Wiosna w ogrodzie to nie tylko pierwsze kwiaty i świeża zieleń, ale także mnóstwo pracy. Jak przygotować ogród na wiosnę? Jakie prace wykonać? Od czego rozpocząć porządki w ogrodzie? Podpowiadamy, jak zaplanować prace, by cieszyć się pięknym otoczeniem!

Wiosna to okres, kiedy przyroda budzi się do życia, a właściciele ogródków szykują się na wyjątkowo intensywny czas. Ogród wiosną oznacza szereg prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Po ustaniu przymrozków warto pomyśleć o przycięciu drzew i krzewów, pierwszych opryskach, nawożeniu gleby czy wyznaczaniu grządek. To również moment na pierwsze wysiewy kwiatów czy warzyw. Wiosenne porządki w ogrodzie oznaczają konieczność usunięcia zeszłorocznych liści i uschniętych gałązek. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym ogrodem i w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje ci posiadanie kawałka przestrzeni, już w marcu przygotuj narzędzia i zacznij prace ogrodowe!

Wiosna w ogrodzie – od czego zacząć porządki?

Marzec i kwiecień to miesiące poświęcone pierwszym pracom porządkowym w ogrodzie. To czas, który należy wykorzystać do przygotowaniu podłoża i roślin do okresu wegetacyjnego. Pierwszą czynnością powinno być usunięcie zeszłorocznych liści, połamanych gałązek zalegających na trawniku i grządkach. Należy także oberwać pozostałe na drzewach owoce. Zacznij od grabienia i usuwania uschniętych fragmentów trawnika. Jeśli rośliny były przykryte na zimę, ustąpienie mrozów jest dobrym momentem na zdjęcie zabezpieczeń. Wiosną możesz również rozważyć zmianę aranżacji ogrodu i wprowadzenie innowacji, o których myślałeś wcześniej (system nawadniania, ścieżki, nowe krzewy, zmiana miejsca grządek itp.). Gdy dni robią się cieplejsze, a ty spędzasz więcej czasu na zewnątrz, możesz wyczyścić meble ogrodowe i ustawić je w przygotowanym miejscu.

Wiosenne prace w ogrodzie – jak przygotować glebę na nowy sezon?

Jak przygotować glebę pod zasiew? W pierwszej kolejności warto sprawdzić, z jaką glebą masz do czynienia, co pozwoli dobrać odpowiednie gatunki roślin do wsadzenia w danym miejscu. Niezwykle istotną informacją dla każdego ogrodnika jest znajomość pH gleby. Jak je sprawdzić? Wystarczy zakupić specjalne urządzenie pomiarowe (tester podłoża, miernik pH) i zbadać podłoże. Procedurę tę należy przeprowadzić na suchej glebie. Musisz poczekać, aż nadejdą słoneczne dni i nieco osuszą i ogrzeją ziemię. Badania nie wykonuje się na ziemi przemarzniętej lub mokrej. Pamiętaj, że większość roślin preferuje odczyn wahający się pomiędzy pH 5,5 a 7. Kiedy już sprawdzisz, z jaką glebą masz do czynienia, będziesz mógł prawidłowo zaplanować wsiewanie warzyw czy kwiatów odpowiednich gatunków.

Interpretacja wyników i niezbędne zabiegi

Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, możesz zastosować środek alkalizujący, np. wapno węglanowe, jeśli natomiast musisz ją zakwasić, użyj kompostu, torfu lub ściółki z igliwia. Pierwsze miesiące wiosny są dobrym czasem, by zastosować nawóz i wzbogacić podłoże o niezbędne składniki mineralne. Zbyt niska zawartość azotu, fosforu i potasu wymaga użycia odpowiednich preparatów. W przypadku zbyt dużej zawartości określonego pierwiastka warto rozważyć zasadzenie odpowiednich gatunków roślin:

  • zbyt duża zawartość azotu – posadź słoneczniki;
  • za dużo fosforu – wybierz rośliny kwitnące.

