Wybór kwiatów na parapet to nie taka prosta sprawa. To, ile światła dociera do mieszkania przez poszczególne okna, zależy od tego, po jakiej stronie świata się znajdują. Dlatego też nie powinno się uprawiać roślin, które lubią rozproszone światło, na słonecznym parapecie. Promieniowanie UV mogą bowiem uszkadzać strukturę liści. Z kolei rośliny, które domagają się ciepłych, jasnych stanowisk, na parapecie północnym nie będą czuły się zbyt dobrze. Sprawdź, jakie kwiaty na parapet warto wybrać.

Kwiaty na parapet południowy

kwiaty na parapet południowy

Południowy parapet to stanowisko, do którego słońce dociera przez cały dzień. Większość roślin doniczkowych nie poradzi sobie z taką intensywnością światła. Są jednak wyjątki. Przy południowym oknie można z powodzeniem uprawiać kaktusy i sukulenty. Oto nasze propozycje kwiatów na parapet, którym ciepłe, nasłonecznione stanowisko będzie sprzyjać:

Rośliny doniczkowe na parapet wschodni

rośliny doniczkowe na parapet wschodni

Uprawa większości kwiatów doniczkowych na wschodnim parapecie zazwyczaj jest udana. Jest to stanowisko, do którego bezpośrednie światło słoneczne dociera zaledwie przez kilka godzin. Jeśli chcesz ustawić tam rośliny, które właśnie takiego stanowiska oczekują, oto nasze propozycje:

Domowe kwiaty na parapet zachodni

domowe kwiaty na parapet zachodni

Zachodni parapet w domu to drugie stanowisko, do którego światło słoneczne dociera jedynie przez kilka godzin w ciągu dnia. W szczególności miejsce to będzie odpowiednie dla kwiatów na parapet takich jak:

Rośliny na parapet północny

Rośliny nie tylko lubią słońce, ale wręcz potrzebują go do wzrostu. Zatem wydawać by się mogło, że parapet okna północnego, do którego dociera najmniej światła, nie będzie odpowiednim stanowiskiem do uprawy. Jak się jednak okazuje, jest wiele roślin, które poradzą sobie w takich warunkach. Są to na przykład:

Jak widzisz, są to w większości łatwe w uprawie, „pancerne” kwiaty na parapet. Jeśli jednak nie rozwijają się prawidłowo na tym stanowisku, rozważ przestawienie ich w bardziej oświetlone miejsce.

Kwiaty na parapet – porady dotyczące uprawy

Jeśli chcesz uprawiać kwiaty na parapecie, pamiętaj o tych poradach:

  • chroń rośliny na parapecie przed upałem. Sukulentom bezpośrednie działanie promieni słonecznych w czasie bardzo ciepłych dni prawdopodobnie nie zaszkodzi, ale innym roślinom już tak. W takie dni postaraj się zacienić stanowisko lub przestaw rośliny dalej od okna. Sprawdź, czy pędy i liście nie dotykają gorącej szyby;
  • kwiaty na parapecie należy podlewać wtedy, kiedy słońce świecie najmniej intensywnie. Na przykład rośliny na wschodnim i południowym parapecie podlej wcześnie rano, a na zachodnim – koniecznie rano lub przed południem;
  • nie zraszaj roślin w momencie, kiedy pada na nie słońce;
  • w czasie zimy kwiaty uprawiane na parapecie należy chronić przed przeciągami. Otwarte okno tuż obok wrażliwej na zimno rośliny może doprowadzić nawet do jej obumarcia;
  • rośliny o wrażliwych na zimno korzeniach powinny być uprawiane w doniczce z grubym dnem lub na podstawce. Ta zasada jest szczególnie ważna, jeśli masz w domu parapety z zimnych materiałów, jak na przykład kamień.

Jak widzisz, możesz dobrać kwiaty na parapet z dowolnej strony świata. Zawsze sprawdzaj, jakich warunków potrzebują określone okazy. To ułatwi ci uprawę roślin domowych.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022