Zapamiętaj!
- Pęcherznica to ozdobny krzew, z którego można zrobić kwitnący żywopłot 🌼
- Jest łatwa w uprawie, dzięki czemu pasuje do wielu roślin 🌱
- Obok niej możesz posadzić inne krzewy ozdobne, np. tawułę czy bukszpan 🌿
- Pod nią wysiej kolorowe kwiaty, np. jeżówki lub szałwie 🌺
- Dobrym towarzystwem będą też drzewa – grab, klon, jałowiec czy świerk 🌳🌲
- Kompozycję dobrze uzupełnią trawy ozdobne 🌿
Jeśli planujesz aranżację ogrodu i zastanawiasz się, co posadzić obok pęcherznicy, ten poradnik jest właśnie dla ciebie. Zanim jednak przejdziemy do konkretnych roślin, podpowiemy ci, jak możesz samodzielnie dobrać je do pęcherznicy. Warto zwrócić uwagę nie tylko na walory ozdobne, ale i na wymagania potencjalnych kwiatów, drzew i krzewów.
Powinny mieć one podobne zapotrzebowanie na słońce i warunki glebowe do pęcherznicy, która dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ewentualnie lekko zacienionych. Najlepiej sprawdzi się podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Co ciekawe, pęcherznica jest bardzo łatwa w uprawie i wyjątkowo tolerancyjna, dlatego tym bardziej polecamy ją do ogrodu!
Krzewy ozdobne i pęcherznica kalinolistna
Physocarpus opulifolius, czyli pęcherznica kalinolistna, będzie się dobrze czuła w towarzystwie innych krzewów ozdobnych. Co posadzić obok pęcherznicy? Możesz połączyć ją z hortensją, irgą, tawułą, różą, lilakiem i azalią. Świetnie sprawdzi się też dereń, berberys i zimozielony bukszpan. Pęcherznica może być tłem dla mniejszych krzewów. Możesz też posadzić je współrzędnie.
Kwiaty pod żywopłotem z pęcherznicy
Jako że pęcherznica dorasta do około 2 m wysokości, jest chętnie wybierana na żywopłoty. Aby ożywić tak gęsto posadzone krzewy, warto rozważyć nasadzenia bylin tuż pod nimi. W tej roli świetnie sprawdzą się jeżówki, floksy, baptysje, liliowce, szałwie, wrotycz i sadziec.
Co posadzić obok pęcherznicy? Drzewa iglaste i liściaste
Obok pęcherznicy kalinolistnej możesz uprawiać również drzewa, takie jak grab pospolity szczepiony na pniu, dereń i klon. Polecamy także iglaki jak jałowiec, cyprysik, świerk. Aby przełamać zwarty charakter pędów i liści pęcherznicy, możesz w jej otoczeniu posadzić również trawy ozdobne.
Trawy, ale jakie? 🔍
Spośród wszystkich traw ozdobnych najlepiej komponuje się z pęcherznicą palczatka miotlasta. To mrozoodporna trawa, która radzi sobie z okresową suszą i zmienia kolor z zielono-niebieskawego na pomarańczowo-czerwony. Polecam też trawę pampasową – jej kwiatostany z daleka przyciągają wzrok!
Jakie gatunki pęcherznicy posadzić w ogrodzie?
Wiesz już, co posadzić obok pęcherznicy. Pora na przedstawienie kilku jej najpiękniejszych odmian. Oto one:
- ciemnopurpurowy „Diabolo”;
- żółty „Luteus”;
- ciemnoczerwony „Red Baron”;
- złocisty „Nugget”.
Najczęściej zadawane pytania
W jakiej odległości sadzić pęcherznice?
Pęcherznice dobrze się czują posadzone gęsto, np. w formie żywopłotu. 3–4 sadzonki na metr bieżący to dobra liczba. Możesz je więc sadzić w odległości 25–30 cm od siebie.
Jak wysoko rośnie pęcherznica?
Większość pęcherznic dorasta do 2 m. Niektóre odmiany, takie jak pęcherznica kalinolistna „Luteus”, osiągają 3 m wysokości.
Jak szybko rośnie pęcherznica?
W optymalnych warunkach pęcherznica osiągnie 1,5–2 metry wysokości po 2 latach. Średnio przyrasta 30–40 cm na rok.
Czy pęcherznica rośnie w cieniu?
Rozważając, co posadzić obok pęcherznicy, warto zastanowić się też, czy wybrane stanowisko jej odpowiada. Roślina ta preferuje słoneczne miejsca, choć poradzi sobie także w półcieniu. Całkowite zacienienie może skutkować bladymi liśćmi.
Czym ściółkować pęcherznicę?
Zamiast ściółkowania lepiej podsadzić ją roślinami okrywowymi – fiołkami, bodziszkiem lub epimedium. Jeśli jednak decydujesz się na ściółkowanie, dobrym wyborem będzie kora.