Koty naturalnie czują potrzebę podgryzania zielonych części roślin. W ten sposób oczyszczają swój układ pokarmowy z kul niestrawionych włosów w jelitach. Niektóre rośliny doniczkowe wytwarzają substancje drażniące, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia zwierząt domowych. Sprawdź, czy twoja kolekcja roślin składa się z gatunków bezpiecznych dla kota. Dowiedz się, jakie są rośliny trujące dla kota, jak mogą wyglądać objawy zatrucia i jak pomóc zwierzęciu, które zjadło fragment trującej rośliny.
Rośliny trujące dla kota – popularne gatunki roślin doniczkowych
Wiele popularnych roślin uprawianych na parapecie wykazuje silne właściwości toksyczne dla futrzastego przyjaciela. Jeśli zdecydowałeś się trzymać kota w domu, twoim obowiązkiem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Obejmuje to także usunięcie z mieszkania roślin, które mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu. Prezentujemy listę roślin doniczkowych trujących dla kota uporządkowanych od najbardziej niebezpiecznych do umiarkowanie toksycznych:
- monstera – zgryzanie części rośliny może wywołać problemy z połykaniem, ślinotok, wymioty, drgawki, a nawet śmierć;
- oleander – nierówna praca serca, uszkodzenie żołądka i jelit. Objawy mogą doprowadzić do śmierci zwierzęcia;
- azalia – wymioty i biegunka, problemy z koordynacją ruchową, paraliż, osłabienie. Kot może zapaść w śpiączkę, a w skrajnych przypadkach nie przeżyć zatrucia;
- skrzydłokwiat – powoduje pieczenie pyszczka, języka i warg kota. Zwierze może reagować obfitym ślinieniem się, na pysku pojawia się piana. Często występują wymioty;
- aloes – roślina silnie trująca. Powoduje podrażnienie jelit oraz drgawki. Objawy po podgryzaniu to senność, drżenie, trudności w oddychaniu i poruszaniu się;
- fikus – brak apetytu, biegunka i wymioty, miejscowe podrażnienie skóry;
- difenbachia – wywołuje ból pyszczka i brak apetytu;
- dracena – objawy po zjedzeniu części rośliny to obfite ślinienie i rozszerzone źrenice;
- epiprenum – roślina powoduje podrażnienie pyszczka i ślinienie;
- kroton – łzawienie, pieczenie w przewodzie pokarmowym, biegunka;
- poinsecja (gwiazda betlejemska) – wywołuje podrażnienie, ślinotok i wymioty. Sok może też działać drażniąco na oczy kota;
- szeflera – podrażnienie skóry i wymioty.
Wszystkie wyżej wymienione rośliny trujące dla kota są popularnymi kwiatami chętnie uprawianymi w domu. Pełnią funkcję dekoracyjną dzięki swojemu ulistnieniu lub kwiatom (np. poinsecja). Niestety, wiele przedstawicieli flory, zwłaszcza występujących w ciepłym klimacie, wytwarza substancje, które są szkodliwe dla zwierząt domowych.
Co sprawia, że roślina jest toksyczna dla kota?
O toksyczności roślin świadczy obecność pewnych substancji, które mają działanie drażniące na śluzówki. Dlaczego rośliny je wytwarzają? W naturze związki wydzielane przez niektóre gatunki biorą udział w odstraszaniu potencjalnych szkodników. Niestety, domowe zwierzęta, a w szczególności koty lubią podgryzać liście kwiatów doniczkowych. Wśród najgroźniejszych toksyn znajdują się:
- szczawiany wapnia;
- glikozydy;
- saponiny;
- żywice.
Te substancje wytwarzane przez rośliny trujące dla kota wpływają niekorzystnie na smak liści i mają za zadanie zniechęcić zwierzęta od gryzienia.
Gatunki roślin bezpiecznych dla kota i innych zwierząt domowych
Wśród popularnych roślin doniczkowych część gatunków wytwarza substancje trujące dla zwierząt trzymanych w domu. Jednak puste parapety i brak kwietników to nie jest jedyne rozwiązanie dla właścicieli persów, dachowców i innych mruczących pupili. Kwiaty bezpieczne dla kota to trzykrotka, begonia królewska, asparagus, fitonia, juka, nolina, areka i chamaedora. Pięknie kwitnące fiołki afrykańskie i storczyki również nie powinny poważnie zaszkodzić twojemu zwierzakowi.
Kwiaty doniczkowe jako rośliny dla kota
Doskonałą rośliną doniczkową dla kociarzy jest tzw. trawa dla kotów. Jej zgryzanie nie tylko jest bezpieczne, ale wręcz wykazuje korzystne działanie na układ pokarmowy mruczka. Gatunki trawy tolerowane przez koty to owies, jęczmień i pszenica. Równie dobrze sprawdzają się popularne chwasty, takie jak perz i kupkówka pospolita. Zboża są zdrowe i z pewnością nie będą powodować żadnych niepożądanych objawów u twojego ulubieńca.
Po czym poznać, że zwierzę miało kontakt z kwiatami trującymi dla kota?
Gdy poobserwujesz przez chwilę swojego zwierzaka i zauważysz, że zachowuje się dziwnie, być może miał on kontakt z roślinami trującymi dla kota. Typowe są objawy ze strony przewodu pokarmowego. Zwierzę może wymiotować i mieć biegunkę. Z pewnością będzie także niespokojne. Może też być senne lub wręcz przeciwnie – nadmiernie pobudzone. Wśród niebezpiecznych reakcji wymienia się nawet drgawki i zaburzenia rytmu serca. W skrajnych przypadkach zatrucie może spowodować nieodwracalne uszkodzenie błon śluzowych układu pokarmowego, śpiączkę lub śmierć zwierzęcia.
Co zrobić, by wyleczyć zatrucie?
Przy większym spożyciu roślin trujących dla kota twój mruczek może mieć poważne problemy zdrowotne. Gdy widzisz, że zwierzak cierpi i podejrzewasz, że zjadł trującą roślinę, musisz udzielić mu szybkiej pomocy. Zacznij od usunięcia z pyszczka pozostałości liścia i przemycia go wodą, aby w miarę możliwości wypłukać drażniące substancję. Przy obfitych wymiotach i biegunce może dojść do niebezpiecznego odwodnienia, dlatego konieczne jest przetransportowanie zwierzęcia do weterynarza i podanie mu płynów w kroplówce. Czasami potrzebne jest płukanie żołądka, ale to lekarz weterynarii musi zdecydować o rodzaju leczenia.
Wśród roślin trujących dla kota wyróżnia się gatunki, które są w różnym stopniu toksyczne. Jako troskliwy opiekun postaraj się, aby w twoim mieszkaniu znalazły się tylko takie rośliny, które są całkowicie nieszkodliwe dla kotów domowych.