Zawciąg nadmorski, znany również jako pospolity, to gatunek powszechnie rosnący w Polsce. Spotyka się go również w ogrodach, gdzie pełni funkcję ozdobną. Poznaj bliżej wymagania tej byliny.

Nie wszystkie rośliny nadają się na każde stanowisko. Miejsca takie jak skalniak potrzebują odpowiedniej obsady; to właśnie w nich idealnie sprawdzi się zawciąg nadmorski. Sprawdź, jak wygląda ta roślina i w jakiej glebie rośnie najlepiej.

Armeria maritima – charakterystyka gatunku

Zawciąg pospolity (Armeria maritima) znany jest również jako nadmorski dlatego, że wiele jego stanowisk znajduje się na wybrzeżach morskich i oceanicznych. To bylina wieloletnia z rodziny ołownicowatych. Wyróżnia się kilkanaście jej podgatunków. W Polsce występują trzy, a jeden – Armeria maritima elongata – występuje powszechnie.

Wygląd dorosłej rośliny

Roślina ma rozetowy, kulisty pokrój. Nie jest wysoka – zwykle nie przekracza 20 cm wysokości. Liście są zimozielone, równowąskie i trawiaste, jedno- lub trzyżyłkowe, orzęsione na brzegach. Średnica zebranych w główkowate kształty kwiatów nie przekracza 3 cm. Płatki mają kolory od bladoróżowego do białego. Kwiatostan możesz podziwiać zwykle od maja do lipca, ale zdarza się, że rośliny młodsze niż czteroletnie kwitną nawet od maja do września. Przekwitłe pędy usuwaj, a roślina może powtórnie zakwitnąć.

Odmiany zawciągu

W sprzedaży dostępne są różne odmiany botaniczne zawciągu nadmorskiego. Do najpopularniejszych należą:

  • „Alba” – jedyna z białymi kwiatami;
  • „Splendens” – ze zwartymi kępami liści i dużymi, różowo-czerwonymi kwiatostanami;
  • „Rosea” – odmiana o intensywnie różowych kwiatach.

Zawciąg nadmorski – wymagania i uprawa

Jest to gatunek chętnie wybierany do ogrodów. Zwykle obficie i długo kwitnie, co stanowi jego niezaprzeczalną zaletę. Jest odporny na choroby i szkodniki, ale przy nadmiernie mokrym podłożu może dotykać go rdza. Sprawdź warunki uprawy rośliny.

Stanowisko i gleba

Gatunek najlepiej rośnie na przepuszczalnym podłożu. Nie musi być ono bardzo żyzne, jednak dzięki dużej zawartości wapnia w glebie roślina wytwarza więcej kwiatów. Nie warto sadzić go w miejscach piaszczystych, co będzie skutkować mniejszą liczbą kwiatów.

Preferuje miejsca słoneczne, ciepłe, raczej chronione przed intensywnym wiatrem i przeciągami. Świetnie sprawdza się w okolicach strumyków, fontann i oczek wodnych z uwagi na preferowaną wysoką wilgotność powietrza. Gatunek jest mrozoodporny, choć w szczególnie chłodnych obszarach Polski wymaga okrycia na zimę.

Podlewanie i nawożenie

Młode okazy zawciągu nadmorskiego warto regularnie podlewać. Z kolei starsze przetrwają nawet krótkie okresy suszy, choć warto sprawdzać ich stan. Nawożenie powtarzaj dwa razy na sezon, stawiając przede wszystkim na preparaty o dużej zawartości fosforu i wapnia.

Rozmnażanie gatunku

Zawciąg można rozmnażać przez:

  • sadzonki;
  • wysiew nasion – również w formie samosiewu;
  • podział kępy – stosuje się w celu odmłodzenia rośliny po ok. 2–3 latach na zasadzenia.

Ostatnia metoda jest najłatwiejsza, jeśli nie chcesz, aby zawciąg nadmorski rozprzestrzeniał się w ogrodzie samoczynnie. Wystarczy oddzielić od rośliny-matki kłącza z małymi rozetami liściowymi i korzeniem. Warto usunąć z młodej rośliny pędy, aby nie obciążały dodatkowo okazu w trakcie aklimatyzacji w nowym miejscu.

Zawciąg nadmorski – zastosowanie w ogrodzie

Z uwagi na ciemnozielone liście i kuliste kwiatostany roślina nadaje się na rabaty. Świetnie sprawdzi się przy murku i wszędzie tam, gdzie dysponujesz małą powierzchnią. Zawciąg możesz sadzić na obwódkach i w skalnych aranżacjach, bo osiąga wysokość, która nie przeszkadza w użytkowaniu ogrodu.

Zawciąg nadmorski jest jedną z popularniejszych roślin w polskich ogrodach. Nadaje się do różnych nasadzeń i nie ma dużych wymagań. Sprawdzi się również na rabaty pielęgnowane przez początkującego ogrodnika.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022