Trytoma groniasta jest bardzo interesującą rośliną ogrodową. Jej atrakcyjność zwiększa fakt, że kwitnie przez całe lato. Dowiedz się więcej o jej uprawie. Jak wyglądają kwiaty trytomy?

Trytomy są rodzajem roślin z rodziny złotogłowatych. Obejmuje ona 70 gatunków, które pochodzą z Afryki. Jako kwiat ozdobny popularny jest zwłaszcza jeden gatunek – trytoma groniasta (Kniphofia uvaria). Ta konkretna roślina pochodzi z Kraju Przylądkowego RPA. W Polsce i na świecie uprawia się wiele jej odmian i mieszańców z innymi trytomami, które zbiorczo noszą nazwę trytomy ogrodowej.

Jak wygląda trytoma groniasta?

Roślina ma wygląd wzniesionej kępy liści wyrastających z grubego kłącza. Są one równowąskie i ostro zakończone, a w dotyku sztywne i twarde. Osiągają 2 cm szerokości i nawet 120 cm wysokości. Młodsze liście mają ciemnozielony kolor, starsze wysychają i robią się słomkowożółte.

Najbardziej zwracają uwagę kwiatostany rośliny, które wyglądają wyjątkowo egzotycznie. Wyrastają one na wzniesionej ponad liście łodydze. Pod gronem kwiatostanu powstają drobne przylistki. Ono samo jest podłużne i ma od 4,5 do 11 cm. Uwagę zwraca intensywny kolor pojawiających się na nim kwiatów. Są one zielone, żółte, mocno pomarańczowe lub czerwone. Każdy posiada 6 niewielkich płatków, ale uwagę zwracają zwłaszcza dlatego, że na jednym gronie może się ich pojawić nawet kilkadziesiąt. Owoce rośliny mają postać kulistych torebek z nasionami w środku.

Odmiany trytomy ogrodowej

Wyhodowano wiele odmian tej rośliny, które łatwo podzielić ze względu na kolor ich kwiatów. Niektóre z najciekawszych z nich to:

  • trytoma ogrodowa „Ice Queen” o biało-zielonych kwiatach;
  • trytoma ogrodowa „Bees Lemon” z intensywnie żółtymi kwiatami;
  • trytoma ogrodowa „Nancy Red” o kwiatach czerwonych;
  • trytoma ogrodowa „Flamenco” o żółto-pomarańczowych kwiatach;
  • trytoma ogrodowa „Lemon Popsicle” z kremowocytrynowymi kwiatami;
  • trytoma ogrodowa „Royal Castle” o pomarańczowoczerwonych kwiatach.

Trytoma – uprawa

Trytomy są roślinami dość wymagającymi w uprawie. Jest tak dlatego, ponieważ są przyzwyczajone do innego klimatu niż ten panujący w Polsce. Mimo to przy odrobinie wysiłku uprawa trytomy jest możliwa w naszym kraju.

Stanowisko i wymagania trytomy

Na posadzenie trytomy najlepiej wybrać słoneczne i osłonięte od wiatru miejsce. Gleba musi być żyzna i przepuszczalna, a jej odczyn pH powinien być lekko kwaśny. Rośliny te preferują średnią wilgotność podłoża. Ich podziemne części łatwo gniją, dlatego nie zaleca się sadzenia ich w zagłębieniach terenu. Woda mogłaby w nich zalegać, czego Kniphofia nie zniesie.

Dla trytomy problemem mogą okazać się polskie zimy. Jest ona rośliną o średnim stopniu mrozoodporności. Jej uprawa uda się prawdopodobnie jedynie w cieplejszych rejonach w kraju. Jednak mimo to zawsze trzeba ją odpowiednio przygotować na zimę.

Pielęgnacja trytomy groniastej. Przycinanie

Właściwie pielęgnacja rośliny polega głównie na przygotowaniu jej na zimę. Należy ją osłonić przed mrozem, związując razem jej liście, a następnie przykrywając słomą lub agrowłókniną. Bryłę korzeniową warto natomiast przysypać grubą warstwą ściółki. Do tego celu może posłużyć torf, opadłe z drzew liście lub kora. Jeśli mieszkasz w wyjątkowo chłodnym rejonie Polski, możesz rozważyć wykopanie roślin i przechowanie ich na czas zimy w doniczkach w pomieszczeniu. 

Poza tym trytomy to kwiaty właściwie bezobsługowe. W przypadku długiego okresu bez deszczu w lecie odrobina wody jednak nie zaszkodzi trytomie groniastej. Przycinania rośliny się nie praktykuje, chyba że chodzi o odcięcie jej części w celu rozmnażania.

Rozmnażanie trytomy ogrodowej

Trytoma ogrodowa podobnie jak truskawka wypuszcza odrosty korzeniowe. Powstałe w ten sposób rośliny można łatwo oddzielić od egzemplarza matecznego, używając ostrego noża. Tę czynność wykonuję się wiosną. Trytomy można rozmnażać też z nasion. Wymagają one wcześniejszej stratyfikacji. Ten proces polega na umieszczeniu ich w wilgotnym podłożu i wsadzeniu do lodówki na kilka tygodni. Wysiewa się je wczesną wiosną do inspektu, a kiedy wykiełkują i trochę podrosną, roślinki wysadza się na stałe miejsce. Robi się to jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie maja, ponieważ młode sadzonki są bardzo wrażliwe na przymrozki.

Choroby i szkodniki trytomy ogrodowej

Trytoma ogrodowa jest rośliną na ogół odporna na choroby i szkodniki. Czasami mogą zaatakować ją grzyby, ale dzieje się tak zazwyczaj tylko wtedy, gdy nie usuwa się przekwitłych kwiatostanów. Mogą one stać się pożywką dla tych patogenów. Czasami na trytomach pojawiają się wciorniastki, żeby żerować na jej liściach i kwiatach. Skuteczny będzie na nie specjalistyczny preparat chemiczny. Roślinę mogą zaatakować też ślimaki, które łatwo można zwalczyć na przykład specjalnymi granulkami.

Trytomy ogrodowe to piękne rośliny, które sprawdzą się w wielu kompozycjach. Popularne jest sadzenie ich razem z liliowcami i jeżówkami. Ze względu na ich wygląd, bardzo dobrze sprawdzają się też w sąsiedztwie traw ozdobnych. Tak przygotowane letnie rabaty z pewnością zachwycą niejednego gościa.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022