Afelandra stercząca (Aphelandra squarrosa) nazywana jest również czworokątną. Choć jest idealna do każdego domu, to należy spełnić sporo wymagań odnośnie pielęgnacji. Istotny również jest fakt, że uprawa tej rośliny wiąże się z licznymi chorobami, na jakie afelandra jest narażona. W naturalnym środowisku rośnie w Brazylii, dlatego to tzw. tropikalny kwiat.
Jak wygląda afelandra stercząca?
Afelandra czworokątna w naturalnym środowisku może osiągnąć wysokość nawet 100 cm wysokości oraz 80 cm szerokości. Dzięki corocznemu przycinaniu jej w uprawie doniczkowej nie dorasta do takich rozmiarów. Wówczas jej wysokość wynosi 30-60 cm, a szerokość 20 cm. Afelandra posiada ciemnozielone liście z charakterystycznym jasnokremowym unerwieniem. Ich kształt jest owalny, ostro zakończony. Kwiatostany są pod postacią dwuwargowych żółtych kwiatów. Czas, w którym one kwitną, wynosi 3 tygodnie.
Afelandra – wymagania i pielęgnacja
Roślina, jaką jest afelandra, uchodzi za dość wymagającą. Powinna rosnąć w miejscu jasnym, jednak z rozproszonym światłem. Na przykład idealnie się sprawdzi widny pokój, a kwiat powinien znajdować się w pewnej odległości od okna. Optymalna temperatura dla tej rośliny to 18–22°C latem, natomiast zimą 16–18°C. Ziemia w doniczce musi być żyzna, umiarkowanie wilgotna oraz przepuszczalna. Bardzo ważnym aspektem jest podlewanie, ponieważ ziemia przy dbaniu o afelandrę musi być cały czas wilgotna.
Nie wolno jej przelać, bo wtedy korzenie są narażone na gnicie, a cała roślina może zarazić się chorobą grzybową. Z kolei choćby krótkotrwałe przesuszenie afelandry bardzo często sprawia, że liście opadają, a w późniejszym etapie roślina zamiera.
Jak jeszcze pielęgnować afelandrę?
Warto stosować nawóz o zwiększonej dawce azotu co 1–2 tygodnie. Należy to wykonywać w okresie od wiosny do jesieni. Jeżeli chodzi o podlewanie, różni się latem i podczas zimy. W gorące dni trzeba to robić kilka razy w tygodniu, natomiast w zimne dni jeden raz w tygodniu. Istotne jest, aby woda z kranu nie służyła bezpośrednio do podlania. Należy ją odstać przez kilka godzin. Powinno się również regularnie zraszać afelandrę. Jeśli ten kwiat znajduje się w pomieszczeniu, to warto, aby był zamontowany tam nawilżacz powietrza.
Afelandra – uprawa i rozmnażanie
Kiedy liście zwiędną, należy przyciąć całą roślinę do wysokości 15 cm. Zaczyna się wówczas spoczynek dla afelandry. Ma on miejsce w okresie zimowym, mniej więcej od grudnia do lutego. Należy wówczas zapewnić temu krzewowi temperaturę około 12°C. W tym okresie przez 4–6 tygodni trzeba ograniczyć jej podlewanie o przestać nawozić. Po tym okresie można przesadzać afelandrę. Nowe podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwiru.
Afelandra – jak ją rozmnażać?
Zazwyczaj kupuje się gotową sadzonkę afelandry. Można również ją uzyskać w okresie wiosennym, poprzez samodzielne pobranie sadzonki z innej takiej samej rośliny z wierzchołków, łodyg lub liści. Następnie umieszcza się ją w doniczce zawierajacej mieszankę piasku i torfu. Należy zapewnić wówczas tej roślinie wysoką wilgotność oraz około 21–25°C. Takie małe sadzonki muszą mieć wysokość od 10 do 15 cm. W celu rozkrzewienia można podcinać pęd główny.
Choroby, na jakie jest narażona afelandra
Afelandra stercząca to krzew z rodziny akantowatych, który jest narażony na sporo szkodników.
Najczęściej atakują je, takie jak:
- tarczniki – atakują nerwy liści;
- mszyce – liście się zwijają i stają się lepkie;
- przędziorek – liście rośliny zwijają się i opadają;
- wełnowce – na łodygach oraz na spodzie i w kątach liści powstają kępki watowych narośli.
Tarczniki oraz wełnowce można usunąć za pomocą przetarcia szmatką zwilżoną z alkoholem. Najskuteczniejsze w zwalczaniu wszystkich gatunków owadów przydatne będą środki ochrony roślin.
Podsumowanie
Wilgotność powietrza oraz gleby jest bardzo istotna w przypadku posiadania afelandry. Kwiat ten świetnie wygląda przez cały rok, nie tylko podczas kwitnienia, dlatego warto go mieć. Fakt, że ta roślina jest trudna w uprawie, może zniechęcać, ale piękne i błyszczące liście występujące przez cały rok to bez wątpienia atut afelandry i ozdoba. Sadzonki tego rodzaju można kupić w doniczce w cenie około 40 złotych.