Trawy ozdobne zyskują coraz większą popularność. Goszczą w ogrodach, na balkonach i tarasach utrzymanych zarówno w stylu nowoczesnym, jak również tradycyjnym. Wszystko to za sprawą niezwykłej uniwersalności aranżacyjnej, efektywności oraz niskim wymaganiom, jakimi się cechują. Dla niektórych kwestia zaaranżowania ogrodu nie jest najłatwiejsza, dlatego przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, z czym łączyć trawy ozdobne. Zapraszamy do lektury!
Dlaczego warto postawić na trawy ozdobne?
Trawy ozdobne w przydomowych ogrodach, na tarasach oraz w przestrzeniach publicznych to nowy trend, który z sezonu na sezon zyskuje coraz to szersze grono zwolenników. Nic w tym dziwnego, ponieważ rynek oferuje naprawdę wiele gatunków i odmian traw, co daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne trafiające w gusta nawet najbardziej wyrafinowanych ogrodników. Dodatkowo nie da się zaprzeczyć, że trawy są niezwykle efektowną dekoracją. Jeśli do tego dodamy, że ich uprawa i pielęgnacja nie są zbyt wymagające, a czas wzrostu jest stosunkowo krótki, to otrzymujemy zestaw cech, obok których wprost nie można przejść obojętnie.
Trawy są bardzo uniwersalną rośliną. Spotkamy odmiany niskie, średniej wysokości oraz wysokie. Gatunki zachwycające kolorystyką, intensywnością barw, lekkością, zwiewnością. Można je sadzić samodzielnie lub jako element większych kompozycji. Świetnie będą prezentować w donicy, ale również na rabacie, skalniaku, przy oczku wodnym czy na pasie zieleni oddzielającym pasy ruchu na drodze.
Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, warto poznać kilka zasad o tym, jak i z czym warto łączyć trawy ozdobne. Zanim jednak przejdziemy do tego punktu, pokażemy ci, jak pielęgnować i sadzić trawy, aby cieszyć się ich urokiem przez wiele długich sezonów.
Jak pielęgnować i sadzić trawy ozdobne w ogrodzie?
Już wiesz, że trawy są bardzo uniwersalną dekoracją do ogrodu, występują w wielu odmianach, nie są absorbujące i nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, rosną szybko, a do tego są wyjątkowo odporne na pleśń, choroby, owady i grzyby. Teraz warto sprawdzić, co zrobić, aby jak najdłużej cieszyły nasze oko.
Trawy ogrodowe są roślinami długoletnimi, dlatego warto sadzić je na odpowiednich stanowiskach i obdarzać należytą opieką. Wówczas posłużą nam przez wiele sezonów i odwdzięczą się dużymi, możliwymi do podziału kępami.
Różne gatunki traw posiadają odmienne wymagania. Są takie, które preferują stanowiska zacienione, takie, które lubią półcień, ale również takie, które najlepiej rosną w pełnym słońcu.
Zasadniczo jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki należy zapewnić trawom ozdobnym, jest ich przycinanie. Dzięki niemu rośliny szybciej i bujniej rosną oraz rozwijają się. Przycina się wszelkie gatunki traw, które zamierają na zimę, ale robi się to dopiero wiosną, kiedy ustały już nocne przymrozki, ale rośliny jeszcze nie zdążyły puścić nowych pędów. Suche źdźbła usuwa się w pełni.
Kompozycje z różnych gatunków traw w ogrodzie
Zastanawiasz się, z czym łączyć trawy ozdobne? Trawy występują w tak wielu odmianach, że z powodzeniem będą pasować do każdej innej rośliny posadzonej w ogrodzie. Co więcej, bardzo efektywnie wyglądają połączenia odmiennych gatunków traw. Trawy mogą pełnić różnorodne funkcje w ogrodzie:
- urozmaicać kwiatowe rabaty;
- stanowić oryginalne tło dla roślin;
- występować samodzielnie w charakterze minimalistycznej dekoracji lub przesłony;
- tworzyć wielogatunkowe i wielowymiarowe kompozycje różnych odmian traw ozdobnych.
Gwarantujemy, że rabata z traw potrafi zrobić naprawdę spore wrażenie! Stanie się tak szczególnie wówczas, gdy wykorzystamy rośliny o różnej kolorystyce źdźbeł i kwiatów, ale też o odmiennych wysokościach i objętościach. A wybierać jest z czego:
- trawy niskie;
- wysokie;
- zielone;
- żółte;
- jedno- i wielokolorowe;
- z bujnymi puszystymi kwiatostanami;
- drobnymi i skromnymi kwiatuszkami.
