Bluszcz pospolity to powszechnie występujące pnącze, które naturalnie występuje zarówno w Europie, jak i Azji Mniejszej. Sprawdź, w jaki sposób należy o niego dbać, aby stanowił ozdobę przez wiele lat.
Choć bluszcz pospolity uznawany jest za roślinę inwazyjną, nadal jest chętnie uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Wiele osób ceni go sobie ze względu na szybkie tempo wzrostu i mało wymagającą pielęgnację. Płożące pędy mogą efektownie obrastać budynki, ogrodzenia, pergole oraz dekoracyjne stelaże umieszczane w doniczkach. Charakterystyczne liście zmieniają swoją barwę wraz z wiekiem. Wieloletnie okazy mogą również bardzo obficie kwitnąć.
Czym charakteryzuje się bluszcz pospolity?
Bluszcz pospolity naturalnie występuje w klimacie śródziemnomorskim, lecz w Polsce jest wykorzystywany powszechnie i z dużym powodzeniem. To roślina zimozielona, charakteryzująca się ogromną długowiecznością. Są znane rośliny, których wiek szacuje się na kilkaset lat.
Kluczowym czynnikiem odpowiadającym za tak doskonałą trwałość jest duża odporność na klimat oraz niskiej jakości podłoże. W Europie bluszcz pospolity jest objęty ochroną, lecz na innych kontynentach uznaje się go za gatunek inwazyjny.
Cechą charakterystyczna bluszczu, dzięki której jest tak chętnie wybierany, są samoczepne pnącza. Mają one zdolność do wspinania się praktycznie po każdej powierzchni.
Jaka odmiana bluszczu najlepiej nadaje się do uprawy doniczkowej?
Bluszcz najczęściej uprawiany jest w ogrodach. Niemniej jednak jest to pnącze, które doskonale sprawdzi się także jako roślina doniczkowa. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na warunki atmosferyczne, a także niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi.
Świetnym wyborem do domowej uprawy będzie bluszcz pospolity, a najefektowniejsze odmiany to:
- lancet, o ładnym, ciemnozielonym wybarwieniu
- pixe, o efektownie powycinanych liściach
- glacier, o ciekawie wybarwionych liściach z charakterystyczną, jasną obwódką
- kolibrie, o marmurkowych liściach z jasnymi cętkami.
Czy bluszcz pospolity jest trujący?
Uprawiając bluszcz pospolity w domu, należy pamiętać, że jest to roślina trująca. Wszystkie jej części mają takie właściwości, a zwłaszcza owoce. Toksyczne substancje silnie podrażniają śluzówkę oraz skórę.
W przypadku spożycia którejkolwiek części może wystąpić biegunka i pieczenie, ale także zatrzymanie oddechu, halucynacje oraz odrętwienie.
Z tego względu podczas wykonywania wszelkich czynności pielęgnacyjnych należy zachowywać szczególną ostrożność i dla pewności warto założyć rękawiczki.
Jak pielęgnować roślinę, aby pnącze ładnie się pięło?
Bluszcz pospolity uprawiany w doniczce nie jest rośliną trudną w pielęgnacji. Z powodzeniem można umieścić sadzonkę w uniwersalnej ziemi dostępnej w sklepach ogrodniczych. Odpowiedni odczyn to obojętny lub lekko kwaśny. Warto na dno doniczki wsypać niewielka ilość keramzytu, co pozwoli uniknąć ewentualnego przelania.
Stanowisko odpowiednie do prawidłowego rozwoju powinno być dość chłodne. W okresie letnim dobrze, żeby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 25 stopni, natomiast zimą 20.
Jeśli jednak roślina znajduje się niedaleko grzejnika, warto wprowadzić regularne zraszanie.
Jak podlewać i nawozić bluszcz?
Niezależnie od wybranej odmiany bluszczu, należy pamiętać, że jest to roślina preferująca wilgotne podłoże. Z tego względu jej podlewanie w okresie wiosenno-letnim powinno być regularnie podlewane. Jedynie w miesiącach zimowych można je ograniczyć, lecz nawet wtedy konieczne jest zwilżanie podłoża co najmniej raz w tygodniu.
W sezonie ciepłym bluszcz pospolity należy także nawozić. Najlepszym wyborem będą preparaty kierowane do roślin zielonych. Najlepiej stosować suplementację raz w tygodniu, wedle zaleceń umieszczonych na opakowaniu. W zimie można całkowicie zrezygnować z nawożenia lub robić to raz w miesiącu.
Choroby dotykające bluszcz pospolity
W przypadku uprawy doniczkowej należy mieć na uwadze, że roślina ta źle reaguje na zbyt suche i ciepłe powietrze. W takiej sytuacji może tracić liście i być podatna na choroby bakteryjne oraz grzybicze.
Jak przebiega poprawne sadzenie i rozmnażanie bluszczu domowego?
Sadzenie bluszczu pospolitego powinno być przeprowadzane w sezonie wegetacyjnym. W przypadku roślin umieszczanych bezpośrednio w gruncie należy odczekać aż w pełni ustana nocne przymrozki.
Najlepszymi miesiącami na sadzenie są maj oraz wrzesień. Na przygotowanym stanowisku lub odpowiedniej doniczce należy wykopać dołek o podobnej głębokości i szerokości. W zależności od wielkości sadzonki może być to nawet średnica 50 centymetrów. Po włożeniu bluszczu należy go obficie podlać. Warto także od razu zastosować nawóz dopasowany do roślin zielonych.
Rozmnażanie bluszczu pospolitego w domu
Bluszcz jest rośliną bardzo prostą do rozmnażania. Wykonanie nowych sadzonek należy zaplanować na okres wiosenny, najlepiej w kwietniu lub maju. W tym celu należy odciąć 10 centymetrów szczytowego fragmentu pędu.
Konieczne będzie usunięciu kilku dolnych liści. Następnie należy przygotować podłoże w doniczce, składające się z ziemi uniwersalnej oraz piasku, w proporcji 3:1. Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w doniczce i obficie podlewamy. Następnym krokiem jest nakrycie doniczki folią. Po upływie 3-4 tygodni roślina powinna się ukorzenić.
Metoda odkładów
Inną, równie skuteczną metodą są odkłady. W okolicy bluszczu należy umieścić niewielką doniczkę z ziemią, do której wkłada się pojedyncze pędy. Po kilku tygodniach powinny się samoczynnie ukorzenić. Wtedy można odciąć je od głównej rośliny.
Bluszcz pospolity to uniwersalna, łatwa w uprawie roślina. Szybko się rozrasta, dzięki czemu staje się efektowną ozdobą po upływie krótkiego czasu. Doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie lub na tarasie, jak i w domu. Należy jednak pamiętać o jej toksycznych właściwościach.