Chcesz kupić kwiaty do salonu, ale wciąż się wahasz, które wybrać? Możliwości nie brakuje, więc trudno się temu dziwić. Postaramy się przedstawić listę najciekawszych kwiatów do salonu. Aranżacje z tymi roślinami powinny być naprawdę ciekawe. Sprawdź!

Salon to z reguły miejsce tętniące życiem. Przeważnie to właśnie tam spotyka się cała rodzina, spędzając wspólnie czas lub przyjmując gości. Właśnie dlatego kwiaty do salonu powinny być wyjątkowe. Co to znaczy? Powinieneś szukać roślin ciekawych, zróżnicowanych i bardzo kolorowych. W jaki sposób dopasować je do stylu panującego w domu lub w mieszkaniu? Jakie warunki musisz zapewnić poszczególnym gatunkom? Dowiedz się więcej o często wybieranych roślinach do salonu już teraz. Czytaj nasz poradnik!

Kwiaty do salonu – cechy

Rośliny do pokoju gościnnego powinny być piękne i wprowadzać atmosferę relaksu. Ożywienie pomieszczenia i wzbogacenie aranżacji to ich główne zadania. Właśnie dlatego tak popularne są w salonach sukulenty, storczyki i zielone paprotki. Zanim jednak kupisz któryś z tych kwiatów, zwróć uwagę na ich potrzeby.

 1. Ważne jest, aby kwiat do salonu miał zapewniony odpowiedni stopień nasłonecznienia. O ile paprotkę można zawiesić pod sufitem z dala od słońca, o tyle storczyk powinien znajdować się bliżej okna, np. na parapecie.
 2. Wilgotność powietrza również powinna być dostosowana do potrzeb konkretnej rośliny.
 3. Istotna jest również przestrzeń, jaką możesz poświęcić na kwiaty w salonie. Bardziej dorodne sadzonki lepiej postawić na podłodze, natomiast te niewielkie mogą stać parapecie lub na półce.

Kwiaty w salonie – urban jungle

Bardzo popularna ostatnio metoda ozdabiania salonu jest określana jako miejska dżungla. Miejski las tropikalny w domu składa się z dużej liczby roślin doniczkowych, które są ustawione w jednym pomieszczeniu. Tak dużo zieleni pomaga odpocząć, ukoić nerwy, oderwać się od pracy i problemów. Czas teraz na nasze propozycje. Sprawdź, jakie rośliny do salonu warto wybrać.

Najlepszy kwiat do salonu – storczyk

Storczyki są jednymi z najpopularniejszych i najpiękniejszych roślin. Jakie warunki musisz zapewnić takim kwiatom do salonu?

 1. Storczyki lubią wysoką wilgotność.
 2. Preferują rozproszone światło, zwłaszcza padające na ich korzenie. Właśnie dlatego trzyma się je w półcieniu, w przezroczystych doniczkach. 
 3. Jeżeli chcesz mieć storczyki w swoim pokoju dziennym, nie ustawiaj ich w pełnym słońcu, bo uschną. 
 4. Postaw je wewnątrz swojego pokoju dziennego i spryskaj co jakiś czas wodą.

Jaką odmianę storczyków do salonu wybrać?

Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś storczyków i nie umiesz się z nimi obchodzić, kup najmniej wymagającą odmianę, czyli storczyka falenopsis (Phalaenopsis). Dla zwolenników większych kwiatów i przykuwających uwagę długich liści polecany jest storczyk Cymbidium. Szukasz gęsto kwitnących roślin? Dobre są storczyki:

 • Epidendrum;
 • Miltonia;
 • Oncidium.

Kwiat w salonie – skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Choć roślina ta nie jest tak kolorowa, jak storczyk, cieszy się ogromną popularnością. Jest delikatna i banalnie łatwa w pielęgnacji. Jej minimalizm nadal potrafi ożywić i wzbogacić każdy pokój dzienny. Pasuje zwłaszcza do nieco surowych wnętrz, które są utrzymane w nowoczesnym stylu. Jakie wymagania ma skrzydłokwiat?

