Nolina (bokarnea), ze względu na charakterystyczny wygląd pnia, zwana jest również stopą słonia. Podstawa owego pnia niemal do złudzenia przypomina nogę tego masywnego zwierzęcia. Liście noliny są cienkie i nastroszone, co sprawia, że roślina świetnie wpisuje się obecną modę na trawy. Chcesz poznać wymagania noliny? Przeczytaj nasz poradnik uprawy tej rośliny!

Nolina – kwiat doniczkowy idealny?

  • ciekawy wygląd ✔️
  • łatwa uprawa ✔️ 
  • odporna na choroby i szkodniki ✔️
  • rzadkie przesadzanie ✔️
  • minimalny zakres czynności pielęgnacyjnych ✔️
  • bezpieczeństwo dla zwierząt domowych ✔️
  • duże rozmiary ✔️

Nolina – uprawa

Nolina należy do sukulentów i pochodzi z Meksyku, gdzie jej wysokość może sięgać nawet kilkunastu metrów. Uprawiana w doniczce osiąga maksymalnie 3 metry, jednak rośnie bardzo wolno. 

Z poniższej tabeli dowiesz się, jakie wymagania ma nolina.

Nolina – uprawa

Nolina – pielęgnacja

Pielęgnacja noliny nie jest szczególnie wymagająca, dlatego polecamy tę roślinę również początkującym hodowcom. Mimo że stopa słonia lubi słoneczne stanowiska, w czasie upałów należy ją chronić przed poparzeniem słonecznym. 

Nolina – podlewanie 

Bokarnea gromadzi wodę w swoim dużym pniu. Jako sukulent nie wymaga częstego podlewania. Najlepiej podlewać ją obficie, co dwa tygodnie, jednak dopiero wtedy, gdy podłoże jest suche. Okresowe przesuszenie nie zaszkodzi roślinie, a wręcz przeciwnie. Zimą nolinę powinieneś podlewać rzadziej. 

Nolina – zraszanie

Nolina nie wymaga zraszania. Mimo to raz na tydzień możesz spryskać jej liście deszczówką lub przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej. W ten sposób pozbędziesz się z nich kurzu.

Nolina – rozmnażanie

Nolinę rozmnaża się na dwa sposoby. Pierwszym z nich są nasiona, jednak trudno pozyskać je od rośliny uprawianej w doniczce. Drugim sposobem rozmnażania bokarnei są odrosty, które należy odciąć ostrym nożykiem od rośliny matecznej i ukorzenić.

Nolina – przesadzanie i nawożenie

Stopę słonia przesadza się nie częściej niż co 2 lata. Jeśli zamierzasz przesadzić swoją roślinę, zrób to delikatnie – jej korzenie są bardzo wrażliwe. Pamiętaj, że gruby pień noliny powinien znajdować się nad ziemią. Bokarneę wystarczy nawozić raz w miesiącu, w czasie wiosny i lata. Użyj do tego nawozu dla sukulentów.

Ciekawostka ✨

Najstarsze znalezione drzewka noliny mają aż 350 lat! 

Problemy w uprawie noliny

Mimo że nolina należy do roślin mało wymagających, czasem zdarzają się problemy w jej uprawie. Najczęściej są to usychające końcówki liści.

Nolina – usychające liście a za mała wilgotność powietrza

Powodem usychających liści u noliny jest najczęściej zbyt niska wilgotność powietrza. Aby temu zaradzić, najlepiej zainwestować w nawilżacz powietrza. Można też lekko zraszać przestrzeń wokół rośliny lub ustawić obok niej naczynie z wodą.

Nolina – suche końcówki a błędy pielęgnacyjne

Suche powietrze to tylko jeden z powodów usychania liści. Może się tak zdarzyć również wtedy, gdy roślina została przelana, przenawożona lub gdy podłoże jest wyjałowione.

Nolina – choroby

Nolina wygięta jest wyjątkowo odporna na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że atakują ją przędziorki i tarczniki. Jeśli problem dotyczy twojej rośliny, oczyść liście ze szkodników za pomocą wacika nasączonego w roztworze wody i alkoholu. W razie potrzeby zastosuj środki ochrony roślin. 

Czy nolina jest trująca?

Kwiat nolina nie należy do roślin trujących

Nolina – cena: Biedronka i inne markety

Chcesz kupić dla siebie lub bliskiej osoby nowoczesną i niewymagającą roślinę, jaką z pewnością jest nolina? Cena niewielkich okazów to 20–50 zł. Nolina jest łatwo dostępna. Często można znaleźć ją w ofercie sklepu Biedronka oraz w marketach budowlanych. Za nolinę przekraczającą metr wysokości trzeba zapłacić około 500–1000 zł.

Nolina – cena Biedronka i inne markety

Najczęściej zadawane pytania

Czy nolina lubi słońce?

Tak! Nolinę wręcz należy trzymać na słońcu! Jedynym wyjątkiem są wysokie upały, wtedy najlepiej przesunąć nolinę w półcień. 

Jak uratować nolinę?

Jeśli nolina jest zmarznięta, ale pień jest twardy, to przy cieplejszych temperaturach sama “się odbije.” Jeśli liście są mocno przesuszone, należy je obciąć. Ostrożnie z podlewaniem, lepiej podlać trochę mniej niż zazwyczaj.

Co lubi nolina?

Nolina lubi dużo słońca i mało wody. Podłoże powinno być lekko kwaśne, z drenażem na spodzie.

Czemu nolina usycha?

Liście bokarnei usychają gdy jest im za ciepło, lub mają za suche powietrze. W zimę nolina nie powinna stać blisko grzejników. 

Jak szybko rośnie nolina?

Bardzo wolno, a zwłaszcza w doniczkach. Mimo, że żyje przez wiele lat, w domach rzadko osiągają wielkość ponad kilka metrów.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023