Wiosenne porządki w ogrodzie – przycinanie drzew i krzewów

Wiosna w ogrodzie oznacza również konieczność przycinania krzewów i drzew. Najlepiej przeprowadzać zabieg w słoneczny, bezwietrzny dzień. Drzewa i krzewy owocowe przytnij, zanim wypuszczą liście. W pierwszej kolejności należy usunąć fragmenty uschnięte, chore, uszkodzone. Przed przystąpieniem do prac warto zaopatrzyć się w ostre, zdezynfekowane narzędzia – sekatory i nożyce oraz maść ogrodniczą. Powstałe po przycinaniu rany trzeba zabezpieczyć maścią lub białą farbą z dodatkiem fungicydów. Cięcie przeprowadza się pod skosem, który powinien biec od oczka w dół. Odpowiednio wykonany zabieg pozwoli cieszyć się większym zbiorem owoców lub bujnym kwitnięciem krzewów ozdobnych.

Pierwsze, wiosenne sadzenie roślin

Gdy gleba jest przygotowana, możemy wsadzać i wysiewać. Warto jednak poczekać aż ustąpią mrozy, ponieważ zbyt niskie temperatury mogą zahamować rozwój roślin. Początek wiosny to czas na wysiew niektórych warzyw, ale również wsadzania kwiatów, krzewów. Oczywiście podstawową zasadą jest wybór odpowiednich stanowisk. Musisz zwrócić uwagę na nasłonecznienie, odczyn gleby, towarzystwo innych roślin. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, możesz wybrać gatunki mniej wymagające. Co zasadzić wiosną?

Możesz wybrać również rośliny jednoroczne, jak maciejki, maczek kalifornijski, groszek pachnący i rezedę.

Jakie warzywa wysiewać wiosną?

W marcu możesz przystąpić do wysiewu wybranych warzyw. Oczywiście nie każde z nich od razu wsadzisz bezpośrednio do gleby, ale warto powoli przygotowywać grządki i wsiewać nasiona do skrzynek. Już w połowie marca wsiej w ten sposób nasiona papryki, pomidorów. Na rozsady nadają się brokuły, kalafiory, kalarepy. Pod koniec marca wprost do gruntu możesz już wsadzić cebulę, groch i marchew, a miesiąc później buraki, pietruszkę, koper. Pamiętaj również o warzywach, które traktuje się jako przedplon. Tu doskonale nadadzą się przede wszystkim:

  • rzodkiewki;
  • sałata;
  • wczesna kapusta;
  • szpinak;
  • czosnek.

Zanim zdecydujesz się je wsiać, sprawdź, czy wybierasz dobrą odmianę. Na przełomie marca i kwietnia przyjmą się tzw. odmiany wczesne.

Nawożenie – jaki preparat wybrać?

Ważną czynnością wykonywaną na początku wiosny jest nawożenie gleby. Odpowiednio wzbogacona będzie gwarancją obfitych plonów. Zabieg ten jest szczególnie istotny dla roślin wieloletnich, których się nie przesadza. Najlepiej sprawdzają się preparaty organiczne, mineralne lub tzw. otoczkowane. Na szczególną uwagę zasługuje obornik, gnojówka i kompost. Ten ostatni jest szczególnie wskazany w przypadku grządek warzywnych – koniecznie trzeba go delikatnie i płytko przekopać, łącząc z wierzchnią glebą. Preparatem przygotowanym z obornika wystarczy nawozić podłoże raz na kilka lat. W sklepach ogrodniczych dostępne są również różnego rodzaju nawozy mineralne w postaci płynów czy granulatu. Przed zastosowaniem trzeba zapoznać się ze schematem stosowania i dawkowaniem. Nawożenie należy przeprowadzać do połowy lata.

Wiosna w ogrodzie – jak zadbać o trawnik?

W tym przypadku większość prac porządkowych możesz wykonać właśnie wiosną. Pierwszą czynnością powinno być zgrabienie starych liści i usuniętych fragmentów zeschniętej trawy. W pracy pomoże specjalne urządzenie, czyli wertykulator umożliwiający usunięcie starej trawy. Istotnym zabiegiem jest również napowietrzanie, które można wykonać na kilka sposobów:

  • przy użyciu aeratora;
  • widłami;
  • deskami z kolcami.