 1. Takie kwiaty do salonu najlepiej czują się w jasnych pomieszczeniach, ale nie bezpośrednio na słońcu.
 2. Postaw je zatem w półcieniu, gdzie będą mogły chłonąć rozproszone promienie słoneczne, niezbędne do ich wzrostu i rozwoju.
 3. Skrzydłokwiat potrzebuje lekko wilgotnej ziemi, dlatego podlewaj go nawet kilka razy tygodniowo.

Kwiaty w salonie – anturium (Anthurium)

Anturium jest egzotyczne i kolorowe. Niektórzy uważają je nawet za najbardziej widowiskową roślinę doniczkową, którą można bez problemu uprawiać w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym. Jak będzie prezentować się w salonie?

Kwiat ma sercowate i połyskujące liście oraz barwne, błyszczące płatki. Całość więc sprawia wrażenie, jakby była odlana z wosku. Jakie wymagania ma ta roślina?

 1. Anturium jest rośliną egzotyczną, dlatego bardzo lubi nawodnioną glebę.
 2. Roślina powinna stać na jasnym stanowisku.
 3. Najlepiej służy jej pomieszczenie o dużej wilgotności powietrza. Najbardziej znane kwiaty do salonu z tego gatunku to anturium Andreego (Anthurium andreanum) z wygiętą pochwą kwiatową oraz anturium Scherzera (Anthurium scherzerianum).

Kwiaty w salonie – figowiec tępy (Ficus microcarpa 'Ginseng’, Ficus microcarpa lub Ficus retusa)

Figowiec to jedna z najpopularniejszych i najciekawszych sadzonek. Znakiem rozpoznawczym tego gatunku jest przede wszystkim masywny pień, który jest zwieńczony koroną niewielkich ciemnozielonych liści.

Spośród jakich kwiatów do salonu możesz wybierać? Fikus może mieć jedną z dwóch postaci:

Odmianę Ficus microcarpa 'Ginseng’ kupują najczęściej osoby marzące o miniaturowym drzewku, które jest proste w pielęgnacji. Figowcowi wystarczy bowiem jedynie wilgotna ziemia, częste zraszanie liści i spokojne, dobrze oświetlone stanowisko.

Rośliny do salonu – asparagus pierzasty (Asparagus setaceus)

Asparagus dość mocno przypomina paproć, ale jest łatwiejszy w pielęgnacji i bardziej wytrzymały. Roślina ta ma jasnozielone, igiełkowate listki i delikatne gałązki, rosnące w pewnym momencie poziomo. Jakie wymagania ma asparagus?

 1. Nie lubi stać w zbyt ciepłym pokoju. 
 2. Lepiej postawić go na parapecie, z dala od przeciągów. 
 3. Zadbaj o to, aby miał suchą glebę, wilgotne otoczenie i półcień z rozproszonymi promieniami słonecznymi. 

Asparagusy to interesujące kwiaty do salonu, jednak są bardzo wymagające i nie w każdym pokoju dziennym się odnajdą.

Duży kwiat do salonu – palma

Jeżeli masz w salonie dużo wolnej przestrzeni, którą planujesz wypełnić, postaw na palmę. Roślina jest duża, ale właśnie dlatego daje imponujące wrażenie. Gdy zdecydujesz się na jej uprawę, przez cały rok będziesz czuć się tak, jak na wakacjach w ciepłych krajach. 

Palma wyróżnia się m.in. łuskowatym, grubym pniem i pierzastymi, intensywnie zielonymi liśćmi. Najlepiej rośnie w ciepłych, nasłonecznionych wnętrzach i nie ma wielkich wymagań. Potrzebuje jedynie wilgotnego podłoża. Jakie odmiany wybrać? Mogą to być np.:

 • Roystonea regia, czyli wysoki daktylowiec kanaryjski;
 • Saribus rotundifolius o okrągłych, imponujących liściach;
 • Areca, która jest niezwykle wytrzymała.

Duże kwiaty do salonu – filodendron (Philodendron)

Ta wysoka roślina ma konkretne wymagania. Aby się rozrastała i rozwijała prawidłowo, potrzebuje:

 • półcienia;
 • dostępu do rozproszonego światła;
 • podlewania i regularnego zraszania liści. 

