Sadziec to zachwycająca roślina ozdobna, która nie tylko pięknie wygląda, ale też cudownie pachnie i przyciąga motyle. Jeśli ty również chcesz się cieszyć jej urokiem, to dowiedz się, jak ją pielęgnować!

Sadziec to roślina, której kwiaty tworzą zjawiskowe baldachogrona. Jednak piękny wygląd to nie wszystko. O jej wyjątkowości świadczy również fakt, że przyciąga do ogrodu motyle i wydziela słodki aromat. To krzew, który z pewnością warto mieć w swoim ogrodzie. Sprawdź, jak o niego dbać i gdzie najlepiej się sprawdzi!

Sadziec – niezwykła roślina o pięknych kępach!

Sadziec należy do rodziny astrowatych. Jego potoczna nazwa to wiatrowa róża. Naturalnie występuje we wschodnich rejonach Ameryki Północnej i Eurazji. Ta okazała bylina tworzy niezwykle efektowne kwiatostany, których kolor zależny jest od fazy kwitnienia. Mogą być jasnofioletowe aż do jasnoróżowych. Zachowuje swoje walory dekoracyjne przez cały okres wegetacji. Kwitnie od początku sierpnia do końca września. Przepiękne kwiatostany o średnicy nawet do 15 cm złożone są z drobnych kwiatuszków, które roztaczają słodki aromat.

Liście są duże, ząbkowane o lancetowatym kształcie, w kolorze ciemnozielonym. Silne, sztywne łodygi w kolorze bordowoczerwonym, są w stanie wytrzymać mocne podmuchy wiatru.

Eupatorium – ciekawostki

Oto kilka ciekawostek na temat wyjątkowej rośliny, jaką jest sadziec:

 • przyciąga owady takie jak motyle, trzmiele ziemne i gajowe oraz pszczoły samotnice, bo jest rośliną nektarodajną i pyłkodajną;
 • kwiaty nadają się na cięcie, można je również suszyć;
 • jeśli po przekwitnięciu nie utnie się kwiatostanów, wiatr będzie unosił śliczne, puszyste nasiona tej rośliny;
 • w Polsce dziko rośnie jedynie sadziec konopiasty, który jest rośliną leczniczą;
 • jest trudny w klasyfikacji taksonomicznej – różne źródła podają od 40 do nawet 1200 gatunków w jego obrębie.

Wymagania i uprawa

Sadziec jest łatwą w uprawie wieloletnią rośliną. Niemniej preferuje gleby żyzne, które są bogate w wapń. Można polecić ten gatunek nawet początkującym ogrodnikom. Bardzo szybko rośnie. Powinno się go sadzić w miejscu osłoniętym od wiatru. Lubi stanowiska półcieniste i umiarkowanie wilgotne podłoża. Jest mrozoodporny. Kiedy przekwitnie, można obciąć kwiatostany. Jeśli jest odpowiednio pielęgnowany, odwdzięczy się, wytwarzając większe i intensywniej zabarwione liście. To sprawi jednocześnie, że będzie wymagał mniej zabiegów, aby wyglądać naprawdę zachwycająco!

Jak już wspomnieliśmy, sadziec szybko rośnie. Dla jednych to stanowi jego zaletę, dla innych – wadę. Planując sadzenie tej rośliny, trzeba wziąć pod uwagę, że ma tendencje do rozrastania się. Trzeba więc zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca. Aby zapobiec nadmiernemu rozrastaniu się kępy, można zastosować barierę korzeniową.

Rozmnażanie

W jaki sposób rozmnażać tę roślinę? Można to zrobić na kilka sposobów:

 • przez podział jesienią;
 • wysiew nasion wiosną;
 • z sadzonek, które są wytwarzane w ciągu lata.

Trzeba jednak zaznaczyć, że potomstwo uzyskane z nasion zasadzonych do gruntu może różnić się od egzemplarza matecznego. Poza tym sadziec sam rozsiewa nasiona, wykorzystując podmuchy wiatru.

Najpopularniejsze gatunki sadźca

Najczęściej występujące gatunki sadźca to:

 • sadziec purpurowy (Eupatorium purpureum) – to odmiana odporna na mrozy. Różowofioletowe kwiaty osadzone są na mocnych łodygach, a liście są owalne;
 • sadziec dęty (Eupatorium atropurpureum) – wysoka bylina o szybkim wzroście. Duże, jasnofioletowe kwiatostany pojawiają się od lipca do końca września. Pędy mogą osiągać wysokość do 2 m;
 • sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum) – odmiana, która rośnie w wilgotnych lasach, na niekoszonych łąkach, brzegach wód czy też w rowach. Koszyczki kwiatowe tego gatunku wytwarzają miły zapach. Kwiaty są barwy białej, różowej lub jasnofioletowej. Gdy skończy kwitnąć, pokrywa się efektownymi, puszystymi nasionami;
 • sadziec plamisty (Eupatorium maculatum) – występuje dziko we wschodniej części Ameryki Północnej. Purpurowe kwiaty układają się w efektowne koszyczki.

Gdzie najlepiej sprawdzi się sadziec?

Sadziec to wysoka bylina osiągająca 1 m szerokości i dorastająca do 2 m wysokości, dlatego wymaga sporo wolnej przestrzeni. Pasuje do ogrodów przydomowych, naturalistycznych i w stylu wiejskim. Często upiększa parki i stanowi ozdobę na brzegach zbiorników wodnych. Nadaje się do tworzenia tła w rabatach i kompozycji z kolorowymi krzewami, dużymi trawami i bylinami. Może też tworzyć naturalne ogrodzenia. Na koniec warto dodać, że cena sadzonki wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Przed sadzeniem glebę powinno się wzbogacić kompostem.

Sadziec to roślina, która sprawi, że ogród będzie wyglądał wyjątkowo, a do tego zawitają do niego motyle i owady zapylające. Jego kwiatostany są na tyle dekoracyjne, że wykorzystuje się je również jako kwiaty cięte.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022