Zapamiętaj!
- Ctenanthe to roślina, której korzenie sięgają wilgotnych lasów Brazylii. 🌳
- Należy do rodziny marantowatych, a jej cechą charakterystyczną i prawdziwą ozdobą są liście: skórzaste, piękne, duże, wzorzyste i barwne. 🍃
- W środowisku naturalnym ctenanthe dorasta do 1–1,5 m wysokości. ⬆️
- Wykonuje ruchy nyktinastyczne, czyli składa na noc blaszki liściowe do góry (przybiera tzw. pozę modlitewną). 🙏🏽
- Choć w doniczkach zdarza się to bardzo rzadko, ctenanthe może kwitnąć. Jej kwiaty są niezbyt dekoracyjne, nieduże, kłosowate, różowe lub białe. 🌼
Ctenanthe – jakiego stanowiska i podłoża wymaga ta roślina?
Ctenanthe powinno się stawiać na stanowiska jasne, z rozproszonym światłem. Do tego najlepiej nadaje się parapet po wschodniej stronie. Warunki idealne to jasny półcień i temperatura około 20–24 stopnie Celsjusza przez cały rok. Podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale nigdy mokre. Najlepiej w tej roli sprawdza się ziemia żyzna, ale przepuszczalna, o lekko kwaśnym pH. Warto również zastosować drenaż na dnie doniczki, dzięki czemu zapobiegnie się zalaniu korzeni.
W okresie wegetacji (wiosna-jesień) dbaj o prawidłowe odżywienie rośliny. Regularnie dożywiaj ją biohumusem lub wieloskładnikowymi nawozami przeznaczonymi dla roślin o ozdobnych liściach.
Ctenanthe – uprawa, podlewanie i nawożenie
Uprawa ctenanthe nie jest najprostsza, ale do opanowania. Przede wszystkim musisz się skupić na odpowiednim podlewaniu i wilgotności. Jak już wspominaliśmy, podłoże ctenanthe musi być zawsze wilgotne, ale nigdy mokre. Podlewaj roślinę miękką wodą o temperaturze pokojowej, możesz także co jakiś czas ją zraszać. Ważna jest również odpowiednia, podwyższona wilgotność powietrza. Dlatego najlepiej będzie, jeśli postawisz ctenanthe w pobliżu nawilżacza powietrza lub na mokrych kulach keramzytu.
Pielęgnacja ctenanthe. Sprawdź, czym powinna różnić się zimowa od letniej
Choć ctenanthe nie wymaga typowego okresu spoczynku, zimą powinno się zapewniać jej nieco inne warunki niż przez pozostałą część roku. Z racji niedoboru światła powinna również znajdować się w niższych temperaturach (16–18 stopni Celsjusza). Pamiętaj jednak, że temperatura nie może spaść poniżej 10 stopni.
Uśpienie rośliny powinno się wiązać także z zaprzestaniem jej nawożenia. Ogranicz również podlewanie – zimą pozwól, by wierzchnia warstwa podłoża przeschła przed kolejnym podlewaniem.
Ctenanthe – uprawa doniczkowa. Jak wygląda?
Ta roślina bardzo wyraźnie reaguje na nawet niewielkie błędy w uprawie. Zbyt suche lub zbyt mokre podłoże, zimne przeciągi albo zimna woda do podlewania, za dużo cienia albo zbyt ostre słońce, za suche powietrze, za gwałtowne wahania temperatur – to wszystko odbije się na wyglądzie. Liście mogą się zwijać i zasuszać końcówki, a korzenie gnić. Jak widać, uprawa ctenanthe nie należy więc do łatwych.
Drodzy Rośliniarze!
Ctenanthe, maranta i kalatea są bardzo często mylone ze sobą – nawet przez sprzedawców i ogrodników! Jedyną zaletą tej sytuacji jest fakt, że o te trzy rośliny podobnie się dba.
Czy ctenanthe jest podatna na ataki chorób i szkodników?
