Aspidistra elatior to gatunek o pokroju wzniesionym, dorastający do kilkudziesięciu centymetrów wysokości. Jej główną ozdobą są lśniące skórzaste liście w kolorze ciemnej zieleni. Są one wydłużone, ostro zakończone, o wrzecionowym kształcie. Ich walory są cenione we florystyce, gdzie są jednym z podstawowych składników wiązanek i innych kwiatowych dekoracji. Aspidistra wytwarza kwiaty, które są jasne i niepozorne, schowane wśród liści. Sprawdź, jak o nią dbać, by przez długi czas cieszyła oczy domowników i gości. 

Aspidistra wyniosła – uprawa 

Stanowisko

Idealne stanowisko dla aspidistry to miejsce z dostępem rozproszonego światła, jednak – jako jedna z nielicznych roślin ozdobnych – będzie też dobrze rosła w cieniu. Źle znosi bezpośrednie, mocne nasłonecznienie, ponieważ wtedy jej liście mogą ulegać przypaleniu i zasychać. Aspidistra lubi być zraszana, aczkolwiek suche powietrze w mieszkaniu nie ma na nią negatywnego wpływu – czasami może jedynie powodować schnięcie końcówek liści.

Podłoże

Podłoże dla aspidistry powinno być mocno przepuszczalne, aby nie dopuszczać do zalegania wody. Dlatego ziemię uniwersalną do roślin doniczkowych dobrze jest zmieszać z korą lub perlitem, które nieco rozluźnią strukturę. Równie dobra będzie specjalna ziemia dla dracen, juk i palm. Nie zapomnij dodać warstwy drenażu na dnie doniczki. Przy sadzeniu wybieraj niezbyt duże pojemniki, wtedy roślina wytworzy większą ilość części nadziemnych.

Podlewanie

Jeśli zapewnisz swojej roślinie umiarkowane podlewanie około 2 razy w tygodniu, aspidistra wyniosła będzie zdrowo rosnąć i cieszyć oczy bujną zielenią. Przy tym należy pamiętać o tym, aby zapewnić roślinom odpoczynek w okresie zimowym, podczas którego zaleca się ograniczyć podlewanie o połowę. W sezonie wegetacyjnym warto aspidistrę zasilać raz na miesiąc nawozem do roślin pokojowych ozdobnych z liści. 

Aspidistra – odmiany polecane do uprawy domowej

Rośliny spotykane we wnętrzach różnią się od siebie barwą i wyglądem liści, a także wysokością, jaką osiągają. Najbardziej popularną odmianą aspidistry jest Variegata z podłużnymi żółtymi paskami na liściach. Tak, jak wszystkie rośliny o wielobarwnych liściach, odmiana ta wymaga dostępu do dużej ilości światła, aby zachować atrakcyjne wybarwienie części zielonych. Ciekawa odmiana „Asahi” ma biało zabarwione końcówki liści. Kolor gładko przechodzi w zieleń, co nadaje roślinie wyjątkowo ozdobny wygląd.

Żelazny liść – roślina dla początkujących domowych ogrodników

Bylina ta jest polecana do sypialni, łazienki, salonu lub na korytarz, w którym może stanowić oryginalną zieloną dekorację. Z uwagi na to, że jest dość wysoka, najlepiej postawić ją na podłodze. Jak wskazuje ta nazwa zwyczajowa aspidistry wyniosłej, żelazny liść jest gatunkiem wyjątkowo odpornym na zaniedbania i wiele jest w stanie znieść. Roślina toleruje także dym tytoniowy, suche powietrze, przeciągi i kurz. Jest to idealny gatunek dla osób, którym zdarza się zapomnieć o podlaniu kwiatów pokojowych, ponieważ nie szkodzi jej czasowe przesuszenie podłoża.

Sadzonki aspidistry – cena roślin doniczkowych

Rośliny dostępne są w sprzedaży przez cały rok. Cena aspidistry jest uzależniona od wielkości sadzonki. Najmniejsze, młode rośliny z kilkoma liśćmi dostępne są w cenie około 20 zł za sztukę. Zakup średniego okazu to koszt 60–80 zł. Za dużą roślinę wysoką na 70 cm zapłacisz ponad 150 zł, a największe okazy to już wydatek rzędu kilkuset złotych. Z uwagi na to, że aspidistra rośnie stosunkowo powoli, warto rozważyć zakup dużych egzemplarzy, gdy chcesz, aby roślina zajmowała więcej miejsca w pokoju.

Egzotyczna aspidistra – gdzie kupić sadzonki? 

W sklepach internetowych można zamówić niewielkie sadzonki w doniczkach o średnicy ok. 13 cm, a także zupełnie duże okazy o długich liściach, których wysokość dochodzi nawet do 100 cm. Rośliny mogą nosić ślady niewielkich uszkodzeń mechanicznych na liściach, które powstają w wyniku transportu. Nie szkodzą one sadzonkom i nie mają wpływu na zdrowie i kondycję rośliny.

Gdy już wiesz, gdzie kupić sadzonki aspidistry wyniosłej i jak dbać o tę roślinę, możesz urozmaicić swoją kolekcję kwiatów pokojowych o ten gatunek. Łatwość uprawy i duża odporność na suche powietrze, niedobór światła oraz wody sprawia, że jest to roślina niekłopotliwa i udaje się nawet początkującym. Z aspidistrą możesz łatwo ozdobić swoje wnętrze nietuzinkowym okazem, który będzie się pięknie prezentował na podłodze nowoczesnego pokoju.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022