Występuje ponad 700 odmian tego gatunku! Najczęściej w domach spotykane są jednak filodendron pnący (Philodendron scandens) oraz filodendron andreego (Philodendron andreanum).

Roślina do salonu – figowiec (ficus)

Równie popularna (choć nieco bardziej kapryśna) roślina to figowiec. Sadzonka ta nie lubi przestawiania i przesuwania. Uwielbia za to rozproszone promienie słoneczne, wilgotne podłoże i suche powietrze. Masz w domu centralne ogrzewanie? To kwiaty do salonu dla ciebie!

Jakie odmiany figowca są popularne?

Dotychczas najpopularniejszy był Ficus benjamina, który może osiągać nawet 2 metry wysokości. W ostatnim czasie jednak na popularności zyskał też fikus sprężysty (Ficus elastica). Oba są łatwe w pielęgnacji, ale ten drugi bardziej pasuje do eleganckiego wnętrza, ze względu na swoje błyszczące liście.

Inna odmiana tego gatunku, czyli dracena odwrócona, swoją popularność zawdzięcza zaś wyjątkowym żółto-zielonym liściom, które wyginają się w kształt łuku. Obie te rośliny do prawidłowego wzrostu potrzebują przede wszystkim:

 • suchego, ciepłego i dość dobrze nasłonecznionego stanowiska;
 • regularnego zraszania miękką wodą;
 • obfitego podlewania latem.

Kwiaty do salonu – bluszcz (Hedera)

Roślina ta jest odpowiednia dla osób, które chcą kupić podwieszane kwiaty do salonu. Kwiaty do salonu, które są najpopularniejsze, to bluszcz pospolity i bluszcz kanaryjski. Ta roślina wyróżnia się przede wszystkim dużą odpornością na zaniedbania. Ponadto, bardzo szybko się rozrasta, zwisając z podwieszanej doniczki lub pnąc się po zapewnionych jej podporach. Bluszcz ma także niewielkie wymagania.

 1. Cienioznośne są przede wszystkim bluszcze zielone. 
 2. Odmiany o pstrych liściach postaw zaś na jasnym stanowisku, gdzie będą miały dostęp do rozproszonego światła. Te rośliny zwykle są pokryte zazwyczaj jasnymi plamkami z białymi obwódkami. 
 3. Bluszcz nie lubi być blisko grzejnika. Postaw roślinę w chłodnym miejscu lub zraszaj dużymi strumieniami wody.

Kwiaty do salonu – trzykrotka (Tradescantia)

Trzykrotka jest bardzo łatwa w uprawie, nawet jeśli nie masz żadnego doświadczenia. Może przyciągać wzrok pięknymi, wielokolorowymi liśćmi, które są pokryte pasiastymi wzorami. Jakie są wymagania tej rośliny? Na pewno cię nie przytłoczą. 

 1. Trzykrotka musi mieć dużo ciepła, słońca i wody.
 2. Najlepiej postawić ją w nasłonecznionym miejscu i regularnie zraszać. Wówczas będzie pięknie kwitła, pokrywając się zielonymi liśćmi z biało-różowymi wzorkami. 

Jakie kwiaty do salonu możesz wybrać spośród różnych odmian? Najpopularniejsze są:

 • trzykrotka pasiasta;
 • trzykrotka wężykowata;
 • trzykrotka purpurowa;
 • trzykrotka włochata. 

Jak widzisz, nie brakuje gatunków kwiatów do salonu, które możesz postawić w pokoju gościnnym. Wiele z nich nie ma zbyt wielkich wymagań. Jeśli jesteś osobą, która czasem zapomina o pielęgnacji roślin, wybieraj raczej takie kwiaty. Dla bardziej wymagających również znajdą się ciekawe propozycje, np. asparagusy. Jeśli będziesz szukać roślin do salonu, zwracaj uwagę na to, jakiego stanowiska potrzebują. Masz odpowiednio nasłoneczniony pokój dzienny? Wiele roślin powinno się tam znakomicie odnaleźć. Pamiętaj oczywiście o dostosowanych do ich wymagań podlewaniu i zraszaniu.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2021