Tojeści to niezwykle różnorodna gatunkowo grupa roślin, które różnią się przede wszystkim kolorami kwiatków. Tojeść kropkowana latem pokrywa się żółtymi kwiatostanami, które wyglądają bardzo atrakcyjnie w ogrodach różnego typu. To ładna i prosta w uprawie, ale jednocześnie bardzo ekspansywna roślina. Co warto o niej wiedzieć?

Tojeść kropkowana – charakterystyka

Tojeść kropkowaną można spotkać rosnącą dziko w południowo-wschodniej Polsce. Najlepiej czuje się na obrzeżach lasów w miejscach, które są słoneczne lub lekko zacienione. To dosyć wysoka roślina, która może osiągać nawet 120 cm wysokości.

Łodygi są owłosione, wertykalne i bardzo mocno rozgałęzione. Wyrastają z nich miękkie liście o lancetowatym kształcie i bardzo charakterystycznych cętkach na wewnętrznej stronie blaszki.

W okresie od czerwca do sierpnia pojawiają się wiechowate kwiatostany złożone z żółtych kwiatków o średnicy około dwóch centymetrów. Ich kielichy są delikatnie skierowane ku górze, co dodatkowo podkreśla ich urodę.

Tojeść kropkowana – odmiany

Tojeść kropkowaną można spotkać w dwóch popularnych odmianach. Najczęściej wybierane są dwie:

  • Alexander – wyróżnia się liśćmi z kremową obwódką, która na początku wiosny wybarwia się na różowo. Tworzy gęste kępy i dorasta jedynie do 80 cm wysokości. W przeciwieństwie do podstawowego gatunku jest również dużo mniej ekspansywna.
  • Variegata – to odmiana całkowicie mrozoodporna. Jej charakterystyczną cechą są biało zielone liście. Jest odporna na choroby i szkodniki, ale jednocześnie bardzo ekspansywna.

Uprawa i pielęgnacja tojeści kropkowanej

Stanowisko i gleba

Stanowisko dla tojeści kropkowanej powinno być słoneczne lub jedynie lekko zacienione. Chociaż ta roślina jest dosyć łatwa w uprawie, to jednak ma dosyć konkretnego wymagania dotyczące gleby. Przede wszystkim powinna być wilgotna. To właśnie dlatego tojeść bardzo dobrze rośnie w pobliżu oczek wodnych, czy jeziorek. Wybieraj podłoże, które jest jednocześnie żyzne i gliniaste. Odczyn pH może być zasadowy lub lekko zasadowy.

Sadzenie i pielęgnacja

Tojeść kropkowata, tak jak i inne rośliny tego gatunku jest bardzo odporna. Z reguły nie choruje, rzadko również dopadają ją pasożyty. Nie trzeba zabezpieczać jej na zimę, ponieważ jest bardzo odporna na niskie temperatury i przymrozki.

Raz w roku w okresie jesiennego przycinania warto zasilić glebę wokół rośliny nawozem o przedłużonym działaniu. Regularne podlewanie nie jest konieczne. Wyjątkiem jest jedynie bardzo przedłużająca się susza. Roślina tego gatunku rozmnaża się sama. Jest bardzo ekspansywna i może łatwo zagrozić innym roślinom. Sadzonki powstają poprzez podział i łatwo ukorzeniają się w ziemi.

Tojeść kropkowana – zastosowanie w ogrodzie

Pędy tojeści rozrastają się na boki, dlatego bardzo często jest ona wykorzystywana w roli ozdoby murów, skalniaków, czy schodów. W okresie kwitnienia, który przypada na lato wygląda bardzo imponująco, ponieważ obsypuje się drobnymi żółtymi kwiatami, które odcinają się od zielonych liści i są bardzo dobrze widoczne nawet z daleka.

Możesz z powodzeniem wkomponować ten gatunek w rabaty kwiatowe i bylinowe. Pasuje do niego na przykład krwawnica pospolita, czy różne odmiany liliowców. Tojeść będzie doskonałym uzupełnieniem ogrodów naturalistycznych, angielskich, czy wiejskich.

Tojeść lubi gliniastą i wilgotną glebę, dlatego bardzo dobrze sprawdza się przy oczkach wodnych. Można również posadzić ją niedaleko krzewów ozdobnych albo na samych krańcach ogrodu, gdzie będzie tłem dla drzew.

Tojeść jako roślina ekspansywna

Tojeść kropkowana to niewymagająca i długowieczna bylina, która szybko rozrasta się w ogrodzie bez najmniejszej ingerencji człowieka. Trzeba jednak uważać, ponieważ przez swoją ekspansywność może zagrażać innym roślinom.

Rozmnażanie tego gatunku na własną rękę nie jest potrzebne. Wręcz przeciwnie, trzeba poświęcić trochę energii na zahamowanie jej rozwoju. Jeżeli nie czujesz się na siłach, możesz zdecydować się na odmianę Alexander, która jest zdecydowanie mniej zaborcza od innych.

Najbardziej skutecznym sposobem na zahamowanie nadmiernego rozwoju kropkowanej tojeści jest systematyczne wycinanie przekwitłych kwiatostanów. Robimy to na około 10 cm nad ziemią.

Tojeść kropkowana – podsumowanie

Tojeść kropkowana to roślina, która w sezonie letnim zachwyca pięknymi żółtymi kwiatami, które dodatkowo przyciągają kolorowe motyle. Jest dosyć łatwa w uprawie i poradzi sobie z nią nawet niedoświadczony ogrodnik. Wygląda pięknie w dzikich i naturalistycznych ogrodach. Pamiętaj jednak, że jest bardzo zaborcza i przy niekontrolowanym rozroście może zagrozić innym gatunkom.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022