Zapamiętaj!
- Monstera adansonii to pnącze z efektownymi, dziurawymi liśćmi 🌿
- Różni się od Monstery deliciosy kształtem dziur – nie przecinają one krawędzi liścia
- Lubi rozproszone światło, np. 1–2 metry od okna w jasnym pokoju, i temperatury 20–25°C w okresie wegetacyjnym ☀️
- Powinna mieć żyzne, ale przepuszczalne podłoże – drenaż na dnie doniczki to konieczność!
- Podlewaj monsterę, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha, uważając, by nie przelać korzeni 💧
- Zadbaj o wilgotne powietrze lub często zraszaj liście 💧
- Używaj nawozu raz na 2–3 tygodnie od wiosny do jesieni 🌱
- Przesadzaj roślinę co 1–3 lata (tym częściej, im jest młodsza) w marcu lub kwietniu i podlej dopiero 48 godzin po przesadzeniu
Monstery są zdecydowanie najmodniejszymi roślinami domowymi, a Monstera adansonii, zaraz po deliciosie, najczęściej gości zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrzach. Czy naprawdę dorasta tylko do metra wysokości? Jak często należy ją podlewać? Jak duże mogą być jej dziurawe liście? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy!
Jak wygląda Monstera adansonii?
Monstera adansonii ma postać pnącza, które może się płożyć lub być prowadzone przy paliku. Charakteryzuje się owalnymi, ostro zakończonymi, zamkniętymi dziurawymi liśćmi o średnicy do 30 cm. Dziury występują wewnątrz blaszek i mogą stanowić nawet 50% powierzchni liścia. Monstera adansonii najczęściej dorasta do metra, jednak w sprzyjających warunkach może osiągnąć dużo większe rozmiary. Na pędach występują korzenie powietrzne, charakterystyczne dla monster.
Czy wiesz, że… 🔍
Nazwa monstery pochodzi od łac. monstrum, czyli „potworność” lub „coś nienaturalnego”. W końcu dziury w liściach to kuriozum – czyż ich powierzchnia nie powinna być duża i nieprzerwana, aby skuteczniej przeprowadzać fotosyntezę?
W rzeczywistości dziurawe liście pomagają monsterze przetrwać. W jaki sposób? Może ona pokryć liśćmi większy teren (i chwytać rozproszone światło słoneczne), a nie musi zużywać energii ani zasobów na ich „wypełnienie”. Niezła strategia!
Monstery adansonii – pielęgnacja
Monstera adansonii nie jest rośliną trudną w uprawie. Jeżeli masz już inny gatunek monstery, dobrze wiesz, co jej się spodoba. Jeśli to twoja pierwsza roślina z tego rodzaju, niczym się nie martw, na pewno sobie poradzisz!
Monstera adansonii – stanowisko
Monstera o dziurawych liściach uwielbia światło, ale rozproszone. Stawianie jej na południowym parapecie nie będzie dobrym pomysłem, za to świetnie sprawdzi się stanowisko 1–2 metry od okna w jasnym pomieszczeniu. Bezpośrednie narażenie na promienie słoneczne może powodować palenie liści rośliny. Monstera poradzi sobie także w cieniu, jednak jej wzrost będzie wolniejszy, a liście mniejsze.
W sezonie wegetacyjnym lubi ciepło. Optymalna temperatura do uprawy monstery to 20–25°C. Zimą woli chłodniejsze warunki. Dobrze czuje się w temperaturze 15–18°C, dzięki której przechodzi w stan spoczynku. Jest to bardzo ważny okres pozwalający na poprawę kondycji rośliny.
Monstera adansonii – podlewanie
Podlewanie to najważniejszy zabieg dla twojej monstery. Jak rozpoznać, że roślina potrzebuje wody? Sprawdź, czy wierzchnia warstwa ziemi przeschła. Jeśli tak, to znaczy, że czas na podlewanie. Dostarczaj Monsterze adansonii umiarkowanej ilości wody tak, by nie zalać bryły korzeniowej. Zbyt obfite lub zbyt częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny.
Monstera adansonii lubi wilgotne powietrze i będzie ci wdzięczna za zraszanie lub postawienie w pobliżu nawilżacza. To objawi się brakiem suchych końcówek na liściach i szybkim wzrostem rośliny.
