Aglaonemy to niezbyt trudne w uprawie rośliny z rodziny obrazkowatych. Wyróżniają się niezwykle efektownie ubarwionymi liśćmi. Ich powierzchnia pokryta jest jasnymi wzorami w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Rośliny te potrafią dorastać do około metra wysokości. W naturze spotyka się je w tropikalnych zakątkach świata, dlatego też uprawa i pielęgnacja tych pięknych roślin doniczkowych obejmuje dobór temperatur oraz utrzymanie wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie.
Pielęgnacja Aglaonemy – jak zapewnić odpowiednie warunki?
Aglaonema zmienna (A. commutatum) – bo tak brzmi nazwa gatunku – jest niezbyt wymagająca i dość łatwa w uprawie. Nieźle radzi sobie w warunkach, jakie panują w mieszkaniach, dlatego będzie jej dobrze nawet na niezbyt nasłonecznionym parapecie. Jej gładkie ozdobne liście wymagają co jakiś czas przetarcia za pomocą wilgotnej czystej ściereczki. Pielęgnacja aglaonemy nie jest trudna, warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Jakie stanowisko dla niewybrednej Aglaonemy?
Roślina dobrze znosi większość warunków i nie ma specjalnych wymagań co do oświetlenia. Aglaonema równie dobrze będzie rosła na stanowisku z rozproszonym światłem, jak i z niewielkim dostępem promieni słonecznych. Taka mała wybredność jest dość rzadko spotykana u roślin o barwnych liściach. W przypadku większości tego typu gatunków barwniki odpowiadające za kolory potrzebują dostępu do światła, aby prezentować się w pełnej krasie.
Mimo to starannie wybierz miejsce, w którym postawisz swoją roślinę, ponieważ źle znosi ona przestawianie. Z uwagi na jej wrażliwość na czystość powietrza, nie będzie dobrze rosła w pobliżu kuchenki gazowej. Unikaj także stanowisk z ostrym światłem oraz przeciwnie, z zupełnym jego brakiem, ponieważ w takich warunkach liście mogą się odbarwić i stracić walory ozdobne.
Temperatura – cieplej latem, chłodniej zimą
Również w kwestii temperatury aglaonema nie jest zbyt wymagająca. Jako roślina tropikalna pochodząca ze Środkowo-Wschodniej Azji, lubi ona temperaturę w zakresie 20–25 stopni Celsjusza, a więc taką, jaka zwykle panuje w mieszkaniu lub w domu.
Podobnie jak większość przedstawicieli flory rosnących w naturze w lasach tropikalnych, również aglaonema lubi lekki spadek temperatury w okresie zimowego spoczynku. Optymalnie będzie, gdy wyniesie ona poniżej 20 stopni. Nie dopuszczaj do obniżenia temperatury zimą bardziej niż do 16 stopni Celsjusza. Pamiętaj przy tym, aby zapewnić roślinom odpowiednią wilgotność. Stosuj zasadę, że przy wyższych temperaturach wilgotność powietrza także powinna wzrosnąć. W tym celu zraszaj swoją aglaonemę w razie potrzeby.
Dopasowanie intensywności nawadniania do temperatury otoczenia
Dopasuj częstotliwość podlewania i ilość wody do aktualnej temperatury powietrza w sąsiedztwie aglaonemy. Latem, gdy jest cieplej, regularnie nawadniaj ją co kilka dni, najlepiej około 2 razy w tygodniu. W tym celu używaj miękkiej, odstanej wody. Pod żadnym pozorem nie wlewaj do doniczki wody prosto z kranu, ponieważ będzie ona zbyt zimna. Przed podlewaniem możesz upewnić się, czy to już pora na świeżą dawkę wody. Wystarczy, że sprawdzisz palcem podłoże na niewielkiej głębokości. Jeśli z wierzchu ziemia obeschła, ale okolice bryły korzeniowej są wilgotne, wstrzymaj się z podlewaniem.
Zwróć też uwagę na jakość podłoża – gdy nie jest ono wystarczająco przepuszczalne, istnieje realne ryzyko, że przelejesz roślinę. Zalegająca woda spowoduje więcej szkód niż pożytku. Może także stać się powodem rozwoju chorobotwórczych grzybów. Dlatego za wszelką ceną unikaj zalegania wody w doniczce i po podlewaniu usuwaj jej nadmiar, który zbierze się w podstawce. Pamiętaj również o ograniczeniu nawadniania podczas zimowego spoczynku. Wtedy wystarczy podlać roślinę raz na tydzień.
Nawożenie Aglaonemy commutatum – nawozy w płynie i długodziałające
Dawkę niezbędnych dla zdrowia, rozwoju i dobrego wybarwienia rośliny możesz zapewnić już na etapie sadzenia do doniczki. Wystarczy, że zadbasz o to, aby w podłożu znalazła się odpowiednia dawka mikroelementów, które będą się powoli uwalniać do gleby i zaopatrzą twoją aglaonemę we wszystkie cenne składniki.