Oczyszczony i napowietrzony trawnik warto również wzbogacić nawozem zawierającym azot. Jeśli chcesz cieszyć się jego pięknem, załataj dziury i usuń chwasty, zanim pokryją większą powierzchnię. Nie zapomnij również o regularnym koszeniu, pierwsze możesz wykonać już na przełomie kwietnia i maja. Trawnik warto podlewać, szczególnie gdy trawa jest młoda. Najlepiej robić to wczesnym rankiem lub po zmierzchu.

Jak zadbać o drzewka owocowe?

Początek wiosny to dobry czas, aby zadbać o kondycję drzew owocowych. Najpierw dokładnie je obejrzyj i sprawdź, czy nie zaczęły chorować, usuń stare liście, pozostałości po ubiegłym sezonie. Zainfekowane pędy obetnij, by choroba nie postępowała. Rany po przycinaniu zabezpiecz specjalnym preparatem. Przedwiośnie jest dobrym momentem na wykonanie pierwszych oprysków, które zabezpieczą drzewa przed atakiem szkodników i drobnoustrojów. Opryski przeprowadza się przed zakwitnięciem drzew – wykorzystaj preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych.

Jak chronić młode pędy i kwiaty przed zimnem?

Przymrozki mogą być niebezpieczne dla zalążków owoców, pędów i wschodzących kwiatów. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu roślin. W tym celu możesz wykorzystać białą agrowłókninę wiosenną. Materiał ochroni przed wahaniami temperatur, a nawet przed silnymi opadami. Możesz nią przykryć sałatę, rzodkiewkę, paprykę, truskawki, kalarepę, kapustę pekińską. Świeże sadzonki lub dopiero wsiane rośliny należy przykryć od razu, natomiast rośliny wieloletnie przykrywa się dopiero w momencie ustabilizowania się temperatury w okolicach 5℃.

Wiosna w ogrodzie – ogródek ziołowy

Jakie prace jeszcze należy wykonać wiosną? Jeśli marzy ci się własny ogródek ziołowy, jest to dobry czas, by przystąpić do pracy nad zielnikiem. Zioła warto posadzić niedaleko od kuchni, by w każdej chwili sięgnąć po świeże przyprawy. Jeśli już wyznaczysz odpowiednie miejsce, pamiętaj, by gatunki rosnące dynamicznie umieszczać w pewnej odległości od tych, które rosną dużo wolniej. Zioła możesz wsadzić z nasion lub rozsady. Mięta, szałwia i lebiodka to rośliny, które nie tylko szybko rosną, ale dodatkowo ładnie wyglądają i pachną. Posadź je nieco dalej niż majeranek, bazylię, estragon czy lubczyk. Większość ziół możesz wsadzać na przełomie marca i kwietnia.

Porządki w oczku wodnym

Jeśli masz w ogrodzie oczko wodne, musisz pamiętać także o uporządkowaniu zbiornika wodnego i jego okolic. Przede wszystkim usuń stare liście, resztki roślin z powierzchni oczka i brzegów. Przytnij pędy roślin wodnych i rosnących na brzegu. Jeśli hodujesz rybki, zacznij je dokarmiać, gdy temperatura osiągnie wysokość 12℃.

Zbuduj skalniak

Przełom kwietnia i maja to również doskonały czas, by założyć upragniony skalniak. Zaprojektuj przestrzeń, wybierz rośliny i przygotuj miejsce. Skalniak stanie się piękną ozdobą twojego ogrodu, będzie pełnił funkcję dekoracyjną.

Wiosna to czas szczególnie intensywny dla osób, które mają ogród. Do wykonania jest wiele prac porządkowych i pielęgnacyjnych. Po tygodniach pracy i wiosennych porządkach w ogrodzie przyjdzie jednak czas zbierania plonów i cieszenia oczu pięknem zieleni. Pierwsze dni wiosny warto więc wykorzystać w pełni, poświęcając czas na niezbędne zabiegi.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022