Połączenie różnorodności z kreatywnością i wyobraźnią potrafi dać naprawdę olśniewające efekty!
Jednym z najbardziej lubianych przez ogrodników połączeniem jest zestawienie miskanta Gracilimius i stipy Pony Tails. Do tego najczęściej dodawana jest ciekawie uformowana tuja kulista Danica oraz hortensje bukietowe (najczęściej odmiany Limelight). Zestawienie wygląda naprawdę imponująco, szczególnie w okresie kwitnienia wymienionych roślin.
Z czym łączyć trawy ozdobne? Pomysły na aranżacje
Kompozycje wielopoziomowe
Trawy można łączyć również z wieloma innymi roślinami. Pięknie prezentują się wielopoziomowe połączenia traw z bylinami. Do tego można dodać:
- rozchodniki okazałe;
- jeżówki;
- brunery;
- szałwie;
- rudbekie;
- krwawniki.
Podpowiadamy, że rozchodniki świetnie prezentują się w towarzystwie trzcinnika ostrokwiatowego, rozpletnicy japońskiej lub Red Barona. Jeżówki są wymarzonym kompanem dla rozplenic i miskantów. Rudbekie oraz rozplenica, turzyca i proso rózgowate to połączenie idealne. Natomiast krwawniki najpiękniej prezentują się wśród powiewających na wietrze źdźbeł prosa rózgowatego, trzcinnika Overdam oraz rozplenicy Hameln.
Trawy i werbena
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do kompozycji wykorzystać werbenę. Jej delikatny, wzniesiony pokrój dobrze harmonizuje z trawami kwitnącymi, takimi jak:
- rozplenice;
- ostnice;
- trzęsiciele;
- trzcinniki.
Jeśli taka wizja nie za bardzo leży w twoim guście, to możesz wykorzystać werbenę jako roślinę pierwszoplanową, a za tło dla niej wykorzystać wysokie miskanty.
Trawy i drzewa
Trawy i drzewa? Dlaczego nie! Trawy ozdobne to świetni towarzysze dla drzew. Źdźbła wyrastające pod koronami podkreślają majestat liści i owoców. Jeśli takie połączenie cię interesuje, to zwróć uwagę przede wszystkim na drzewa ozdobne liściaste, na przykład:
Wszystkie z wymienionych tworzą oszałamiające połączenie z miskantami i rozplenicami.
Rabata z trawami ozdobnymi
Trawy i rośliny cebulowe
Trawy połączone z roślinami cebulowymi również będą ozdobą każdego ogrodu. Tulipany i czosnek ozdobny to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Taka kompozycja sprawdzi się na rabatach, gdzie rosną trawy kwitnące późno po zimie. Połączenie zapewni estetykę rabaty przez cały rok. Pamiętaj jednak, że cebulki roślin cebulowych sadzi się do ziemi już pomiędzy wrześniem a październikiem.
Jeśli mowa o wczesnowiosennych kwiatach cebulowych, to na twojej rabacie nie powinno zabraknąć w szczególności:
Kiedy zestawisz je z trawami, to nie będziesz musiał się obawiać o nudę po przekwitnięciu kwiatów.
Jednolita rabata
Ostatnio bardzo widocznym trendem jest stawianie na minimalistyczne i nowoczesne rabaty obsadzone tylko jednym gatunkiem roślin. Taki wybór wprowadza do ogrodu autentyzm, harmonię, naturalność oraz elegancję. Kiedy boisz się nudy, to możesz wykorzystać trawy w różnych kolorach i wysokościach.
Rabaty piętrowe
Trawy to wręcz idealny element do tworzenia rabat piętrowych. Na ich tle znajdują się wysokie rośliny, najczęściej drzewa i krzewy. Środek kompozycji stanowią:
- jeżówki;
- kłosowce;
- kocimiętki;
- trytomie;
- rudbekie;
- krwawniki.
Na najniższym piętrze znajdują się najczęściej niskie trawy i byliny.
Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na pytanie o to, z czym łączyć trawy ozdobne. Podsumowując, trawy ozdobne są niezwykle uniwersalnymi roślinami. Świetnie prezentują się solo, ale są też pięknym uzupełnieniem dla większych kompozycji. W tym drugim przypadku dobrze wypadną w towarzystwie większości bylin, a szczególnie tymi kontrastującymi z nimi kolorystyką. Trawy można też sadzić obok drzew.