Jedną z popularnych bylin w ogrodach o żwirowym lub piaszczystym podłożu jest rozchodnik okazały. Efektowne kwiaty, grube liście i właściwości zadarniające to jej cechy charakterystyczne. Sprawdź, jak dbać o tę roślinę i posadź ją w swoim ogródku.
Rozchodnikowiec okazały, czyli Sedum spectabile, to bardzo często występujący gatunek w nasadzeniach naturalistycznych. Jest to bylina z rodziny gruboszowatych. Swoją budową i cyklem życiowym odzwierciedla przedstawicieli flory rosnących na skałkach i w górach. Rozchodnik okazały ma też wszystkie cechy właściwe roślinom występującym na takich siedliskach – jest niski, zadarniający, lubi słoneczne stanowiska, jest odporny na zimno oraz nie wymaga żyznego podłoża. Rozchodniki okazałe są stałym elementem rabat bylinowych i skalniaków. Chcesz posadzić w swoim ogrodzie tę roślinę, ale nie wiesz, jak prawidłowo o nią zadbać? Podpowiadamy!
Rozchodnik okazały – preferowane stanowisko
Uprawa rozchodników nie jest skomplikowana i nie wymaga dużego doświadczenia. Nawet początkującym ogrodnikom amatorom nie powinna nastręczać trudności. Rozchodnik okazały preferuje stanowiska słoneczne, ale można go sadzić także w półcieniu. Byliny pozostające w cieniu są bardziej narażone na atak grzybów chorobotwórczych. Infekcja objawia się gniciem liści i pędów, czemu sprzyja duże zagęszczenie części nadziemnych.
Sedum spectabile – wymagania i uprawa rozchodnika
Wymagania glebowe rozchodników to podłoże przepuszczalne, z domieszką piasku i żwiru. Powinno być ciepłe i niezbyt wilgotne. Rośliny te dobrze znoszą czasowy brak opadów i podlewania. Charakteryzują się także mrozoodpornością.
Rozchodnikowiec okazały – rozmnażanie w uprawie amatorskiej
Rozmnażanie rozchodnika okazałego jest dość proste i nie wymaga wprawy. Na początku sezonu wegetacyjnego należy pobrać sadzonki pędowe – nadają się do tego ucięte fragmenty pędów. Należy je umieścić w pojemnikach z podłożem i przykryć folią, aby zapewnić stałą temperaturę i ograniczyć parowanie. Po kilkunastu dniach sadzonki powinny się ukorzenić.
Kolejnym sposobem rozmnażania rozchodnika okazałego jest podział kęp. Najlepszy czas na takie odświeżenie roślin jest w okresie wiosennym od kwietnia do maja i późnym latem od sierpnia do września. Pobudzone do wytwarzania nowych pędów rozchodniki odznaczają się lepszą kondycją i dobrym wyglądem.
Istnieje również możliwość uzyskania nowych egzemplarzy z nasion. Materiał siewny można kupić w sklepie ogrodniczym lub samodzielnie zebrać z okazów z własnej kolekcji. Nasiona wysiane wiosną kiełkują dość szybko i po około 4 tygodniach siewki są gotowe do posadzenia na miejscu stałym.
Najpiękniejsze odmiany rozchodnika okazałego na skalniaki
Części nadziemne rozchodnika okazałego stanowią całoroczną ozdobę rabaty z bylinami. U poszczególnych odmian kwitnienie może następować w innym terminie. Kolejną cechą odmienną u poszczególnych roślin jest wysokość osiągana przez rozchodniki. Proponowane rozchodnikowce do ogrodu to:
- „Chocolate Drop” – niska odmiana, pędy dorastają do 25 cm wysokości. Kwitnienie następuje w lipcu oraz sierpniu.
- „Matrona” – okres kwitnienia jest wydłużony i trwa od lipca do września. Wyjątkowo okazałe kwiatostany osiągają 50 cm szerokości. Duże liście i kwiaty tej odmiany sprawiają, że idealnie prezentuje się jako soliter na eksponowanym miejscu.
- „Neon” – wysoka odmiana rozchodnika okazałego, pędy osiągają aż 60 cm wysokości. Spore kępy nadają się na obrzeża rabat i na skalniaki.
Ciekawym pomysłem jest efektowna kolekcja składająca się z sąsiadujących ze sobą różnych odmian.
Rozchodnik okazały – kompozycje roślinne w ogrodzie
Rozchodniki tworzą gęste i szerokie kępy. Ich pędy osiągają ponad 30 cm wysokości. Liście są grube i szerokie. Kwitnienie przypada na okres późnego lata. Na szczytach pędów pojawiają się wtedy liczne, karminowoczerwone drobne gwiaździste kwiaty, zebrane w płaskie baldachy o przekroju dochodzącym do 20 cm. Przylatują do nich owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle. Są dla nich istotnym pożytkiem w okresie wczesnej jesieni.
Rozchodniki dobrze prezentują się posadzone w grupie, na skalniakach lub rabatach z innymi bylinami. Nadają się też na obwódki i do sadzenia przy ogrodzeniach lub pomiędzy płytami chodnikowymi. Nowoczesną i oryginalną formą nasadzeń są zielone dachy, na które dobrze nadaje się rozchodnik.
Rozchodniki warto zestawiać z kwiatami dekoracyjnymi późnym latem i jesienią, ponieważ wtedy będą z nimi tworzyć atrakcyjną wizualnie kompozycję. Jakie gatunki polecane są na sąsiadów rozchodników? Należą do nich inne niskie rośliny okrywowe tworzące kępy, ale też trawy stanowiące jesienią ładne tło czy niewysokie iglaki.
Różne gatunki bylin są chętnie uprawiane w ogrodach przydomowych. Łatwa pielęgnacja i niezbyt duże wymagania sprawiają, że rozchodnik okazały jest obecny w wielu kompozycjach roślinnych w mniejszych i większych ogródkach. Wybierz najładniejszą odmianę dla twojego otoczenia i udekoruj rabatę lub skalnik tą rośliną.