Fikus, figowiec dębolistny, ficus lyrata – nazw tego tropikalnego drzewka jest naprawdę wiele. Czy figowiec lirolistny, bo tak też może być nazywany, jest bardzo wymagający? Sprawdź, jakie warunki do wzrostu musisz mu zapewnić. Przeczytaj!

Ficus lyrata to bardzo popularne drzewko tropikalne, które uznanie zdobyło u większości miłośników miejskich dżungli. Charakteryzują go przepiękne liście o skórzanej fakturze, dlatego wystarczy jeden okaz, aby dom zyskał dzięki niemu niebagatelnego charakteru. Fikus bywa jednak kapryśny, dlatego aby cieszył swoim pięknem musisz o niego odpowiednio zadbać. Jak to zrobić? Będziesz wiedział, gdy przeczytasz nasz tekst!

Figowiec lirolistny – skąd pochodzi i jaką wysokość osiąga?

Figowiec dębolistny pochodzi z Afryki Zachodniej, gdzie panują ekstremalnie wysokie temperatury. Jednak ficus lyrata doskonale radzi sobie też w warunkach mieszkalnych. To bardzo duże drzewo, ale w doniczce nie osiągnie więcej niż 3 metry wysokości. Na szczęście, rośnie bardzo wolno, dlatego też możesz obserwować jego niewielki wzrost przez kilka lat.

Ficus lyrata – podstawowe informacje

Figowiec lirolistny nie jest drzewkiem trudnym w uprawie, ale czasem bywa kapryśny i nie lubi przestawiania. Jeśli jednak zapewnisz mu optymalne warunki, w których poczuje się dobrze, odwdzięczy się przepięknym pokrojem.

Zbyt duży okaz możesz też skrócić, wykonując cięcie ograniczające lub zdecydować się na wersję „Bambino”, która nie rośnie wyżej niż do 150 centymetrów.

Ficus lyrata – wymagania

Wygląd ficusa lyraty zależy od tego, czy spełnisz jego wymagania, dlatego warto poznać jego potrzeby. Do najważniejszych należy stanowisko:

  • choć to drzewko tropikalne, nie lubi mocnego słońca. Południowe i zachodnie okna, w których najczęściej jest stawiany sprawiają, że gubi liście;
  • najlepiej czuje się w oknach północnych i wschodnich – otrzymuje tam odpowiednią dawkę światła bez niepotrzebnych promieni słonecznych.

Ficus lyrata – uprawa

Figowiec dębolistny uwielbia ciasne doniczki, z przepuszczalnym i żyznym podłożem. Niezbędne będą więc paliki, do których drzewko zostanie umocowane. W takich warunkach wzrost ficusa lyraty będzie znacznie bardziej efektowny.

Pomimo że jest to roślina tropikalna, nie przepada za dużą wilgocią. Oto wskazówki, które pomogą ci w uprawie.

  1. Podlewaj figowca lirolistnego raz na tydzień, jeśli zauważysz, że podłoże jest już lekko zasuszone. 
  2. Dobrze jest go również raz na tydzień zrosić, a w jego okolicy dodatkowo postawić miseczki lub doniczki z wodą, które podniosą wilgotność powietrza.
  3. Od czasu do czasu ficus lyrata potrzebuje oczyszczenia liści z kurzu. Możesz zrobić to wilgotną ściereczką lub skórką od banana, która dodatkowo nada im blasku.

Ficus lyrata – pielęgnacja

Jak dbać o drzewko ficus lyrata? Jak pielęgnować tę roślinę, aby wzrastała? Odpowiedź jest bardzo prosta – jeśli ma zapewnione odpowiednie podłoże i wystarczająco dużo miejsca, będzie rośliną niemalże samoobsługową. Pielęgnacja – poza oczyszczeniem od czasu do czasu liści – ogranicza się do nawożenia głównie w sezonie letnim raz na 2-3 tygodnie.

Figowiec lirolistny – rozmnażanie

Co warto wiedzieć w tej kwestii o fikusie lirolistnym? Rozmnażanie jest wynikiem zbyt dużego rozrostu rośliny. Jeśli uznasz, że wysokość drzewka jest za duża i dokonasz cięcia, sadzonki zamocz w ukorzeniaczu i wsadź do wilgotnej gleby. Po kilku tygodniach będziesz cieszyć się nową sadzonką ficus lyrata. Cena sklepowa to około 25 złotych za mały okaz, a im większy, tym oczywiście wyższy koszt.

Fikus dębolistny to naprawdę bardzo wdzięczne drzewko egzotyczne, które znakomicie radzi sobie w warunkach domowych. Jego duże liście z lekko czerwonym unerwieniem sprawiają, że dobrze komponuje się z innymi roślinami egzotycznymi. Ficus lyrata bywa kapryśny, ale gdy już dopasujesz mu idealne stanowisko, odwdzięczy się bujnym wzrostem! Jeśli obawiasz się, że nie zmieści się w twoim domu, zdecyduj się na odmianę bambino lub po prostu na cięcie korygujące, dzięki któremu zyskasz nowe sadzonki. Na szczęście, to drzewko wolno rosnące, a zanim osiągnie duże rozmiary, zdążysz się w nim zakochać do szaleństwa!

Zobacz także: