Liatra kłosowa Kobold to miododajny rodzaj rośliny z rodziny astrowatych. Przyciąga do siebie motyle. Kwiatostany porastają prawie połowę rośliny. Jak zadbać o prawidłowy rozwój liatry? Gdzie warto posadzić tę roślinę? Przeczytaj o tym w artykule!

Liatra kłosowa to roślina bulwiasta z niewielkimi wymaganiami uprawnymi. Poradzi sobie w każdym stanowisku, choć nie wszędzie będzie tak intensywnie rosła. Jest atrakcyjna dla pozytywnych owadów, jak np. pszczół, ale także lubią ją gryzonie, np. nornice, które wyjadają bulwę.

Opis rośliny

Liatra kłosowa Kobold należy do rodziny astrowatych. Jest rośliną okrytonasienną oraz niewymagającą byliną cebulową. Najczęściej nie przekracza 50 cm wysokości. Naturalnie rośnie na terenach preriowych w Ameryce Północnej. W Polsce spotykasz ją wyłącznie w ogrodach, rabatach. Jest rośliną mrozoodporną, więc nie musisz się martwić o przemarznięcie sadzonek do następnego sezonu. Odmiana „Kobold” spotykana jest również pod nazwą liatra fioletowa lub liatra różowa.

Jest dobrą rośliną dla ogrodników amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami ogrodowymi. Niewielkim nakładem pracy oraz niską ceną mogą uzyskać piękny przyrost kwiatu.

Zielony i podziemny wygląd

Liatra jest nietypową rośliną, wygląda kępiasto, poszarpanie. Długie, proste i sztywne łodygi obrośnięte są cienkimi, podłużnymi liśćmi, które przypominają kępki trawy. W grupie tworzą ciekawie prezentujący się nieład traw ozdobnych.

Korzenie to bulwy, które magazynują wodę i składniki odżywcze. Są smaczną przekąską dla gryzoni, dlatego należy chronić je przed zjedzeniem.

Kwiaty

Kwiaty liatry mają kształt wrzecionowaty, rozwijają się od góry rośliny. Zebrane są w koszyczki w długie kłosy, z których wyrastają rurkowate kwiaty. Porastają roślinę na długość 15–30 cm, a wyglądem przypominają szczoteczkę lub rozczochraną czuprynę. Gatunek Kobold jest barwy fioletowej lub różowej.

Liatra kwitnie latem i początkiem jesieni, na przestrzeni lipca i września. Kwiaty są owadopylne, miododajne. Bardzo często przyciągają motyle, pszczoły, trzmiele i inne owady zapylające.

Misternie prezentują się młode kwiaty, które są sztywne i okazałe. Starsze osobniki mają tendencję do wyginania się, przez co psują efekt wizualny.

Sadzenie

Liatra jest łatwa w uprawie, więc nie napotkasz zbyt wielu trudności podczas jej sadzenia. Poradzi sobie w każdym stanowisku, jednak ze stałym dostępem promieni słonecznych zakwita zdecydowanie obficiej. Intensywniejszy jest także fiolet, który zdobi zielone łodygi.

Na atrakcyjność kwiatów i żywotność rośliny wpływa wilgotność gleby. W momencie gdy ziemia jest sucha, piaszczysta to pędy są krótkie, ale nie ubywa im kwiatów. Roślina jest w dobrej kondycji. Inaczej wygląda to z mokrą glebą, ponieważ wtedy pędy są zdecydowanie dłuższe, ale kwiaty nie porastają ich zbyt obficie. Karykaturuje to pokrój rośliny, który wygląda gorzej. Ponadto bulwy zaczynają gnić w podmokłej glebie, co w późniejszym czasie może doprowadzić do śmierci liatry.

Pielęgnacja

Pielęgnacja liatry ogranicza się do kosmetycznych zabiegów. Wystarczy, że co jakiś czas będziesz usuwał uschnięte liście oraz kwiatostany, plewił, a także czyścił roślinę jesienią. Zapobiegnie to rozwojowi chorób i zagnieżdżeniu się szkodników.

Liatry kłosowej nie trzeba nawozić. Intensywnie kwitnie w odpowiednich warunkach. Możesz raz na rok dodać odrobinę organicznego nawozu wolno działającego, by wzmocnić roślinę na kolejny sezon.

Na jesień należy ściąć roślinę na wysokość 10 cm. Pomoże to w przyszłych latach zagęścić pędy. Korzenie trzeba chronić przed gryzoniami. Aby to zrobić, umieść je w specjalnym koszyczku, aby dostęp był utrudniony.

Liatra nie powinna ciągle rosnąć w jednym miejscu. Nieprzenoszenie jej sprawi, że z każdym sezonem będzie coraz rzadsza i słabsza. Należy zmieniać jej stanowisko co kilka sezonów, aby stale cieszyć się jej zdrowym wyglądem.

Choroby i szkodniki atakującą liatrę

Liatry narażone są na występowanie chorób grzybowych. Ich przyczyną najczęściej jest niedopatrzenie ogrodnika, tzn. wilgotna ziemia lub zbyt gęsto posadzona roślina. We wczesnym stadium choroby zapobiegniesz jej poprzez zaprzestanie nawadniania lub przerzedzenia liatry w przypadku zbyt gęstej kępy.

Bulwy lubią być zjadane przez podziemne szkodniki. W takich przypadkach należy oddzielić ją od zwierzęcia, które z chęcią skosztuje cebulki. Możesz to zrobić podczas sadzenia – wsadź bulwy do pojemnika i włóż w pancerzu do ziemi.

Ślimaki także rozkoszują się liatrą. Z chęcią przygryzają jej nadziemne zielone części.

Rozmnażanie

Liatrę rozmnaża się wegetatywnie, czyli poprzez podział bulw. Z jednej bulwy możesz otrzymać kilka sadzonek gotowych do zasadzenia. Podział bulw dokonuje się poprzez oderwanie cebulki lub rozdzielenie całej bryły. Należy zasadzić je wiosną, aby w okresie letnim mogły zakwitnąć.

Rozmnażanie cebulkowe jest obfitsze, ale dłuższe w swoim rozroście. Po oddzieleniu matczynej rośliny należy skrócić pędy i korzenie.

Rozmnażanie przez nasiona jest o wiele bardziej wymagające i długo trwające. Nasiona początkowo powinny przejść stratyfikację. Zasadzone w glebie zaczynają zakwitać dopiero po 3–4 latach.

Zastosowanie

Liatra kłosowa wykorzystywana jest do dekoracji podwórek, nadaje się na rabaty, skalniaki oraz do sadzenia przy murach. Warto sadzić ją w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i angielskich. Bardzo często wykorzystywana jest we florystyce jako kwiat cięty do suchych bukietów. Długo utrzymuje swoją świeżość również w wazonach.

Liatra kłosowa jest kwiatem cenionym za swoje walory dekoracyjne oraz miododajność. Te kwiaty najbardziej przyciągają motyle. Trawiasty wygląd i intensywny kolor sprawią, że rozjaśnią i ozdobią twój ogród niewielkim kosztem.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022