To bylina, która w naturze występuje na terenie Azji i Europy, a w Polsce uznawana jest za gatunek rodzimy. Jej uprawa nie jest wymagająca – poradzi sobie w rożnych warunkach glebowych.
Dzwonek skupiony funkcjonuje w ogrodach na rabatach przede wszystkim jako roślina ozdobna. Jeśli zdecydujesz się na jego uprawę, musisz regularnie go kontrolować jego rozrost, ponieważ uchodzi za gatunek inwazyjny. Sprawdź, jak sadzić i pielęgnować dzwonka, a pózniej wykorzystywać jako kwiat cięty.
Dzwonek skupiony w ogrodzie – cechy charakterystyczne
U nasady dzwonka skupionego wyrasta gęsta rozeta liści w kształcie serca. Spomiędzy nich wyrasta gruby, owłosiony pęd w kolorze czerwonym o szorstkiej powierzchni. Roślina osiąga wysokość 50–60 centymetrów. U nasady liście dzwonka mają kształt stożkowy lub sercowaty.
Dzwonek skupiony kwitnie w miesiącach letnich (między czerwcem a wrześniem). Wytwarza jasnofioletowe kwiatostany w główkowatym kształcie. Częściowo kwiaty pojawiają się rownież na pędzie w okolicach liści. Bardziej dekoracyjne odmiany występują w kolorach:
- ciemnofioletowym;
- różowym;
- niebieskim;
- białym (to zdarza się najrzadziej).
Gdy dzwonek przekwitnie, pozostają po nim nasiona.
Campanula glomerata – uprawa i pielęgnacja
To bylina niezbyt wymagająca w uprawie. Dzwonek skupiony lubi stanowiska ciepłe i słoneczne, ale poradzi sobie także w półcieniu. Podłoże nie musi być żyzne, ale dobrze, aby odznaczało się wysoką przepuszczalnością. Dzwonek nie wymaga też wielu składników odżywczych, by zdrowo się rozwijać.
Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne z odczynem lekko zasadowym lub obojętnym. Na szczęście gatunek ten poradzi sobie także w każdej glebie do uprawy ogrodowej. Jeżeli chodzi o zimowanie, dzwonek skupiony to gatunek mrozoodporny, dlatego nie ma konieczności, aby przy niskich temperaturach stosować dodatkową okrywę.
Pielęgnacja dzwonka skupionego także nie wymaga szczególnych umiejętności. Zabieg, o który warto w szczególności zadbać, to przycięcie pędów tuż po przekwitnięciu. W ten sposób zapewnisz roślinie obfite kwitnienie w kolejnym sezonie.
Jak rozmnażać dzwonka skupionego?
Gatunek ten rozmnaża się poprzez podział lub rozłogi. Możliwy jest także podział z nasion, jednak wtedy istnieje ryzyko, że powstałe egzemplarze mogą nie zachować cech okazu matecznego. Dzwonek skupiony uważany jest za roślinę inwazyjną ze względu na mnogość nasion, które wytwarza oraz samosiew. Z tego powodu należy w miarę możliwości kontrolować jego wzrost.
Dzwonka można nawozić, jednak umiarkowanie i w czasie wiosny oraz jesieni.
Dzwonek skupiony – odmiany
Do najpopularniejszych odmian w gatunku, zróżnicowanych pod względem koloru, należą:
- „Caroline” – kwiaty liliowe z różowymi akcentami;
- „Acaulis” – kwiaty ciemnofioletowe;
- „Alba” – kwiaty białe;
- „Genti Twisterbell” – kwiaty puszyste, kremowo-fioletowe;
- „Emerald” – kwiaty błękitne.
Dzwonek skupiony niebieski to bylina, którą najczęściej można spotkać na łąkach, w rowach i gęstych zaroślach.
Dzwonek skupiony niebieski i jego zastosowanie
To roślina przede wszystkim o wysokich walorach dekoracyjnych. Dzwonkowate kwiaty ładnie komponują się na ogrodowych rabatach w towarzystwie innych ozdobnych gatunków, np.:
- liliowcami;
- szałwią;
- nachyłkami;
- gailardą.
Dobrze wyglada w otoczeniu skalniaków i na podłożu żwirowym. To dobry gatunek to urządzenia ogrodu w stylu naturalistycznym, ale także romantycznym. Dzwonek może być uprawiamy na balkonach i tarasach w dużych donicach. Stanowi także ożywiającą ozdobę wnętrz jako kwiat cięty.
Szkodniki i choroby gatunku
Gatunek ten niełatwo poddaje się działaniu chorób i szkodników. Jeżeli jednak okryje się go ściółką z agrowłókniny, może grozić mu choroba grzybowa.
Dzwonek skupiony to atrakcyjna bylina, która sprawdza się na ogrodowej rabacie wraz z innymi ozdobnymi gatunkami. Dobrze odnajdzie się w każdej ziemi ogrodowej, ale warto zapewnić jej słoneczne lub półcieniste stanowisko. W ramach pielęgnacji warto pamiętać o zabiegu przycinania przekwitniętych pędów, by zapewnić im obfite kwitnienie.
Zobacz także:- Dzwonek karpacki – jak uprawiać ten piękny kwiat?
- Dzwonek brzoskwiniolistny – wymagania i uprawa
- Kwiaty letnie – 8 najchętniej uprawianych kwiatów w ogrodzie!
- Rutewka – Sadzenie, uprawa i pielęgnacja. Poznaj najpopularniejsze i najładniejsze odmiany roślin z gatunku Thalictrum
- Przywrotnik miękki – ciekawa bylina o ozdobnych liściach i kwiatach. Czym charakteryzuje się ta roślina?
- Sadziec plamisty (Atropurpureum eupatorium) Charakterystyka, uprawa, sadzenie i pielęgnacja wysokiej byliny
- Jastrzębiec kosmaczek – wieloletnia roślina lecznicza. Jak hodować go w ogrodzie?
- Czubatka ubiorkolistna – wymagania, uprawa. Jak pielęgnować czubatkę?
- Dzielżan ogrodowy – gdzie występuje? Jak wygląda uprawa Helenium? Zasady rozmnażania i sadzenia
- Grążel żółty – jak hodować nenufary w prywatnych zbiornikach wodnych?
- Ostróżka ogrodowa, czyli wysoka i piękna bylina. Dowiedz się, jak uprawiać tę ciekawą roślinę!
- Gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica) – sadzenie, uprawa i rozmnażanie w ogrodzie długowiecznej byliny
Dodaj komentarz