Możesz też nawozić rośliny w okresie wzrostu co kilkanaście dni. Wybieraj nawozy w płynie, dedykowane dla roślin ozdobnych z liści. Pamiętaj o uprzednim określeniu dawki. Najczęściej dobiera się odpowiednią ilość nawozu do średnicy doniczki. Dawkę płynu rozcieńcz w wodzie, następnie podlewaj roślinę powstałym roztworem. W okresie zimowego spoczynku nie używaj nawozu.
Podłoże żyzne, kwaśne, przepuszczalne dla zdrowia korzeni
Jak większość roślin zamieszkujących w naturze tereny tropikalne, aglaonema lubi podłoże lekkie i przepuszczalne, lekko kwaśne i bogate w próchnicę. Jeśli zdecydujesz się na gotowe podłoże, wybieraj żyzne i próchnicze, np. ziemię uniwersalną dla roślin pokojowych wymieszaną z piaskiem. Dobrze sprawdza się także mieszanka z ziemią kompostową i torfem, lekko rozluźniona dodatkiem keramzytu, wermikulitu lub perlitu. Dzięki takiemu składowi unikniesz zalegania wody, bo podłoże będzie dobrze przepuszczalne. Zapobiegnie to gniciu korzeni i rozwojowi chorób grzybowych.
Choroby i szkodniki atakujące aglaonemę
Podobnie jak większość roślin ze strefy tropikalnej, również ten gatunek bywa atakowany przez typowe szklarniowe choroby i szkodniki. Oprócz wyżej wspomnianych chorób spowodowanych działalnością grzybów, aglaonema zmienna pada ofiarą szkodników – przędziorków, tarczników i wełnowców. Zdarza się również, że zbyt duża wilgotność powoduje pojawienie się zgnilizny lub mączniaka prawdziwego.
Rozmnażanie i wiosenne przesadzanie aglaonemy
Raz na dwa, trzy lata, wiosną, aglaonemę należy przesadzić do większej doniczki. Budowa jej systemu korzeniowego sprzyja rozmnażaniu przez podział rośliny. Najłatwiej jest to zrobić właśnie w momencie przesadzania. Musisz delikatnie i z wyczuciem rozdzielić bryłę korzeniową na mniejsze fragmenty. Staraj się przy tym, aby zbytnio jej nie uszkodzić. Zanim urosną nowe liście na tak powstałych młodych roślinach, utrzymuj umiarkowaną temperaturę powietrza i dbaj o regularne zraszanie.
Aglaonema – odmiany o kolorowych liściach
Aglaonema silver queen to odmiana o wysmukłych liściach pokrytych jasnymi wzorami zajmującymi dużą powierzchnię blaszki liściowej w jej środkowej części. Z kolei u odmiany Maria jasne przebarwienia układają się w skośne paski odchodzące od nerwu głównego na zewnątrz liścia. Aglaonema crete z charakterystycznymi czerwonymi liśćmi piękne prezentuje się sama, ale także na tle innych roślin.
Cena sadzonek zależna od odmiany
Sadzonki możesz nabyć już za około 20 zł. Bardziej wyszukane odmiany, jak aglaonema czerwona ‘Red Master’ lub ‘Super White’ osiągają ceny zbliżające się do 100 zł, a często nawet przekraczające tę kwotę. Jednak z uwagi na jej łatwość pielęgnacji, warto zdecydować się na zakup i zainwestować w ciekawe egzemplarze. Jeśli lubisz rośliny ozdobne z liści, aglaonema to wdzięczny gatunek, idealny do stworzenia kolekcji z poszczególnych interesujących odmian barwnych.
Aglaonema – trująca czy nie?
Ta egzotyczna roślina zawiera w sobie sok, który podrażnia skórę oraz oczy. Dlatego podczas wykonywania takich czynności pielęgnacyjnych, jak przesadzanie czy odmładzanie, pamiętaj o stosowaniu rękawiczek ochronnych. Nie pocieraj oczu oraz umyj ręce po skończonym zabiegu.
Jeśli jesteś rodzicem lub posiadaczem czworonożnego pupila, musisz wiedzieć, że w poszczególnych częściach rośliny oprócz toksycznego soku znajdują się kryształki szczawianu wapnia. Dlatego nie jest ona polecanym gatunkiem dla osób mających małe dzieci oraz takich, które mieszkają ze zwierzętami.
Aglaonema może być wspaniałą, mało wymagającą rośliną ozdobną do każdego wnętrza. Pamiętaj o zapewnieniu jej regularnego zraszania, przepuszczalnej i żyznej gleby oraz umiarkowanego oświetlenia. Od czasu do czasu przesadź ją do większej doniczki i ciesz się wyjątkową barwą ozdobnych liści, która wspaniale ożywi twój parapet.