Nawożenie Monstery adansonii
Monsterę należy nawozić przy okazji podlewania, od wiosny do jesieni, raz na 2–3 tygodnie. Możesz użyć uniwersalnego nawozu do roślin zielonych lub przeznaczonym do monster ze zwiększoną zawartością potasu i mikroelementów. Najpopularniejsze są nawozy w płynie.
Podłoże dla Monstery adansonii
Monstera adansonii preferuje żyzne, ale przepuszczalne i dobrze zdrenowane podłoże. Możesz użyć ziemi uniwersalnej zmieszanej z piaskiem i perlitem. Na dnie doniczki potrzebnych jest kilka centymetrów warstwy drenażowej. W tej roli świetnie sprawdzi się keramzyt.
Doniczka koniecznie musi mieć otwory drenażowe, by nadmiar wody miał gdzie spływać i nie gromadził się, powodując gnicie korzeni. Sama doniczka nie musi być bardzo duża. Pamiętaj, że jeśli używasz osłonki, powinna być przynajmniej 3–4 cm szersza od doniczki, aby zapewnić cyrkulację powietrza.
Rozmiar doniczki | Na początek 10–12 cm średnicy; zmieniać w miarę rozrastania się korzeni |
Podłoże | Torfowe / ziemia uniwersalna i perlit w proporcji 2:1 |
Drenaż | 2 cm keramzytu lub więcej (do 10 cm w dużej donicy) |
Monstera adansonii – przesadzanie
Młodą sadzonkę monstery adansonii przesadzamy co roku przez pierwsze 2-3 lata. Nieco starszej roślinie wystarczy zmiana podłoża raz na 2-3 lata. Dużych, kilkunastoletnich okazów nie przesadzaj. Wystarczy uzupełnić wierzchnią warstwę ziemi. Najlepszymi miesiącami na przesadzanie monstery są marzec i kwiecień, kiedy roślina jest po okresie zimowego odpoczynku i dopiero zaczyna intensywny wzrost. Monstery nie należy podlewać przez 48 godzin od wymiany podłoża.
Rozmnażanie Monstery adansonii
Rozmnażanie monstery adansonii jest stosunkowo łatwe. Sadzonkę do ukorzenienia odetnij ze szczytowej części rośliny pod węzłem – miejscem, z którego wyrastał liść. Sadzonka powinna mieć minimum 2 liście i korzeń powietrzny. Można ukorzeniać ją w wodzie z dodatkiem węgla aktywnego. Ważne, by utrzymywać stałą temperaturę około 25°C i dużą wilgotność powietrza.
Monstera adansonii jest bardzo popularną, ale też piękną rośliną. Jej efektowne, dziurawe liście nadają charakter pnączu. Prowadzona na wysokim paliku może osiągać imponujące rozmiary. Nic dziwnego, że to jedna z najmodniejszych roślin domowych.
Najczęściej zadawane pytania
Czym się różni Monstera adansonii od Monkey Mask?
„Monkey Mask” to jedna z odmian Monstery adansonii. Nazwy te często używane są zamiennie, bo „Monkey Mask” to najlepiej dostępna odmiana uprawna tego gatunku.
Czego nie lubi monstera?
Przede wszystkim mokrego podłoża – pozwól mu przeschnąć, zanim podlejesz! Z drugiej strony monstery nie przepadają za suchym powietrzem. W sezonie grzewczym trzymaj je w pobliżu nawilżacza.
Jak szybko rośnie Monstera adansonii?
Nawet 60 cm rocznie! To oznacza, że w ciągu niecałych 2 lat możesz mieć dojrzałą, metrową roślinę.
Gdzie powinna stać monstera?
Niedaleko okna, ale nie bezpośrednio na słońcu. Możesz także postawić ją na tacce z kamieniami i wodą, aby nawilżyć powietrze wokół rośliny.
Czy monstera lubi ciasne doniczki?
Monstery szybko rosną, więc niezbyt dobrze czują się w ciasnych doniczkach. Wybierz taką, która zostawi trochę przestrzeni na najbliższy rok wzrostu.