Aspidistra wyniosła świetnie sprawdzi się w tych miejscach twojego mieszkania, które nie są silnie nasłonecznione. Sprawdź, skąd pochodzi oraz jak o nią właściwie zadbać.
Skąd pochodzi i jak wygląda ta roślina?
Roślina ta pochodzi z Dalekiego Wschodu – tam pojawia się w lasach. Jest bezłodygowa, a jej kępy osiągają wysokość do około 60 centymetrów. Liście aspidistry są duże, ciemnozielone i ostro zakończone. Charakterystyczne dla nich jest widoczne unerwienie. Czasami u podstawy liści pojawiają się kwiaty, które przekształcają się w owoce jedynie w naturalnych warunkach.
Aspidistra wyniosła to jedna z najbardziej cieniolubnych roślin
W przeciwieństwie do większości kwiatów i innych roślin, które hodujesz w mieszkaniu, aspidistra wyniosła nie przepada za nasłonecznionymi miejscami. Dobrze więc będzie postawić ją np. na parapecie wschodniego okna. Roślina ta nie potrzebuje też za dużo przestrzeni, ponieważ rośnie wolno, a przy tym nie rozrasta się za bardzo. Właśnie ze względu na to, że świetnie rozwija się nawet w ekstremalnych warunkach, nazywana jest potocznie żelaznym liściem.
Żelazne liście lubią żyzną glebę
Aspidistra kwiat wyniosła najlepiej będzie rosła, jeśli przygotujesz dla niej podłoże z żyznej gleby. Dobrym rozwiązaniem jest również dodanie do niej piasku i liści. Nie powinno się tej rośliny podlewać zbyt często. Latem w zupełności wystarczy nawadnianie jej 1–2 razy w tygodniu, natomiast zimą odpowiednią częstotliwością będzie raz na 1–2 tygodnie. Pamiętaj, że żelazny kwiat gorzej reaguje na nadmiar wody niż na tymczasową suszę. Nieumiejętne podlewanie to jedna z niewielu czynności, które mogą tej roślinie naprawdę zaszkodzić.
Aspidistra wyniosła nie potrzebuje częstego nawożenia
Aspidistrę można nawozić wiosną, latem oraz jesienią, używając do tego rozcieńczonego nawozu. Bardzo ważne jest, aby się do tego stosować. Nadmiar składników pokarmowych przy tej roślinie nie jest niczym dobrym. W najgorszym wypadku może dojść do rozszczepienia liści aspidistry. Można tutaj używać zarówno nawozów uniwersalnych, jak i tych przeznaczonych do roślin o ozdobnych liściach.
Jak pielęgnować żelazne liście?
Mimo że ta roślina jest bardzo odporna na suszę, to końce liści mogą czasem zasychać. Najczęściej ma to miejsce w czasie sezonu grzewczego, gdy powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche. Przez to właśnie zaleca się utrzymywać w otoczeniu aspidistry zwyczajnej wysoką wilgotność powietrza lub zraszać roślinę. Natomiast zakurzone liście poleca się przecierać wilgotną szmatką. Aspidistra to kwiat, przy którym nie należy stosować nabłyszczaczy. Liście trzeba od czasu do czasu przeglądać, by upewnić się, że są wolne od szkodników. Tej roślinie zagrażają np. tarczniki czy przędziorki.
Żelazne liście – kwiat, który nie wymaga dużej donicy
Z tego względu, że roślina ta nie rozrasta się zbytnio, nie potrzebuje też dużej donicy. Ważne jest tutaj jednak, żeby miała ona na swoim dnie warstwę drenażową. Wszystko dlatego, że przy tej roślinie woda nie powinna zastawać w korzeniach. Aspidistrę najlepiej jest przesadzać wiosną i to wtedy, gdy jej korzenie wypełnią już całkowicie doniczkę. Żelazne liście przesadza się więc niezwykle rzadko. Warto ją przy okazji rozmnożyć przez podział.
Roślina idealna dla zapracowanych oraz początkujących
Ze względu na to, że aspidistra wyniosła jest bardzo odporna na różnorodne warunki, świetnie nadaje się dla osób zapracowanych, a także tych początkujących w uprawie roślin. Dobrze znosi nie tylko ciemne pomieszczenia, ale też przeciągi, kurz, a nawet dym tytoniowy. Przy tym cena aspidistry wyniosłej jest bardzo atrakcyjna – najmniejsze egzemplarze można dostać już za nieco ponad 20 złotych. Z kolei te bardziej okazałe bez trudu kupisz w cenie niższej niż 100 złotych.
Aspidistra wyniosła to roślina, która jest w stanie przetrwać nawet w trudnych warunkach. Będzie zdobiła twoje mieszkanie przez długie lata, pod warunkiem, że odpowiednio przygotujesz dla niej miejsce oraz właściwie o nią zadbasz.