Rośliny w ogrodzie nie tylko upiększają otoczenie, ale też są schronieniem i stołówką dla wielu pożytecznych owadów. Dlatego warto starannie zaplanować nasadzenia wokół domu. Jeśli chcesz sprawić, że twoje otoczenie będzie pełne kolorowych kwiatów, zapoznaj się z naszymi sugestiami. Znajdziesz w nich najpopularniejsze rośliny miododajne dla pszczół.

Wydajność miodowa kwiatów – co jedzą pszczoły?

Można zmierzyć ilość miodu osiągniętą z hektara uprawy w jednym sezonie wegetacyjnym. Parametr ten ma duże znaczenie dla właścicieli pasiek. Nektar i pyłek, którym odżywiają się pszczoły, może mieć niską lub wysoką wydajność miodową. Wśród roślin miododajnych przodują:

Pszczoły odżywiają się nektarem oraz pyłkiem kwiatowym, który wykształcają rośliny. Przy okazji przenoszą ten ostatni, umożliwiając rozmnażanie generatywne roślin.

Rośliny miododajne – uprawa pospolitych kwiatów a łąki kwietne

Mieszanki nasion kwitnących, jednorocznych roślin miododajnych są często sprzedawane jako materiał siewny na łąki kwietne. Zbiorowiska kwiatów są łatwiejsze w utrzymaniu niż trawnik. Ponadto wzbogacają bioróżnorodność i umożliwiają pszczołom pobieranie pokarmu. Im więcej pożywienia, tym większe szanse na to, że te pożyteczne stworzenia będą się rozmnażać i żyć w zdrowiu. Trzeba przy tym pamiętać, że są one niezwykle ważne, ponieważ zapylają rośliny uprawne.

Uprawa pospolitych gatunków kwiatów to doskonały sposób na to, aby wspomóc pszczoły i zadbać o ich dobrą kondycję oraz urozmaicić otoczenie. Najpopularniejsze rośliny dla pszczół to np.:

Zobacz także  Kalafior – uprawa, pielęgnacja i wartości odżywcze warzywa

Glebę pod łąkę należy oczyścić z innych gatunków roślin i przygotować ją podobnie jak pod trawnik. Dobrze sprawdza się ziemia ogrodnicza wymieszana z piaskiem i gliną. Siane w okresie od marca do maja nasiona mieszanki roślin miododajnych wschodzą nierównomiernie. Zwłaszcza w początkowym okresie wzrostu ważne jest regularne nawadnianie uprawy.

Przykładowe gatunki roślin miododajnych wieloletnich

Przedłużony czas kwitnienia bylin miododajnych sprawia, że mogą one być pożytkiem dla pszczół. Łatwa w uprawie lawenda wąskolistna to przykład rośliny wieloletniej o dużej wydajności miodowej. Warto także sadzić:

Te miododajne rośliny na rabacie przywabią owady. Fioletowe kwiaty wrzosu pojawiające się wczesną jesienią są równie cenną stołówką dla pszczół. To z ich nektaru bierze się miód wrzosowy.

Krzewy i drzewa, które przywabiają pszczoły

Nie można zapominać o tym, że nie tylko rośliny zielne są chętnie odwiedzane przez pszczoły. Kwitnienie drzew jest również momentem, w którym owady prowadzą wzmożoną aktywność. Drzewa liściaste, np. klon, jarząb, jawor i lipa to klasyczne miododajne gatunki. Wśród iglaków także spotyka się nektarodajne okazy. Są to przede wszystkim jałowce. Spadź roślin iglastych występuje na igłach i korze świerku, modrzewia i jodły. Pszczoły odżywiają się tą substancją i produkują miód spadziowy. Krzewy z kwiatami miododajnymi to m.in. maliny, porzeczki. Z gatunków ozdobnych ważniejsze rośliny pożytkowe to karagana syberyjska i irga błyszcząca.

Posiej nasiona roślin miododajnych lub posadź kwitnące drzewa i krzewy w swoim ogrodzie. Obserwuj uwijające się przy kwiatach pszczoły i udekoruj swoje otoczenie pięknymi kolorami kwiatostanów.

Zobacz także:
Zobacz także  Szarłat zwisły, trójbarwny i wiechowaty – jak hodować amarantus? Rodzaje, uprawa w ogrodzie i wymagania
Archiwum: marzec 2022