Monstera deliciosa to roślina ozdobna o charakterystycznie podziurawionych liściach. Gatunek ten dorasta do sporych rozmiarów i jest chętnie uprawiany ze względu na swoją szczególną urodę. Poznaj zasady pielęgnacji monstery dziurawej.

Nowoczesne pomieszczenia nabierają charakteru, gdy są udekorowane atrakcyjną roślinnością. Niebanalny wygląd liści monstery świetnie pasuje do dość popularnego w ostatnim czasie stylu „urban jungle”. Zagospodarujesz z jej pomocą przestrzeń przed oknem, w oświetlonym kącie lub pod ścianą. Rośliny z gatunku Monstera deliciosa wprowadzą egzotyczny klimat do twojego domu, a jednocześnie skutecznie przełamią monotonię nowoczesnego wnętrza.

Monstera dziurawa – uprawa w mieszkaniu

Jeśli podoba ci się Monstera deliciosa, wiedz, że jej uprawa nie sprawia zbyt wielu kłopotów. Musisz jednak dobrze przemyśleć miejsce, w którym zamierzasz ustawić swój okaz. Monstera wytwarza spore liście na dość długich ogonkach liściowych. W szybkim tempie pojawiają się nowe przyrosty. Z tego powodu musisz przewidzieć na nią dużo miejsca. Pamiętaj o wybraniu ciężkiej doniczki, ponieważ duża powierzchnia liści i ich ilość sprawia, że roślina łatwo się wywraca, gdy rośnie w lekkim pojemniku.

Monstera dziurawa – rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe

Monstera deliciosa, jak każde pnącze, jest dość łatwa w rozmnażaniu przez sadzonki wierzchołkowe. Są to ucięte ostrym i czystym narzędziem fragmenty rośliny. Taka sadzonka musi składać się z kilku liści i korzenia powietrznego. Odcięte kawałki pędu przez jakiś czas trzymaj w warunkach dużej wilgotności i wysokiej temperatury 23–26 stopni Celsjusza.

Monstera dziurawa – pielęgnacja i wymagania

Pnącze z ażurowymi liśćmi jest dość łatwe w pielęgnacji. Łatwo dostosowuje się do warunków panujących w mieszkaniu. Najlepiej czuje się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza, ale jej zakres tolerancji to 15–30 stopni. Nie wymaga dużej wilgotności powietrza, aczkolwiek końcówki liści mogą brązowieć, gdy jest jej zbyt sucho. Podstawowymi czynnościami pielęgnacyjnymi są umiarkowane podlewanie oraz przesadzanie na wiosnę.

Kwiat monstera dziurawa – choroby i typowe szkodniki

Zbyt obfite podlewanie i duża wilgotność może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Objawiają się one ciemnymi plamami z jasną żółtą obwódką. Chore liście należy usunąć i nie dopuszczać do ponownego przelewania rośliny przy jednoczesnym obniżeniu wilgotności.

Z kolei szkodniki, które mogą się pojawić na liściach i pędach monstery to białe wełnowce oraz małe przędziorki, które łatwo poznasz po delikatnej pajęczynce. Jedne i drugie żerują na spodniej stronie blaszki liściowej. Szkodniki roślin doniczkowych w domu zwalczaj za pomocą ekologicznych preparatów oraz wrogów naturalnych.

Kwiat z dziurami w liściach, ale tylko u starszych roślin

Gdy kupisz młodą sadzonkę monstery, przekonasz się, że takie okazy nie wytwarzają charakterystycznych powcinanych i dziurawych liści. W tym przypadku cierpliwość to słowo klucz. Gdy Monstera deliciosa nieco podrośnie, nowe blaszki liściowe będą ozdobione dziurami i wcięciami.

Monstera dziurawa – owoc, który można jeść i trujące liście

W warunkach domowych zdarza się to niezwykle rzadko, mimo to warto wiedzieć, że monstera dziurawa wytwarza kwiaty, z których powstają smaczne jadalne owoce. W naturze te imponujące pnącza kwitną na biało – mniej więcej jak skrzydłokwiat, a ich owoce przypominają zielone podłużne szyszki, których biały miąższ można traktować jako przysmak.

Monstera deliciosa niebezpieczna dla dzieci i kotów

Pozostałe części rośliny są trujące: pędy i liście ze względu na obecny w nich szczawian wapnia, który powoduje podrażnienia śluzówki oraz zatrucia. Korzenie również zawierają drażniące substancje. Dlatego jeśli posiadasz kota lub jesteś rodzicem małych dzieci, monstera to niezbyt trafiony wybór. Wielkość rośliny sprawia, że nie da się jej postawić poza zasięgiem maluchów i zwierząt.

Jakie podłoże preferuje Monstera deliciosa?

Podłoże dla monstery powinno być przepuszczalne. W jego składzie szukaj torfu, kompostu, keramzytu oraz piasku. Dodatek zrębek kokosowych zapewni jej odpowiednią wilgotność. Pamiętaj, aby podłoże nie zatrzymywało dużych ilości wody, ponieważ wtedy korzenie mogą zacząć gnić.

Czy warto kupić sadzonkę? Monstera dziurawa – cena

Cena Monstery deliciosa wynosi kilkadziesiąt zł za młody okaz. Warto zainwestować taką kwotę w niezwykłej urody pnącze, które będzie stanowić okazałą dekorację mieszkania. Podczas pielęgnacji pamiętaj o umiarkowanym podlewaniu oraz ciężkim pojemniku. Twoja Monstera deliciosa odwdzięczy się pięknymi liśćmi o ciekawym kształcie.

Monstera to piękna roślina, która będzie świetnie pasować do każdego rodzaju wnętrz. Sprawdź, w którym miejscu twoje mieszkania zaprezentuje się najlepiej.

Zobacz także: