Epimedium wielkokwiatowe (Epimedium grandiflorum) to bylina, która należy do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Pochodzi z Azji, a dokładnie z Chin, Korei Północnej i Japonii. W Polsce jest również podziwiana za swoje ozdobne walory, a jej dużym atutem jest odporność na przymrozki.
Charakterystyka
To niska roślina, o wzniesionym pokroju, która tworzy bujne dywany z charakterystycznych dla tej rośliny pojedynczych sercowatych liści. Młode liście zazwyczaj mają kolory brązu, natomiast w trakcie jesieni ulegają przebarwieniu na zielono-czerwone. Spód blaszki liściowej ma niebieskozielony połysk. Ciekawostką jest fakt, że w liściach epimedium znajduje się ikariina, która stanowi składnik środków na problemy z potencją.
Epimedium – odmiany
Epimedium to bylina, która obejmuje wiele różnorodnych odmian, a oto kilka najchętniej wybieranych:
- Epimedium pstre (Epimedium × versicolor);
- Epimedium czerwone (Epimedium x rubrum).
Ponadto w obrębie epimedium wielokwiatowego wyróżniamy kilka atrakcyjnych odmian, które nadają się do sadzenia w domowych ogródkach, między innymi:
- „Rose Queen” charakteryzują ją duże liście i fioletowo-różowe kwiaty;
- „Lilafee” wyróżniają ją różowe kwiaty z białymi akcentami.
Uprawa i wymagania
Epimedium docenia żyzną i gliniastą glebę oraz półcieniste stanowisko. Palące słońce może poparzyć delikatną roślinę, natomiast w dużym cieniu jest niewielkie prawdopodobieństwo, że bylina zakwitnie. Kolejną istotną kwestią, której nie można pominąć, jest wilgotne podłoże. Bylina fatalnie znosi suszę, dlatego nie można zapominać o regularnym nawadnianiu. Niewielka ilość wody może spowodować więdniecie liści, a nawet zamieranie całej rośliny. Roślina jest odporna na mrozy, co jest znacznym ułatwieniem w naszym klimacie.
W okresie letnim warto zastosować nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących, ale pamiętaj, żeby przestrzegać dawkowania z etykiety. Natomiast wiosną warto nieco przyciąć roślinę tuż nad ziemią, odwdzięczy się w zamian bujnym, zagęszczonym dywanem i pięknymi kwiatami.
Epimedium wielkokwiatowe – kwitnienie
Kwitnie w środku wiosny (kwiecień–maj) jednocześnie z pojawienie się młodych liści lub razem z nimi. Kwiaty są dużych rozmiarów i mają specyficzne ostrogi zebrane w zwarte kwiatostany. Kwiaty mogą być w kolorach: czerwonym, białym, fioletowym lub żółtym, co uzależnione jest od konkretnej odmiany. Niestety piękne kwiaty szybko przekwitają.
Rozmnażanie rośliny
Jeżeli chcesz mieć więcej epimedium w swoim ogrodzie albo chcesz kogoś obdarować nowymi sadzonkami, mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Rozmnażanie rośliny jest niezwykle proste, ponieważ wykonuje się to poprzez podział kęp – należy to wykonać po przekwitnięciu. Drugim, odrobinę bardziej skomplikowanym sposobem jest oddzielanie nowych roślin, które powstają na kłączach.
Zastosowanie rośliny
Epimedium wielkokwiatowe jako roślina okrywowa świetnie nadaje się do obsadzania pustych przestrzeni, rabat pod drzewami lub krzewami i innych cienistych miejsc. Dobrze się prezentuje w towarzystwie bodziszków, paproci oraz funkii. Jeżeli ma być to kompozycja wielokwiatowa, pamiętaj, żeby posadzić je z brzegu, dzięki temu latem będzie można podziwiać kwiaty w pełnej okazałości.
Sprawdzi się również jako roślina balkonowa hodowana w dużych donicach i skrzynkach na tarasie, pod warunkiem, że nie jest to wystawa południowa, która spali i przesuszy roślinę. Ewentualnie, jeżeli wiesz, że słońce może być dla niej zbyt intensywne, możesz zacienić jej stanowisko, np. meblami, ażurową kratką lub osłoną balkonową.
Epimedium – gdzie je kupić i ile kosztuje?
To na tyle rozpoznawalna roślina, że wczesną wiosną można ją spotkać w centrach ogrodniczych. Rozkrzewione sadzonki w małych doniczkach, np. 10×10 cm można kupić już od 12 zł. Większe okazy są również dostępne w sprzedaży, ale ich cena będzie wyższa.
Epimedium wielkokwiatowe to niewielka ogrodowa roślina ozdobna. Tworzy zwarte kępy dorastające do ok. 30 cm wysokości, dlatego to świetne rozwiązanie do każdego ogrodu. Można ją stosować jako okrycie ziemi pod drzewami, uzupełnienie miejsc pomiędzy innymi roślinami lub ozdobę tarasu. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz, to wybierając tę roślinę, nie zawiedziesz się jej walorami estetycznymi.