Maj w ogrodzie to czas pełnego rozkwitu niektórych roślin – słońce jest już wysoko, a owocowe pąki pachną i zachwycają swoją okazałością. Co zrobić, żeby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok?

Maj w ogrodzie to niemniej pracowity miesiąc niż pozostałe. Kalendarz ogrodnika aż pęka od obowiązków na ten czas. Nie dość, że trzeba dużo zrobić, to jeszcze należy uważać na Zimnych Ogrodników i Zimną Zośkę, którzy mogą pokrzyżować nasze ogrodnicze palny. Po lekturze tego artykułu będziesz wiedzieć, co trzeba zrobić w ogrodzie w maju.

Rośliny ozdobne

Maj to miesiąc, w którym warto wzbogacić swój przydomowy ogród w krzewy i drzewa iglaste, np. świerki, sosny, jałowce, jodły lub tuje. Ważne, żeby sadzić rośliny sprzedawane w pojemnikach albo z bryłą ziemi – takie z odkrytą bryłą korzeniową już się nie przyjmą. Dobrze też uporządkować stare rozrośnięte rośliny i podzielić je na kępy.

Ponadto maj to czas na sadzenie:

Drzewka i krzewy owocowe

Któż nie ma ochoty na owoce prosto z drzewa? To nie znaczy, że trzeba zakładać sad, ale można pokusić się o kilka drzewek dla własnej przyjemności, jednak jest to dodatkowy obowiązek w ogrodzie. W maju wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne, takie jak: odchwaszczanie, koszenie trawy, zasilanie gleby nawozem azotowym.

Nieuniknione jest przycięcie roślin, ale najważniejsze jest to, aby zakończyć je przed kwitnieniem drzew owocowych. Nie chodzi wyłącznie o formowanie drzewek, ale również o tak zwane cięcie sanitarne, czyli usuwanie chorych liści (kędzierzawość brzoskwini) lub przyrostów (mączniak jabłoni). Pozbywamy się również zamierających gałązek na śliwach, wiśniach, morelach i brzoskwiniach. Kolejnym ważnym zabiegiem jest wycięcie gałęzi i zmian na korze wywołanych rakiem bakteryjnym – po zabiegu zawsze trzeba zastosować odpowiednie preparaty regeneracyjno-ochronne.

Trawnik

Możemy delikatnie nawozić darnie, ale to, co najważniejsze, to regularne, cotygodniowe, koszenie trawnika. Jeżeli w zimie nie było opadów i wiosna jest dosyć sucha, murawę należy podlewać i najlepiej robić to wcześnie rano. Warto też zastosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy, który dodatkowo wzmocni stare i nowe przyrosty.

Jeżeli w marcu nie wertykulowałeś trawnika, koniecznie zrób to w maju. Dzięki temu prostemu zabiegowi w szybkim czasie zyskasz bardzo gęsty, zielony trawnik bez widocznych luk między przyrostami.

Warzywa i zioła

Bardzo ważna jest pielęgnacja warzywniaka. Trzeba ciągle usuwać pojawiające się chwasty i regularnie podlewać wcześniej posadzone i wysiane warzywa. Jeżeli teraz to zaniedbasz, późniejsze plony mogą cię bardzo rozczarować.

Maj w ogrodzie to czas, żeby wziąć się za sadzenie rozsad warzyw i ziół. W pierwszej połowie miesiąca w foliowych tunelach lub stosując inne osłony przed nocnymi przymrozkami, można zasadzić:

  • pomidory;
  • oberżynę;
  • ogórki;
  • paprykę;
  • późne odmiany marchwi;
  • buraki ćwikłowe;
  • rzodkiewkę;
  • koper;
  • pietruszkę naciową.

Po ostatnich przymrozkach, czyli od 16 maja, możemy wysiewać:

Przycinanie drzew i krzewów iglastych

Podstawowym terminem przycinania drzew i krzewów iglastych jest okres wiosenny, głównie maj i kwiecień. Podczas tego zabiegu należy przycinać uszkodzone w trakcie zimy pędy i wycinać gałęzie, aby uformować roślinę. Regularne przycinanie drzew iglastych, nawet kilka razy w roku, jest niezbędne do tworzenia zielonych, zdrowych i gęstych żywopłotów.

Opryski, które należy wykonać w maju

Początek maja to moment, w którym pojawiają się pierwsze mszyce. Mogą też zaatakować przędziorki. Z tego powodu należy dokładnie doglądać roślin. W połowie miesiąca można również stosować opryski na owocówkę śliwkóweczkę. Ponadto uciążliwe choroby i szkodniki pojawiają się na różach, między innymi: mszyce, nimułka różana i skoczek różany.

Zimni Ogrodnicy i Zimna Zośka

Połowa maja to okres , kiedy możemy spodziewać się ostatnich majowych przymrozków. Zanim naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali dokładnie, na czym polega to zjawisko atmosferyczne, to kultura ludowa już dokładnie przewidziała, w jakie dni w roku należy spodziewać się ochłodzenia, które może zaszkodzić przyszłym plonom. Te dni nazwano Zimnymi Ogrodnikami i Zimną Zośką od okresów, na które przypadają przymrozki, a są to:

  • 12 maja – św. Pankracy (patron ogrodników);
  • 13 maja – św. Serwacy (patron m.in. uprawiających winorośl, urodzajów i chroniący przed przymrozkami);
  • 14 maja – św. Bonifacy (patron nawróconych i kawalerów);
  • 15 maja – św. Zofia (patronka ludzi mądrych);

Dopiero po tym terminie, czyli od 16 maja, zaleca się wysadzanie roślin do gruntu.

Maj w ogrodzie a oczko wodne

Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem uroczego oczka wodnego, doskonale zdaje sobie sprawę, że to dodatkowy obiekt do sprzątania. W maju oczyszczamy powierzchnię wody z opadających płatków i liści z drzew oraz resztek skoszonej trawy. Możemy wysadzać egzotyczne rośliny, takie jak hiacynty wodne i salwinie. Doglądamy roślin, szczególnie nowych, i odławiamy glony nitkowate. Karmimy ryby i zbieramy nadmiar pokarmu, który opada na dno.

Balkon i taras

Jeżeli mieszkasz w bloku i nie masz kawałka ziemi obok, możesz stworzyć namiastkę ogrodu na swoim balkonie lub tarasie. Po ostatnich przymrozkach do skrzynek balkonowych i doniczek możesz sadzić rozsadę kwiatów sezonowych i ziół, np.: żeniszki, fuksje, pelargonie, petunie, niecierpki, gazanie, celozje, begonie czy lobelie. W tym przypadku jest zdecydowanie mniej obowiązków, ponieważ wystarczy zadbać o odpowiednią ilość wody i ewentualnie nawozu, np. rozcieńczonego kompostu.

Bez wątpienia maj to najpiękniejszy miesiąc w ogrodzie. Kwitną pięknie pachnące konwalie i tulipany. Wszystko się zazielenia, jednak żeby móc się cieszyć pięknymi, zadbanymi i owocującymi roślinami przez pozostałą część roku, trzeba przyłożyć się do prac ogrodniczych. Nie wystarczy tylko podlewanie roślin – należy je pielić, nawozić, przycinać i sadzić w odpowiednim czasie. To wszystko wymaga czasu, ale ogrodowe obowiązki mogą być bardzo relaksujące, a efekty warte poświęceń.

Zobacz także: