to gatunki zimozielone, np. tuja i jałowiec. W związku z tym mogą cieszyć zielenią przez cały rok. Jest to szczególnie cenne zimą, kiedy panuje wszechobecna szarość, taka roślina w ogrodzie potrafi wprowadzić sporo uroku. Krzewy takie jak cyprysik czy cis mogą ci wiele oferować. Prezentują się one świetnie, dzięki czemu możesz umieścić je w dowolnej części ogrodu. Istnieje jednak jeszcze wiele ciekawych odmian roślin o zwartej strukturze, które warto poznać.
Jeżeli zdecydujesz się posadzić drzewa ozdobne o zwartej, kolumnowej strukturze musisz pamiętać, że dobrze jest najpierw zapoznać się z konkretnym gatunkiem. Aby rosły one gęste, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu. Każdy gatunek ma nieco inne wymagania i wyłącznie od ciebie zależy, czy będziesz w stanie im sprostać.
Najczęściej zadawane pytania
Czy warto sadzić drzewka kolumnowe?
Jak najbardziej! Rośliny kolumnowe są nie tylko dla posiadaczy małych ogrodów, ale dla wszystkich, którzy chcieliby efektywnie zagospodarować przestrzeń. Drzewa owocowe o pokroju kolumnowym obficie owocują, a owoce dojrzewają równomiernie dzięki temu, że słońce dociera do nich z każdej strony.
W jakiej odległości sadzić drzewka kolumnowe?
Niektóre drzewka ozdobne, takie jak tuje i jałowce, nadają się na żywopłot i można je sadzić w odległości 50–60 cm. Marzy Ci się gęsty sad? Drzewkom owocowym najlepiej zostawić trochę więcej przestrzeni, ale wystarczy odległość 80–100 cm.
Jak długo owocują drzewka kolumnowe?
Może to zależeć od gatunku, ale z doświadczenia wiemy, że jabłonie kolumnowe mogą owocować nawet 20 lat. Zaczynają już po 2 latach od zasadzenia, a następnie wydają obfite plony przez kolejne 10–20 lat, zależnie od warunków glebowych i sposobu pielęgnacji.
Czy wszystkie drzewka kolumnowe są samopylne?
Wszystkie rośliny kolumnowe, o których wiemy – tak. Szkółki nie sprzedają raczej takich sadzonek, które nie byłyby samopylne. Warto jednak posadzić kilka drzewek obok siebie, aby zapylanie przebiegało sprawniej.
Po jakim czasie owocuje czereśnia kolumnowa?
Czereśnie kolumnowe zwykle zaczynają owocować w 3–4 roku od posadzenia. Być może uda Ci się dostać wcześniej owocującą odmianę.