Nolina wygięta (Beaucarnea recurvata) to piękna roślina, która świetnie ozdabia nowoczesne wnętrza. W naszym artykule znajdziesz informacje dotyczące jej uprawy i pielęgnacji. Jeśli posiadasz już nolinę i obserwujesz usychające liście, dowiesz się, jak temu zaradzić.
Nolina, ze względu na charakterystyczny wygląd pnia, zwana jest również stopą słonia. Podstawa owego pnia niemal do złudzenia przypomina nogę tego masywnego zwierzęcia. Liście noliny są cienkie i nastroszone, co sprawia, że roślina świetnie wpisuje się obecną modę na trawy. Chcesz poznać wymagania noliny? Przeczytaj nasz poradnik uprawy tej rośliny!
Nolina – uprawa
Nolina należy do sukulentów i pochodzi z Meksyku, gdzie jej wysokość może sięgać nawet kilkunastu metrów. Uprawiana w doniczce osiąga maksymalnie 3 metry, jednak rośnie bardzo wolno. Z poniższej tabeli dowiesz się, jakie wymagania ma nolina.
podłoże | przepuszczalne |
odczyn podłoża | lekko kwaśny |
stanowisko | słoneczne, bez przeciągów |
temperatura | pokojowa; w czasie zimy najlepiej przenieść ją do chłodniejszego, jasnego pomieszczenia |
Nolina – pielęgnacja
Pielęgnacja noliny nie jest szczególnie wymagająca, dlatego polecamy tę roślinę również początkującym hodowcom. Mimo że stopa słonia lubi słoneczne stanowiska, w czasie upałów należy ją chronić przed poparzeniem słonecznym.

Nolina – podlewanie
Nolina gromadzi wodę w swoim dużym pniu. Jako sukulent nie wymaga częstego podlewania. Najlepiej podlewać ją obficie, co dwa tygodnie, jednak dopiero wtedy, gdy podłoże jest suche. Okresowe przesuszenie nie zaszkodzi roślinie, a wręcz przeciwnie. Zimą nolinę powinieneś podlewać rzadziej.
Nolina – zraszanie
Nolina nie wymaga zraszania. Mimo to raz na tydzień możesz spryskać jej liście deszczówką lub przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej. W ten sposób pozbędziesz się z nich kurzu.
Nolina – rozmnażanie
Nolinę rozmnaża się na dwa sposoby. Pierwszym z nich są nasiona, jednak trudno pozyskać je od rośliny uprawianej w doniczce. Drugim sposobem rozmnażania noliny są odrosty, które należy odciąć ostrym nożykiem od rośliny matecznej i ukorzenić.
Nolina – przesadzanie i nawożenie
Stopę słonia przesadza się nie częściej niż co 2 lata. Jeśli zamierzasz przesadzić swoją roślinę, zrób to delikatnie – jej korzenie są bardzo wrażliwe. Pamiętaj, że gruby pień noliny powinien znajdować się nad ziemią. Nolinę wystarczy nawozić raz w miesiącu, w czasie wiosny i lata. Użyj do tego nawozu dla sukulentów.
Problemy w uprawie noliny
Mimo że nolina należy do roślin mało wymagających, czasem zdarzają się problemy w jej uprawie. Najczęściej są to usychające końcówki liści.

Nolina – usychające liście a za mała wilgotność powietrza
Powodem usychających liści u noliny jest najczęściej zbyt niska wilgotność powietrza. Aby temu zaradzić, najlepiej zainwestować w nawilżacz powietrza. Można też lekko zraszać przestrzeń wokół rośliny lub ustawić obok niej naczynie z wodą.
Nolina – suche końcówki a błędy pielęgnacyjne
Suche powietrze to tylko jeden z powodów usychania liści. Może się tak zdarzyć również wtedy, gdy roślina została przelana, przenawożona lub gdy podłoże jest wyjałowione.
Nolina – choroby
Nolina wygięta jest wyjątkowo odporna na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że atakują ją przędziorki i tarczniki. Jeśli problem dotyczy twojej rośliny, oczyść liście ze szkodników za pomocą wacika nasączonego w roztworze wody i alkoholu. W razie potrzeby zastosuj środki ochrony roślin.
Czy nolina jest trująca?
Kwiat nolina nie należy do roślin trujących.

Nolina – cena: Biedronka i inne markety
Chcesz kupić dla siebie lub bliskiej osoby nowoczesną i niewymagającą roślinę, jaką z pewnością jest nolina? Cena niewielkich okazów to 20–50 zł. Nolina jest łatwo dostępna. Często można znaleźć ją w ofercie sklepu Biedronka oraz w marketach budowlanych. Za nolinę przekraczającą metr wysokości trzeba zapłacić około 500–1000 zł.
Nolina – kwiat doniczkowy idealny?
Stopa słonia to roślina, którą z pewnością warto mieć w swoim domu. Jej największe walory to:

- ciekawy wygląd;
- łatwa uprawa;
- odporna na choroby i szkodniki;
- rzadkie przesadzanie;
- minimalny zakres czynności pielęgnacyjnych;
- bezpieczeństwo dla zwierząt domowych;
- duże rozmiary.
- Haworsja – zjawiskowa roślina dla leniwych
- Skrzydłokwiat Wallisa – uprawa rośliny nie tylko dekoracyjnej. Czy ten kwiat oczyści powietrze?
- Eonium – wytrzymały sukulent, którego z powodzeniem możesz hodować w domu
- Fitonia – roślina o wyjątkowo pięknych liściach
- Dracena deremeńska – piękna roślina o wielobarwnych liściach
- Ciekawe rośliny doniczkowe o wyjątkowych właściwościach. Poznaj efektowne kwiaty dekoracyjne do domu.