Intensywne ciemno-różowe kwiaty zebrane w okazałe kwiatostany to znak rozpoznawczy serduszki. Ten niewysoki gatunek pochodzi z Azji, jednak dobrze znosi warunki panujące w klimacie środkowoeuropejskim. Poniżej zebraliśmy wskazówki przydatne w uprawie tego wyjątkowego gatunku.

Dicentra spectabilis – stanowisko i wymagania

Preferowanym stanowiskiem dla serduszki jest miejsce cieniste i osłonięte od mocnych wiatrów. Nie wymaga specjalnych osłon na zimę, ponieważ jest gatunkiem mrozoodpornym. Młode okazy można przykryć jesienią warstwą ściółki lub kompostu, co dodatkowo ogranicza parowanie wody. Idealne podłoże dla tej byliny to żyzna ziemia bogata w próchnicę i lekko wilgotna. Serduszka najlepiej rośnie w glebie o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Nie lubi zalania korzeni, dlatego warto dla niej wybierać glebę przepuszczalną.

Rozmnażanie serduszki okazałej

Serduszkę należy rozmnażać generatywnie poprzez wysiew lub wegetatywnie przez podział kęp. Oba sposoby są bardzo skuteczne i z powodzeniem stosują je nawet początkujący ogrodnicy. Najlepszy termin siewu to późna jesień, ponieważ bylina ta wymaga do prawidłowego rozwoju przejścia okresu o niskiej temperaturze. Gdy korzystasz z sadzonek, trzeba jest sadzić w odpowiednim odstępie od innych kwiatów. Optymalnie jest zachować co najmniej 50 cm przestrzeni wokół kępy. Należy umieszczać ją na rabatach i w towarzystwie roślin ozdobnych z liści. Kłącza powinno się dzielić na przedwiośniu i wczesną wiosną, gdy tylko ziemia wystarczająco rozmarznie.

Serduszka okazała – uprawa i pielęgnacja

Aby zagwarantować serduszce najlepsze możliwe warunki, należy pamiętać o umiarkowanym podlewaniu, co jest szczególnie ważne podczas suszy oraz wtedy, gdy bylina rośnie w miejscu niezbyt osłoniętym od światła. Świeżo posadzoną w ziemi część korzeniową należy przysypać kilkucentymetrową warstwą podłoża. Po przyjęciu się wiosną wytwarza długie zwieszające pędy. Na ich końcach pod koniec maja pojawiają się jednostronne grona intensywnie różowych kwiatów w kształcie serc. Po przekwitnięciu część nadziemna kępy serduszki zamiera. W tym czasie roślina gromadzi substancje odżywcze w bryle korzeniowej. Po około 3 tygodniach od zakończenia kwitnienia można ściąć pozostałe części zielone byliny.

Serduszka wspaniała w ogrodzie i na tarasie

Z uwagi na jej umiarkowane wymagania, serduszka okazała jest rośliną chętnie uprawianą w ogrodach i na tarasach. Dorasta do 80 cm wysokości, a jej łukowato wygięte wysmukłe pędy sprawiają, że tworzy malowniczy pokrój. Z uwagi na fakt, iż nie osiąga ona imponujących rozmiarów, często uprawiana jest w pojemnikach na większych tarasach i balkonach. Dekoracyjne kwiaty oraz pierzaste niebieskawe liście serduszki pełnią swoją funkcję ozdobną od późnej wiosny do lata. Liście pojawiają się już wczesną wiosną, natomiast obfite kwitnienie rozpoczyna się w okresie późnowiosennym. Po przekwitnięciu kwiaty oraz liście więdną i zamierają.

Jakie rośliny pasują do kompozycji z serduszką w roli głównej?

Byliny z gatunku Dicentra spectabilis można sadzić w ogrodzie na rabatach oraz pojedynczo. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu odstępu pomiędzy roślinami. Idealnym miejscem dla tej byliny będzie również zaciszny ocieniony zakątek pod drzewami w ogrodzie leśnym. Warto ją zestawiać z innymi cienioznośnymi gatunkami, a zwłaszcza z roślinami o obfitym ulistnieniu. Wybieraj gatunki, takie jak żurawki, hosty, paprocie, berberysy i tawułki. Doskonale prezentuje się także jako soliter. Na tarasie ładnie wygląda się w kompozycjach z niezapominajkami i stokrotkami posadzonych w dużych donicach.

Co robić, by kwitnienie było obfite?

Po rozpoczęciu wegetacji warto zasilać rośliny nawozem wieloskładnikowym oraz dodatkowo odżywkami z fosforem i potasem, które wspomogą ją w czasie kwitnienia. Regularne odświeżanie rośliny poprzez podział bryły korzeniowej również powinno zainicjować wytwarzanie licznych kwiatostanów. Okres kwitnienia serduszki przypada na koniec maja i początek czerwca. Zazwyczaj świeżo posadzone rośliny już po 2 latach wytwarzają liczne kwiaty. Po przekwitnięciu, w lipcu warto przycinać pędy naziemne tuż przy powierzchni gleby. Należy robić to wtedy, gdy liście są już zżółknięte, ponieważ jest to znak, że roślina zdążyła zgromadzić wszystkie substancje odżywcze w częściach podziemnych i jest gotowa do spoczynku.

Polecane odmiany do uprawy amatorskiej

Dicentra jest chętnie uprawiana i w sklepach ogrodniczych można często znaleźć jej ciekawe odmiany barwne. W ogródkach przydomowych najczęściej spotyka się kilka niezwykle ozdobnych odmian serduszki okazałej. Są to:

  • ’Alba’ wytwarzająca białe kwiaty;
  • ’White Gold’ o białych kwiatach, których kolor kontrastuje z ciemnozielonymi liśćmi;
  • ’Valentine’ o intensywnie czerwonych kwiatach i zwartym pokroju, osiągająca 80 cm wysokości, polecana do upraw w donicy;
  • ’King of Hearts’ kwitnąca na jasnoróżowy kolor, o intensywnie zielonych gęstych liściach;
  • ’Cupid’ o pasteloworóżowych kwiatach;
  • ’Gold Heart’ dorastająca do wysokości 50 cm, wytwarzająca dekoracyjne liście w kolorze złocistym.

Rośliny te są bardzo dekoracyjne i pięknie prezentują się w ogrodzie. Należy jednak pamiętać, że jest gatunkiem lekko trującym, w związku z tym należy uważać, aby przez przypadek jej fragment nie został spożyty przez ludzi lub zwierzęta.

Wybierz najładniejszą odmianę do twojego ogrodu lub do uprawy pojemnikowej. Każda z nich może prezentować się wyjątkowo na dobrze skomponowanej rabacie z bylin lubiących półcień. Dzięki kwiatom serduszki okazałej zagospodarujesz miejsca pod koronami drzew, a także wschodnie i północne wystawy.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022