Anturium Andreego jest popularną rośliną doniczkową, która cieszy oko unikatowym wyglądem. Sprawdź, jak należy ją uprawiać i co trzeba wiedzieć o pielęgnacji anturium Andreego. Właściwości i charakterystykę poznaj już teraz!

Anthurium andreanum to gatunek roślin z rodziny obrazkowatych. Anturium Andreego jest cenione ze względu na swój nietypowy, a zarazem bardzo ozdobny wygląd. Występuje nie tylko w formie rośliny doniczkowej, lecz także jako kwiat cięty. Ponadto, popularne są też sztuczne kwiaty przypominające wyglądem właśnie tę roślinę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wyglądzie i pielęgnacji tego anturium, przeczytaj nasz poradnik!

Jak wygląda anturium Andreego?

Anturium Andreego to wysoka roślina zielna, która dorasta do nawet 70 cm wysokości. W lasach równikowych, z których pochodzi, jest pnączem. Żyje w nich jako epifit, czyli rosnąc na innej roślinie. W doniczce zaś tworzy wznoszące się ku górze pędy. Na długich ogonkach wyrastają z nich duże, podłużne i sercowate liście, których blaszka osiąga nawet 40 cm długości. Starsze i większe liście znajdują się zazwyczaj na górze rośliny, natomiast młodsze i mniejsze widać u jej podstawy.

Kwiat anturium Andreego 

Kwiat anturium Andreego jest szczególnie ozdobny. Wyrasta na dłuższych pędach i otacza go czerwona sercowata pochwa, która okala wydłużony, żółty kwiatostan. Na nim znajdują się właściwe kwiaty w postaci jasnych punkcików. Kwiatem nazywany jest jednak cały kwiatostan wraz z pochwą. Przypomina on błyszczące, czerwone serce z wyrastającą z niego drobną kolbą. 

Anturium Andreego – uprawa

Wiesz, jakie wymagania w kwestii gleby i podlewania ma storczyk? To świetnie, bo anturium Andreego pod tym względem jest podobny. Rośliny te dobrze komponują się ze sobą również wizualnie. Warto mieć w domu nieco amazońskiej dżungli z oboma tymi gatunkami. Jakie wymagania ma to anturium?

anturium andreego - uprawa

Podłoże dla anturium Andreego

Anturium Andreego do optymalnego rozwoju potrzebuje lekkiego i przepuszczalnego podłoża o przynajmniej średniej żyzności. Dobrze, gdy jest to ziemia próchnicza. Odpowiednie pH mieści się w granicach między 4,5 a 5,5. Aby osiągnąć te parametry gleby, warto użyć gotowego podłoża do storczyków.

Stanowisko anturium Andreego

Czas teraz na kolejne wskazówki.

  1. Stanowisko tej rośliny powinno być dobrze (ale nie bezpośrednio) oświetlone. 
  2. Anturium poradzi sobie dobrze na północnym parapecie, jak również na południowym, o ile będzie stało trochę za oknem. Promienie słoneczne nie powinny padać bezpośrednio na roślinę.
  3. Anturium Andreego polubi ciepłe i wilgotne mieszkania, ponieważ ciepła i wilgotna jest równikowa dżungla. Warto ją trzymać w temperaturze około 23°C. 
  4. Wysoką wilgotność powietrza można uzyskać, stawiając przy roślinie naczynia z wodą lub używając nakładanych na kaloryfer nawilżaczy. Możesz także kupić elektroniczne urządzenie utrzymujące preferowany poziom wilgotności powietrza.

Anturium Andreego – pielęgnacja

Aby zapewnić roślinie optymalną wilgoć, jej liście możesz również zraszać. Ziemia powinna być stale wilgotna, co oznacza, że anturium Andreego należy podlewać co kilka dni. Nie nadaje się do tego woda wzięta bezpośrednio z kranu, ponieważ nie może być zbyt twarda i mieć za dużo chloru. Najlepiej użyć wody:

  • przegotowanej;
  • odstanej;
  • o temperaturze pokojowej. 

Zimą ogranicz podlewanie. Roślina przechodzi wówczas w stan spoczynku, rośnie wolniej i nie powinna być nawożona. W okresie wzrostu, czyli od wiosny do końca lata, używaj płynnego nawozu, rozcieńczonego wodą do podlewania. Roślinę powinieneś zasilać w ten sposób co około dwa tygodnie.

anturium andreego - pielęgnacja

Przesadzanie anturium Andreego

U młodszych roślin zabiegi pielęgnacyjne należy poszerzyć o ich coroczne przesadzanie. Rób to na wiosnę, aż do momentu, gdy średnica doniczki osiągnie 15 cm. Kiedy tak się stanie, wystarczy już tylko zmieniać wierzchnią warstwę podłoża, ponieważ roślina nie będzie rosnąć już w dotychczasowym tempie. Podczas przesadzania nie możesz zapominać o odpowiednim podłożu i warstwie drenażowej, na przykład w postaci keramzytu.

Anturium Andreego – cena

Anturium Andreego można łatwo znaleźć w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. Ile kosztuje? W marketach budowlanych za rozrośnięte rośliny zapłacisz kilkadziesiąt złotych. W sklepach można znaleźć też atrakcyjną odmianę ‘Bianco’, która ma białe, a nie czerwone pochwy kwiatowe. Jej koszt jest odrobinę większy od czerwonego anturium Andreego.

anturium andreego - cena

Anturium Andreego nie jest może najtańszą rośliną, ale na pewno wartą swojej ceny. Jej oryginalne kwiaty pobudzą swoim kolorem nawet najnudniejsze mieszkanie. Warto zainteresować się takim anturium, jeśli masz ochotę na zmianę wystroju wnętrz.

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021