Powszechnie uważa się, że nie. Zdrowa i prawidłowo zadbana ctenanthe raczej nie choruje, jednak w suchym i ciepłym miejscu, czyli np. zimą, w okresie grzewczym, na jej liściach mogą pojawić się przędziorki. Rozpoznasz je po delikatnej pajęczynce, która pojawi się na spodach liści. Na ich małe populacje możesz zastosować przemywanie liści wodą z płynem do mycia naczyń albo opryskami z wyciągu z czosnku i cebuli. Możesz też zastosować gotowe specyfiki.
Ctenanthe – najpopularniejsze odmiany tego gatunku
Krótko opiszemy najpopularniejsze na polskim rynku odmiany ctenanthii. Zwrócimy uwagę na ich podstawowe cechy dystynktywne. Podamy też praktyczne uwagi co do uprawy poszczególnych odmian. Większość z nich nie jest niebezpieczna dla zwierząt i ludzi.
Ctenanthe oppenheimiana – poznaj ten kwiat!
Ctenanthe oppenheimiana to gatunek charakteryzujący się pasami na liściach. Liście osiągają aż do 40 cm długości. Osiąga nawet 1 metr wysokości. Dwie najpopularniejsze w polskim handlu odmiany to Ctenanthe oppenheimiana tricolor i Ctenanthe oppenheimiana quadricolor. Wymaga stanowiska i podlewania typowego dla ctenanthii. Niektóre źródła sugerują, by nawozić ją nawozem o zmniejszonej zawartości wapna, np. tym przeznaczonym do azalii, w okresie wegetacji co 2 tygodnie lub co tydzień połową zalecanej dawki.
Ctenanthe setosa – co wyróżnia ten kwiat?
Ctenanthe setosa na polskim rynku najczęściej występuje w odmianie compactstar. Wzór na jej liściach to ciemnozielone paski tworzące jodełkowaty wzór na srebrno-zielonej blaszce. Ctenanthe setosa osiąga zwykle około 40 cm wysokości. Wymaga pielęgnacji typowej dla tego gatunku.
Ctenanthe lubbersiana – poznaj tę odmianę
Ctenanthe lubbersiana jest charakterystyczna ze względu na liście. Są one w kolorze kremowo-żółtym z zielonymi wycięciami. Tworzy to ciekawe, mozaikowate wzory. Osiąga do 70–100 cm wysokości. Uprawa Ctenanthe lubbersiana nie powinna się różnić od uprawy pozostałych przedstawicieli gatunku. Najczęściej występuje na polskim rynku w odmianie Ctenanthe lubbersiana golden mosaic.
Ctenanthe burle marxii amabilis – co stoi za tą długą nazwą?
Ctenanthe burle marxii amabilis ma malownicze, srebrno-zielone blaszki z ciemnozielonymi paskami. Pasy tworzą wzór jodełki. Opieka nad Ctenanthe burle marxii amabilis nie różni się od uprawy pozostałych przedstawicieli gatunku ctenanthe.
Ctenanthe – kilka słów podsumowania
Ctenanthe zdecydowanie nie są gatunkiem banalnym w uprawie. Zdaniem znawców świetnie odnajdują się jako rośliny zamknięte w szkle – tam nie cierpią przez przeciągi czy zbyt niskie temperatury. O wiele łatwiej zapewnić im tam też prawidłową wilgotność. Najtańsze, malutkie okazy kupisz już za około 20 złotych, egzemplarze „standardowej” wielkości to koszt około 50–70 złotych (oczywiście ceny różnią się w zależności od poszczególnej odmiany). Przed zakupem ctenanthe upewnij się, że jesteś w stanie zapewnić jej prawidłowe warunki. Miłej uprawy!
Najczęściej zadawane pytania
Dlaczego ctenanthe zwija liście?
Przyczyną zwijania i zasychania końcówek liści ctenanthe jest zbyt mało wilgotne powietrze lub nadmiernie słoneczne stanowisko rośliny.
Czy ctenanthe jest trująca?
Nie – roślina ta jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt.
Czy ctenanthe to calathea?
Nie. Ctenanthe i calathea należą do tej samej rodziny (marantowate), jednak są osobnymi rodzajami.
Jaka ziemia do ctenanthe?
Najlepsza ziemia dla ctenanthe będzie żyzna, przepuszczalna i lekko kwaśna.